Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wyciszanie pomieszczeń domowych

Redakcja Pressland

Wyciszanie pomieszczeń domowych, nazywane fachowo izolacją akustyczną jest skutecznym sposobem na poprawienie komfortu domowników, zwłaszcza jeśli cenią oni ciszę i spokój. Ma to szczególne znaczenie wśród osób mieszkających w blokach.

Wyciszanie pomieszczeń domowych
Wyciszanie pomieszczeń domowych
Fot.: shutterstock

Jak można wyciszyć pomieszczenia?

Jednym ze sposobów na wyciszenie jest sufit podwieszany, z płyty kartonowo – gipsowej bądź z surowców mineralnych. Jest to dobry sposób na wyciszenie, a na dodatek nie gromadzi się na nim kurz. Jeszcze bardziej można wyciszyć pokój, o ile pomiędzy ścianą a podłogą zainstaluje się matę wchłaniającą dźwięki.

Wyciszanie pomieszczeń domowych
Wyciszanie pomieszczeń domowych
Fot.: shutterstock

Trzeba jednak pamiętać o tym, że tego rodzaju sufit nieco zmniejszy wymiary mieszkania. Sufit podwieszany zajmuje około 4,5 do 5 centymetrów wysokości. Dlatego nie warto go stosować w mieszkaniach o niskim stropie.

W celu wyciszenia pomieszczeń można zdecydować się także na tak zwane „wyciszające” elementy wystroju: pluszowe zasłony, miękki dywan, wykładzinę dywanową. Można też na niektórych meblach ułożyć poduszki. Rozwiązanie to z pewnością ma walory dekoracyjne, natomiast nie jest praktyczne z uwagi na gromadzenie się kurzu. Nie pozwala to też na zniwelowanie bardzo głośnych dźwięków.

Ściany i sufit można też wyłożyć tapetami. Najlepiej, żeby były jak najbardziej chropowate. Do wyciszenia pomieszczeń nadają się modne w ostatnich sezonach tapety bawełniane. Niestety, tapety wyciszają tylko niskie dźwięki.

Okna o podwyższonej izolacji akustycznej mają bardzo wysoką skuteczność. Dodatkowo, dobrze prezentują się wizualnie. Dlatego, podczas zakupu okien należy zwrócić uwagę na ich czynnik Rw, a więc wskaźnik tłumienia hałasu. Im wyższa jest wartość wskaźnika Rw tym bardziej stłumione są hałasy z zewnątrz. Kiedy mieszka się w okolicach ruchliwej ulicy to warto decydować się na okna o Rw sięgającym od 40 do 50 dB.

Wyciszanie pomieszczeń domowych\
Wyciszanie pomieszczeń domowych\
Fot.: shutterstock

Popularne jest także wyciszanie mieszkania przy pomocy okiennic. Zamontowane od wewnątrz okiennice spełniają równocześnie dwa zadania: likwidują dobiegające z zewnątrz hałasy i są ozdobą domu. Są też niezastąpioną metodą wentylacji podczas upałów.

Wyciszanie pomieszczeń domowych
Wyciszanie pomieszczeń domowych
Fot.: shutterstock

Nowoczesnym rozwiązaniem stosowanym dla wyciszenia pomieszczeń jest ekran akustyczny. Można go ustawić na stelażu przymocowanym do ściany, na jakim należy ułożyć folię akustyczną. Ekrany akustyczne najczęściej wykonane są z płyt gipsowo – kartonowych lub ołowianych i wypełnione są wełną mineralną o grubości od 5 do 10 centymetrów. Płyta ołowiana daje największą skuteczność izolacyjną, jest jednak ciężka.

Bardzo popularne są także panele akustyczne, wykazujące wysoką skuteczność i walory estetyczne. Stosuje się je szczególnie w pokojach odsłuchowych, salach prób albo w pomieszczeniu traktowanym jako kino domowe. Panele akustyczne można umieścić na całej ścianie lub na jej wybranych fragmentach. Ich działanie opiera się na tym, że wytłumiają dźwięk „z wewnątrz do zewnątrz”. Hałas z mieszkania nie przedostaje się w związku z tym do mieszkań sąsiednich.

Wyciszanie pomieszczeń domowych
Wyciszanie pomieszczeń domowych
Fot.: shutterstock

Wyciszyć można również drzwi, co dodatkowo będzie ociepleniem dla mieszkania. Najpierw należy upewnić się, czy zamontowane na futrynie gumowe uszczelki dobrze przylegają do drzwi. Próg drzwi powinien dochodzić do ich skrzydła. Kolejnym krokiem jest naklejenie na drzwi maty izolującej dźwięki albo tapicerowanie drzwi.

Ostatnim ze sposobów są trójwymiarowe panele dekoracyjne – praktyczne i atrakcyjne wizualnie. Panele dekoracyjne w 3D wykonane są najczęściej z włókien kokosowo – palmowych lub z pianki poliuretanowej. Panele są łatwe w montażu, a poza wyciszeniem gwarantują też ocieplenie. Jest to jednak materiał dosyć drogi.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wyciszanie pomieszczeń domowych