Nowy numer miesięcznika "Ładny Dom" już w kioskach
Od kilku lat utarło się, że numer marcowy - który kończymy przygotowywać w styczniu - jest dla nas pierwszym, otwierającym nowy sezon budowlany. Tak jest też i w tym roku. Dlatego tradycyjne pojawiają się w nim podsumowania i prognozy.
O ich przygotowanie poprosiliśmy największych producentów materiałów budowlanych, analityka ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku oraz przedstawiciela Ministerstwa Infrastruktury. Z ich wypowiedzi wynika, że branża ma się całkiem dobrze, a w nadchodzącym sezonie możemy spodziewać się i korzystnych zmian w prawie dla budujących oraz remontujących domy, i nowych produktów budowlanych.
Dobrym przykładem na wykorzystanie do budowy najnowocześniejszych dostępnych materiałów i rozwiązań jest dom w Chorzowie (str. 56), do obejrzenia którego zapraszamy Państwa w tym numerze. Ta realizacja przeczy popularnej wśród wielu opinii, że dom albo ładnie wygląda, albo jest energooszczędny. Tu udało się osiągnąć jedno i drugie. Ten budynek robi wrażenie już od pierwszego spojrzenia, nawet kiedy jeszcze nie wiemy, jak nowoczesne rozwiązania w sobie kryje. Oby domów takich jak ten powstawało jak najwięcej.
Niestety – jak czytamy w raporcie opracowanym na potrzeby kampanii promującej kompleksową termomodernizację – zaledwie 1% wszystkich budynków w Polsce można uznać za energooszczędne. Generalnie mieszkamy w niedostatecznie zaizolowanych budynkach – problem ten dotyczy ponad 72% domów jednorodzinnych. Około 70% domów ogrzewanych jest przy użyciu węgla, a wśród wykorzystywanych kotłów przeważają urządzenia wiekowe, cechujące się niską efektywnością spalania i wysoką emisją szkodliwych substancji. Z danych m.in. Ministerstwa Środowiska wynika, że indywidualne ogrzewanie domów odpowiada za 40% emisji pyłu zawieszonego PM10 oraz 78% emisji wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, w tym rakotwórczego benzo(a)pirenu. W związku z tak słabą kondycją naszych domów, wielu z nas stanie wkrótce przed koniecznością modernizacji – dlaczego powinna ona być kompleksowa. Jakie prace powinniśmy zaplanować, wyjaśniamy na str. 144.
Zapraszamy do lektury najnowszego Ładnego Domu i do odwiedzenia naszej redakcji na Targach Budma, które odbędą się 30.01- 2.02 w Poznaniu (hala nr 5).
Partnerem wydania jest ISOVER – Dom pełen ciepła i komfortu.
Numer w sprzedaży od 25 stycznia do 12 marca.
- Więcej o:
Pompa gruntowa - montaż, koszty i opinie inwestorów
Rekuperator - kiedy należy kupić? Jak działa?
Dach odporny na huragan. Jak zabezpieczyć dach przed silnym wiatrem?
Budynek wielorodzinny – kompleksowe podejście do projektowania i realizacji
Przegląd techniczny domu. Co obejmuje, kiedy trzeba go przeprowadzać i ile to kosztuje?
Szybki i bezproblemowy remont podłogi w piwnicy
Przyjemnie na poddaszu
Ile worków wylewki na 10m2 jest potrzebne?