Rekuperator - kiedy należy kupić? Jak działa?
Dobrej jakości rekuperator przeznaczony do wentylacji mechanicznej powinien się wyróżniać wysoką sprawnością odzysku ciepła, cichą pracą oraz niedrogą eksploatacją. Fachowcy podpowiedzą, jak wybrać i zamontować to urządzenie.
Zadaniem wentylacji jest wymiana powietrza w domu, co wiąże się z usunięciem zużytego i dostarczeniem w to miejsce świeżego – z zewnątrz. Jeśli działa ona skutecznie, zmniejsza się wilgotność powietrza w pomieszczeniach, a dzięki temu nie dochodzi do rozwoju pleśni na skutek wykraplania się pary wodnej, zwłaszcza podczas przygotowywania posiłków i kąpieli.
Jeśli wentylacja źle funkcjonuje, domownicy mogą narzekać na złe samopoczucie (senność, bóle głowy – ma to związek ze zwiększonym stężeniem dwutlenku węgla w powietrzu) oraz choroby układu oddechowego.
Kiedyś powszechnie wykorzystywano system wentylacji naturalnej (grawitacyjnej). W domach nowo budowanych lub poddanych termomodernizacji (ocieplonych i ze szczelnymi oknami i drzwiami), zwykle rozwiązanie to już się nie sprawdza. Dlatego stosuje się wentylację mechaniczną, która zapewnia stałą wymianę powietrza przez cały rok. Ponadto dzięki odzyskowi ciepła w tym systemie kocioł lub inne urządzenie grzewcze musi dostarczyć znacznie mniej energii, aby zapewnić w pomieszczeniach odpowiednią temperaturę, a więc mniej zapłacimy za ogrzewanie domu.
- Więcej o:
Kotły grzewcze - pierwsze uruchomienie
Oczyszczacze powietrza - jakie modele wybrać?
Wentylacja mechaniczna - koszty, montaż i eksploatacja
Na czym polega wentylacja hybrydowa?
Użytkowanie rekuperacji zimą, czyli jak zapewnić sobie zdrowe powietrze w domu?
Więcej niż tylko rekuperator - wentylacja w detalach
Klimatyzacja i rekuperacja Czy mogą współpracować? Który system jest lepszy?
Klimatyzacja – schładza i ogrzewa