Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Akcesoria wentylacyjne, które uchronią przed zawilgoceniem dachu

Krzysztof Patoka

Aby nie dopuścić do wykraplania się pary wodnej i zawilgocenia warstw dachu, konieczne jest stosowanie rozwiązań pozwalających na odprowadzanie wilgoci przez szczelinę wentylacyjną, ale jednocześnie zachowujące szczelność pokrycia. Jak więc wybrać odpowiednie akcesoria wentylacyjne i które z nich są niezbędne?

Taśma kalenicowa uszczelnia styk połaci i umożliwia wylot powietrza
Taśma kalenicowa uszczelnia styk połaci i umożliwia wylot powietrza
Fot.: Röben

O tym, że stosowanie akcesoriów wentylacyjnych jest koniecznością nie trzeba nikomu mówić. Co jednak zrobić by uniknąć wykraplania się pary wodnej i zawilgocenia warstw dachu?

W tym celu podczas wykonywania dachu montuje się różnego rodzaju akcesoria wspomagające wentylację jego połaci. Te produkty pełnią dwie funkcje - zapewniają wentylację (dzięki perforacji lub szczotkom) i uszczelniają styk połaci.

- Grzebień okapowy. Osłania wlot szczeliny wentylacyjnej pod pokryciem dachu przed owadami, gryzoniami i ptakami (stąd nazwa „wróblówka”). Zwykle montuje się go do łaty okapowej znajdującej się najbliżej okapu.

- Dachówki wentylacyjne. Wspomagają cyrkulację powietrza pod pokryciem, zapewniając dodatkowe miejsce wlotu powietrza. Montuje się je (koniecznie z kratką) w miejscach, gdzie przepływ powietrza jest ograniczany na przykład przez okno czy komin, a także w dachach, w których powierzchnia otworów w okapie czy kalenicy jest zbyt mała, aby wentylacja połaci dachowej była efektywna.

- Taśmy wentylacyjne. Pełnią dwie funkcje – zapewniają wentylację (dzięki perforacji lub szczotkom) i uszczelniają styk połaci w kalenicy i narożach. Tego typu taśmy wykonuje się głównie z blachy aluminiowej połączonej z tkaniną; spotykane są także taśmy miedziane i – coraz rzadziej – ołowiane (wycofywane ze względu na szkodliwość ołowiu). Od spodu mają naniesione pasma kleju, ułatwiające montaż.

- Gąsiory. Gąsiory to specjalnie uformowane dachówki lub blaszane kształtki, dopasowane do rodzaju pokrycia dachowego. Osłania się nimi styki połaci, zabezpieczając dach przed wodą opadową. Jeśli dach jest wielospadowy i ma naroża, wtedy w miejscu ich styku montuje się gąsior-łącznik – zależnie od liczby naroży, jest to trójnik lub czwórnik.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Gąsiory w kalenicy i w narożach (grzbietach) mocuje się do łaty kalenicowej. Bardzo ważne jest więc właściwe ustalenie położenia jej górnej krawędzi. Zbyt niskie usytuowanie uniemożliwi właściwe osadzenie gąsiorów, a zbyt wysokie z kolei spowoduje nieszczelności, przez które może przedostawać się deszcz i śnieg.

Krzysztof Patoka, ekspert z wieloletnim doświadczeniem współpracujący z Polskim Stowarzyszeniem Dekarzy; właściciel firmy „OKAP”; rzeczoznawca SITPMB przy NOT

    Więcej o:

Skomentuj:

Akcesoria wentylacyjne, które uchronią przed zawilgoceniem dachu