Funkcjonalne mieszkanie dla pary z dzieckiem
Młode małżeństwo niedawno wprowadziło się do mieszkania w starej kamienicy, w którym największym atutem jest duża widna kuchnia. Para planuje zrobić generalny remont, który ma sprawić, że mieszkanie stanie się bardziej funkcjonalne. Zależy im też na wygospodarowaniu pokoju dla dziecka oraz oddzielnej sypialni dla siebie.


Mieszkanie dla pary z dzieckiem - stan przed remontem
Mieszkanie pary ma powierzchnię 73,5 m2 i składa się z 3 zamykanych pomieszczeń. Gdzie najlepiej umieścić kuchnię a gdzie sypialnie dziecka i rodziców? Jak sprawić, by mieszkanie stało się bardziej funkcjonalne?

PROPOZYCJA 1: Funkcjonalne mieszkanie z wypoczynkiem w centrum
Punkt wyjścia: Kuchnię powiększyłam kosztem sąsiedniego pokoju i w tym "nowym", przestronnym pomieszczeniu urządziłam strefę dzienną. Składa się ona z otwartej kuchni, kąta jadalnego i aneksu wypoczynkowego. W dawnym salonie jest teraz Państwa sypialnia.
. STREFA DZIENNA to prawdziwe centrum domowego życia - tutaj gotuje się i jada posiłki, wypoczywa, przyjmuje gości. Zabudowa kuchenna zajmuje całą ścianę bez okna. Na środku wnętrza umieściłam duży stół, natomiast w rogu przy oknie - wygodną kanapę. Szafka RTV stoi przy ściance pomiędzy wejściami z przedpokoju (odbiornik będzie dobrze widoczny z kanapy).
. DO SYPIALNI RODZICÓW wchodzi się z pokoju dziennego przez suwane drzwi. W tym pomieszczeniu zaplanowałam dostępne z dwóch stron duże łóżko; po jednej jego stronie zmieściła się szafa, po drugiej stoi piec.
. PRZY POKOJU DZIECKA powstała spora garderoba; wraz szafami w pokojach i przedpokoju zapewnia sporo miejsca do przechowywania ubrań. O dawną garderobę i WC powiększyłam łazienkę. Jest teraz na tyle duża, że oprócz umywalki, sedesu oraz pralki mieści się w niej i wanna (160x90cm), i kabina prysznicowa (90x90cm).
Autor projektu: Wioletta Sawczuk

PROPOZYCJA 2: Funkcjonalne mieszkanie z dwiema strefami
Punkt wyjścia: Kuchnię przeniosłam na przeciwną stronę mieszkania - i tam powstała wielofunkcyjna strefa dzienna. Część prywatną tworzą dwa sąsiadujące ze sobą pomieszczenia: pokój dziecka i sypialnia rodziców.
. GARDEROBA oraz WC widoczne na planie wyjściowym zostały zlikwidowane - włączyłam je w przestrzeń strefy dziennej i łazienki. Kuchenną zabudowę zaprojektowałam wzdłuż jednej ściany (przy łazienkowym pionie wodno-kanalizacyjnym). W głębi, przy oknie, jest kąt jadalny, a bliżej otwartego wejścia z przedpokoju - aneks wypoczynkowy z kanapą, stolikiem i szafką RTV.
. W ŁAZIENCE proponuję zainstalować prostokątną wannę (model 170x70cm), podwieszony sedes i dużą umywalkę (szer. 70cm), wpuszczoną w długi blat. Pod nim ukryłam standardową pralkę (60x60cm).
. ŚCIANA między Państwa sypialnią a pokojem dziecka została nieco przesunięta. Pokój dziecka zmniejszyłam - dzięki tej zmianie mogłam wygospodarować korytarzyk, z którego wchodzi się do obu pomieszczeń, oraz garderobę dostępną z dziecięcej sypialni.
Autor projektu: Anna Malesińska
- Więcej o:
Zmiany funkcjonalne w mieszkaniu
W nowej konfiguracji - projekt mieszkania
Podzielić i połączyć - zmiany w mieszkaniu
Ładnie i funkcjonalnie - mieszkanie dla 5-osobowej rodziny
Przyjemne z pożytecznym - mieszkanie i miejsce pracy w jednym
70-metrowe mieszkanie dla rodziny z dwójką dzieci
Przemyślany podział 50-metrowego mieszkania
Wszystko w jednym - mieszkanie w kamienicy