Wykorzystaj płaski dach, jako taras
Osoby, które za wszelką cenę chcą powiększyć powierzchnię domu a ich dom wyposażony został w płaski dach powinny pomyśleć o zagospodarowaniu dachu, jako tarasu. Odpowiednie urządzenie pozwala stworzyć dodatkową przestrzeń umożliwiającą relaks w letnie dni. Niestety, nie jest to łatwe zadanie i tanie. Jednak ogrom chęci i samozaparcie pozwalają dotrzeć do celu. Jak się do tego zabrać?
Dopełnij formalności
Prawidłowe i bezpieczne zagospodarowanie dachu, jako tarasu wymaga wykonania szeregu robót budowlanych. Część z nich wymaga dopełnienia formalności, które należy dopełnić najczęściej w starostwie, w wydziale architektury i budownictwa. Zanim jednak rozpoczniemy formalności należy zastanowić się jak taras ma wyglądać. Czy konieczne jest wykonanie nowego wyłazu dachowego czy też budowa schodów wewnętrznych a może lepiej wybudować schody zewnętrzne? Wszystkie wspomniane prace definiuje się w przepisach prawa budowlanego, jako przebudowa. Jeśli już wiemy, co chcemy zrobić, konieczne jest ustalenie, czy prace te będą wymagać uzyskania pozwolenia na budowę czy też wystarczy jedynie dokonać zgłoszenia wykonania prac. Zgłoszenie najczęściej wystarczy w przypadku zdecydowania się na przebudowę, która nie zwiększa obszaru oddziaływania budynku. Zdecydowanie taką sytuacją jest adaptacja dachu na taras. O ile zgłoszenie zamiaru budowy jest procedurą krótszą to jednak wymaga tak samo jak uzyskanie pozwolenia na budowę sporządzenia projektu budowlanego.
Zleć wykonanie projektu budowlanego
Konieczne jest zwrócenie się do projektanta, który sporządzi projekt budowlany dopasowany do możliwości dachu, ale i wymagań właściciela. Projekt budowlany, jak już wspominaliśmy, jest niezbędnym elementem umożliwiającym dokonanie wszelkich niezbędnych formalności. Warto dodać, że dobrze i solidnie wykonany projekt budowlany pozwala również wykonać lepiej prace, ale też uniknąć wielu błędów wykonawczych. Projekt będzie zwierał m.in. informacje na temat robót budowlanych koniecznych do wykonania czy też przedstawi rodzaj materiałów budowlanych, koniecznych do zastosowania. Pamiętajmy, że projektanci wiedzą, jaki wybrać system hydroizolacji, odwodnienia czy też jak dopasować ochronę cieplną, izolację akustyczną oraz elementy zapewniające bezpieczeństwo. Posiadając projekt budowlany mogą Państwo przystąpić do wykonania prac. Najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie profesjonalnej firmy, która zajmie się wykonaniem poszczególnych etapów, zapewniając, że przebudowana konstrukcja będzie nie tylko estetyczna i funkcjonalna, ale też bezpieczna.
Odpowiednie wykończenie
Taras musi być odpowiednio wykończony, tak by był on odporny na działanie warunków atmosferycznych. Wszystkie zastosowane materiały powinny być odporne nie tylko na mróz czy śnieg, ale również na słońce i deszcz. Posadzka tarasu powinna być antypoślizgowa – najczęściej stosuje się odpowiednie płytki ceramiczne. Nie zapominajmy o zamontowaniu na tarasie balustrad, które zapewnią bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Część tarasu a nawet jego całość może zostać zadaszona – takie rozwiązanie pozwoli cieszyć się pięknym widokiem i odpoczynkiem nawet podczas niekorzystnej pogody.
Jeśli wykonasz wszystkie wspomniane kroki to dopiero teraz możesz przystąpić do ostatecznego wykańczania polegającego na aranżacji tarasu. Teraz możesz robić wszystko to, na co masz ochotę i to, na co pozwoli CI taras. Możesz podzielić jego powierzchnię na kilka stref. Stworzenie miejsca do wypoczynku, jadalni, zabawy a nawet gotowania pozwoli cieszyć się chwilą. Nie zapomnij o elementach dekoracyjnych – odpowiednie oświetlenie i rośliny nie tylko urozmaicą przestrzeń, ale też wprowadzą do niej wyjątkową atmosferę.
- Więcej o:
Na co zwrócić uwagę przy zakupie pokrycia dachowego?
Te dachy domów inspirują. Jak dach może grać główną rolę w budynku?
Magia rąbka stojącego
Kultowe pokrycie dachowe – blacha trapezowa
Naprawa dachu z dachówek ceramicznych
Pod blachą
Co warto wiedzieć o dachówkach betonowych? Poznaj 12 faktów i mitów na ich temat
Remont dachu płaskiego. Taras na dachu