Skuteczny sposób na wilgoć. Czym jest elektroosmoza?
Elektroosmoza jest metodą osuszania ścian budynku bez ingerencji w jego konstrukcję bądź użycia środków chemicznych. Jak wiadomo, zawilgocone ściany są przyczyną wielu problemów z budynkiem. Wpływają również niekorzystnie na stan zdrowia mieszkańców. W związku z tym, warto dowiedzieć się na czym polega ta metoda i czy należy ją zastosować we własnym domu.
Skuteczny sposób na wilgoć
Czasem zdarza się, że wilgoć w domu jest problemem tymczasowym. Wtedy wystarczy jedynie bardziej zadbać o wymianę powietrza. Niestety, wilgoć może też wynikać z problemów dotyczących izolacji dachów, ścian oraz fundamentów. W takiej sytuacji niezbędne okazuje się osuszanie murów. Można to zrobić przy użyciu metod inwazyjnych, a więc takich, które wymagają działań w strukturze muru. Będą to metody chemiczne i iniekcyjne. Wyróżnia się również metody nie wymagające interwencji przy użyciu mikrofali, kondensacji albo nagrzewania. W tej drugiej grupie metod na szczególną uwagę zasługuje osuszanie murów metodą elektroosmozy.
Elektroosmoza bazuje na zjawisku przemieszczania się wilgoci w polu elektrycznym. Najczęściej woda w kapilarach, a więc w mikrootworach w murze przemieszcza się od fundamentów w górę, ponieważ mają one ładunek dodatni. Z kolei, wyższe partie muru jakie są suche mają ładunek ujemny. Podczas zastosowania elektroosmozy używa się urządzeń wysyłających fale wymuszające odwrotny ruch wody w murze. Urządzenia te ustawione są w odległości kilku lub kilkunastu metrów od zawilgoconego fragmentu muru, emitując fale elektromagnetyczne o optymalnej częstotliwości i natężeniu. Dochodzi wtedy do zjawiska odwróconej osmozy. W chwili kiedy woda i wilgoć opuszczają mury można zaobserwować powolny, lecz systematyczny naturalny proces osuszania.
Elektroosmoza jest wysoce pomocna w walce z pleśnią i z grzybami. Wykorzystuje się ją do prac w osuszaniu murów wykonanych z betonu, kamienia albo tradycyjnej cegły. Można też dzięki niej wysuszyć pojedyncze mieszkania oraz całe budynki. Może być stosowana w walce z zagrzybieniem oraz zapleśnieniem ścian i sufitów. Należy wiedzieć, że jej skuteczność zależy od okresu działania wilgoci na mury, a więc od ich aktualnego stopnia zawilgocenia. Ważne są także grubość i rodzaj materiału z jakiego zostały wykonane mury. Pierwsze efekty związane z działaniem elektroosmozy można zauważyć już po kilku miesiącach od zastosowania tej metody, aczkolwiek w szczególnych przypadkach na zadowalające rezultaty będzie trzeba poczekać nawet kilkadziesiąt miesięcy. W czasie tym urządzenie osuszające musi działać cały czas. Regularna praca urządzenia gwarantuje, że efekty osuszenia będą trwałe. Praca aparatu w trybie ciągłym stanowi blokadę dla wody. Ważne jest to, że urządzenia te zużywają minimalne pokłady energii elektrycznej, dlatego koszt ich utrzymania wyniesie zaledwie kilka złotych miesięcznie.
Osuszanie bez ingerencji w fundamenty
Elektroosmoza nie jest wobec tego metodą osuszania, jaką powinny wybrać osoby oczekujące efektów od razu. Posiada jednak bardzo wiele zalet. Jedną z nich jest to, że można ją stosować bez względu na porę roku oraz bez względu na to, jaka jest pogoda. Jeśli zaś urządzenie ustawione jest na zewnętrz, to podczas osuszania nie jest konieczne opuszczanie nieruchomości. Najbardziej elektroosmozę ceni się za to, że nie ingeruje w strukturę fundamentów, ścian, sufitów oraz nie wymaga przeprowadzania dalszych prac budowlanych. Nie trzeba też korzystać z żadnych środków chemicznych.
Elektroosmoza wykorzystywana jest również czasami do wstępnego osuszania murów i jeśli poziom wilgotności osiąga zadowalające parametry to stosuje się iniekcje uniemożliwiające powrót wody do wyższych kondygnacji budynku. Bardzo ważne jest to, aby poznać przyczynę zawilgocenia budynku, aby zabezpieczyć fundamenty izolacją pionową i poziomą. Zastosowanie osuszaczy wykorzystywanych do procesu elektroosmozy jest następujące: osuszanie budynków i ścian, usuwanie pleśni i woni stęchlizny, uniemożliwienie powtórnego zawilgocenia ścian po wysuszeniu, usuwanie wilgoci kapilarnej oraz zatrzymywanie wilgoci podciągającej z gruntu.
- Więcej o:
Ocieplenie drewnianego domu szkieletowego
Ocieplenie celulozą - wady i zalety
XPS PRO 30 – specjalistyczny materiał do izolacji fundamentów
Wzorowo ciepły dom
Izolacja termiczna fasad murowanych: Skuteczne metody ochrony elewacji przed wilgocią i mostkami termicznymi
Izolacja domu - jak ocieplać i uszczelniać?
Ciepły jak wełna
Jak skutecznie powstrzymać smog i poprawić jakość powietrza?