Akcja Termomodernizacja. Jak dostać dofinansowanie na termomodernizację?
Termomodernizacja budynku to przedsięwzięcie mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię do ogrzewania domu. By przeprowadzić ją rzetelnie, do prac trzeba się dobrze przygotować. Jej opłacalność może zwiększyć dofinansowanie z programu NFOŚiGW "Ryś".
Jak przygotować się do termomodernizacji i uzyskać jej dofinansowanie?
Dorota Pierzchalska, KAPE: Termomodernizacja domu w Dąbrówce wymagała od ekspertów z KAPE przeprowadzenia wizji lokalnej obiektu i dodatkowo analizy istniejącej konstrukcji dachu, pod kątem montażu w nim okien dachowych i ocieplenia go wełną mineralną. Ponadto, właściciel domu chciał dodatkowo wstawić okno tarasowe w pokoju dziennym, powiększyć jedno z przejść znajdujących się w ścianie konstrukcyjnej oraz wykonać w stropie nowe wejście na poddasze, dlatego niezbędne było złożenie do urzędu projektu budowlanego. Jeśli inwestor nie ingerowałby w konstrukcję budynku, a jedynie ocieplił ściany zewnętrzne, strop i wymieniał okna, wtedy projekt nie byłby konieczny. Wystarczyłoby jedynie zgłosić w urzędzie prace termomodernizacyjne.
Inwestorzy, którzy zastanawiają się nad termomodernizacją domu, powinni wiedzieć, że jeszcze w tym roku planowane jest uruchomienie programu NFOŚiGW "Ryś", tworzonego wyłącznie z myślą o domach jednorodzinnych. Zgodnie z jego obecnymi założeniami, wsparcie będzie udzielane w formie kredytów z dotacją, poprzez banki, które zostaną wybrane zgodnie z zasadami prawa ochrony środowiska. Program obejmie również osoby, które ogrzewają dom węglem.
W sumie na realizację programu przeznaczono 400 mln zł. Maksymalne koszty kwalifikowane inwestycji i wysokość dotacji wyniesie do 20% i 40%. Program "Ryś" będzie realizowany w latach 2015-2023, z możliwością zawierania umów do końca 2020 roku.
Termomodernizacja domu w Dąbrówce
Termomodernizacja starego domu to często skomplikowane zadanie dla projektanta i wykonawcy. Niestety, wiele domów z lat 60. i 80. nie jest ocieplonych, ponieważ nie wymagały tego przepisy obowiązujące podczas ich wznoszenia. Bez wizji lokalnej, odpowiednich pomiarów (między innymi odkrywek, badań termowizyjnych, prób szczelności) i analizy energetycznej zebranych danych trudno jednoznacznie określić, które prace warto wykonać i w jakiej kolejności.
Dlatego przed podjęciem decyzji dotyczącej zakresu termomodernizacji domu, warto zlecić wykonanie audytu energetycznego i charakterystyki energetycznej. Dzięki nim dowiemy się, którędy i ile ciepła ucieka z domu na zewnątrz. Tylko wtedy nie wydamy niepotrzebnie pieniędzy na poprawienie izolacyjności termicznej tych elementów domu, które w rzeczywistości mają niewielki wpływ na zużycie energii potrzebnej do jego ogrzewania. Uwzględniając te informacje, dobrze jest przygotować sobie plan podstawowych działań. Zakres prac głębokiej termomodernizacji w przykładowym domu w Dąbrówce będzie obejmował:
- docieplenie podłogi na gruncie;
- docieplenie ścian fundamentowych (w tym cokołu) i ścian zewnętrznych;
- docieplenie połaci dachu;
- wymianę okien na energooszczędne;
- wstawienie okien dachowych;
- wykonanie wysokosprawnej instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody;
- wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Projekt przebudowy domu w Dąbrówce
Bazując na dokładnych oględzinach domu i wykonanej na ich podstawie charakterystyce energetycznej, eksperci z KAPE przygotowali projekt termomodernizacji. Dodatkowo właścicielowi zależało na wprowadzeniu kilku udogodnień, zwłaszcza na adaptacji poddasza. Z zewnątrz dom ma zostać w większości otynkowany, z niewielkimi wykończeniami z drewnianej oblicówki.
- Więcej o:
Kupujemy stary dom: jak ocenić kondycję budynku?
Ile kosztuje remont domu - porównanie kosztów budowy i remontu domu
Akcja Termomodernizacja. Co to jest termomodernizacja głęboka?
Akcja Termomodernizacja. Projekt remontu starego domu
Adaptacja projektu
Organizacja w jednym palcu, czyli dziennik budowy
Dom bez pozwolenia na budowę 2022 - jakie formalności trzeba spełnić?
Scalenie działek budowlanych, czyli jak łączyć działki?