Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rekuperator - kiedy należy kupić? Jak działa?

opracowanie Beata Zielińska

Dobrej jakości rekuperator przeznaczony do wentylacji mechanicznej powinien się wyróżniać wysoką sprawnością odzysku ciepła, cichą pracą oraz niedrogą eksploatacją. Fachowcy podpowiedzą, jak wybrać i zamontować to urządzenie.

22799979 https bi
Fot.: Vaillant

Zadaniem wentylacji jest wymiana powietrza w domu, co wiąże się z usunięciem zużytego i dostarczeniem w to miejsce świeżego – z zewnątrz. Jeśli działa ona skutecznie, zmniejsza się wilgotność powietrza w pomieszczeniach, a dzięki temu nie dochodzi do rozwoju pleśni na skutek wykraplania się pary wodnej, zwłaszcza podczas przygotowywania posiłków i kąpieli.

Jeśli wentylacja źle funkcjonuje, domownicy mogą narzekać na złe samopoczucie (senność, bóle głowy – ma to związek ze zwiększonym stężeniem dwutlenku węgla w powietrzu) oraz choroby układu oddechowego.

Kiedyś powszechnie wykorzystywano system wentylacji naturalnej (grawitacyjnej). W domach nowo budowanych lub poddanych termomodernizacji (ocieplonych i ze szczelnymi oknami i drzwiami), zwykle rozwiązanie to już się nie sprawdza. Dlatego stosuje się wentylację mechaniczną, która zapewnia stałą wymianę powietrza przez cały rok. Ponadto dzięki odzyskowi ciepła w tym systemie kocioł lub inne urządzenie grzewcze musi dostarczyć znacznie mniej energii, aby zapewnić w pomieszczeniach odpowiednią temperaturę, a więc mniej zapłacimy za ogrzewanie domu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Rekuperator - kiedy należy kupić? Jak działa?