Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Domy z drewna. Czy warto budować drewniane domy?

opracowanie Małgorzata Krośnicka

Niegdyś w Polsce budowano z drewna. O tych czasach świadczą choćby kilkusetletnie modrzewiowe dworki czy kościoły, a także wiejskie chałupy, które coraz rzadziej można zobaczyć we wschodnich regionach kraju. Obecnie domy z drewna to zaledwie niewielki procent powstających budynków jednorodzinnych. A przecież dzięki nowym technologiom mogą być ciekawą alternatywą dla budujących.

dav
43,5 tys. domów drewnianych i mieszkań w budynkach drewnianych planuje zbudować rząd w ciągu sześciu lat
Fot.: Fildrew

Premier Mateusz Morawiecki zapewniał zimą, że priorytetem rządu jest walka o czyste powietrze, ale nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji wciąż nie ma. Za to została przygotowana nowelizacja ustawy o lasach, która zakłada wycinkę drzew – donosił w Gazecie Wyborczej Marek Wielgo.

Domy z drewna -czy warto budować?
43,5 tys. domów drewnianych i mieszkań w budynkach drewnianych planuje zbudować rząd w ciągu sześciu lat
fot. Pixabay

Zmiana przepisów dotyczących wycinki to tylko część planu Ministerstwa Środowiska, które chce już w 2019 roku wybudować 5 tys. domów drewnianych, jedno- i wielorodzinnych w ramach programu „Mieszkanie Plus”. Budową ma się zająć spółka Polskie Domy Drewniane. Lasy Państwowe mają wnieść do niej aportem 250-300 ha niezalesionych gruntów, na których w ciągu 6 lat powstanie nawet 43,5 tys. domów i mieszkań w budynkach drewnianych. Do tej pory – jak podaje Wyborcza – rocznie oddawano do zaledwie 300-400 drewnianych domów jednorodzinnych. Stowarzyszenie Dom Drewniany szacuje natomiast, że w budownictwie jednorodzinnym konstrukcje drewniane stanowią ponad 6%.

Stowarzyszenie na zapytanie Ministerstwa Środowiska przygotowało raport o „Progach i barierach dla budownictwa drewnianego w Polsce”. Autorzy wymieniają wśród nich ciągle jeszcze mały potencjał produkcyjny i słabe zaplecze techniczne firm produkujących i budujących domy z drewna. Większość to małe rodzinne firmy, budujące kilka domów rocznie. Choćby z tego tylko względu masowa budowa domów drewnianych w kilka lat wydaje się być mrzonką.

Czy budować domy z drewna

To, co może staną na przeszkodzie urzędniczym planom, nie dotyczy inwestorów indywidualnych – są setki lokalnych firm, co oznacza, że jest z kim budowa domy z drewna na małą skalę.

Jakie są zalety takiego budowania? Inwestor musi się zająć zakupem działki, doprowadzeniem mediów, pozwoleniami i wykonaniem fundamentów. Producent przygotowuje surowiec albo dom w elementach, dostarcza go na budowę i montuje doprowadzając do stanu surowego  otwartego lub zamkniętego, deweloperskiego lub pod klucz. Zajmuje to zwykle do trzech miesięcy.

Dom drewniany, czyli jaki

Najpopularniejsze w naszym kraju domy drewniane to tzw.kanadyjczyki – budowane w technologii szkieletu drewnianego wypełnionego izolacją termiczną. Coraz częściej inwestorzy decydują się na domy prefabrykowane – również mają konstrukcję szkieletową, ale elementy (całe ściany, stropy) powstają w fabryce. Trzecim rodzajem są domy z bali.

W bazie danych Stowarzyszenia Dom Drewniany jest prawie 500 firm budujących domy w konstrukcji szkieletowej oraz ponad 200 firm budujących domy z bali.

Polecamy:Domy kanadyjskie. Ile kosztują i czy warto budować >>>>

Skomentuj:

Domy z drewna. Czy warto budować drewniane domy?