Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rośliny, które wyrosną z pestki

Magda Narkiewicz, Aldona Zakrzewska

Zjedz awokado lub figę, wyciśnij sok z pomarańczy, a nasiona... posadź w doniczce. I czekaj, aż zaczną kiełkować twoje własne egzotyczne rośliny.

Drzewko owocowe w doniczce
Drzewko owocowe w doniczce
Fot. Flora Press

Wyhodowanie w domu drzewek cytrusowych i oliwnych, palmy daktylowej albo krzaczka kawy jest proste. Niestety, doczekamy się roślin o wiele mniejszych niż ich kuzyni rosnący w warunkach naturalnych, w dodatku owocujących słabo lub wcale, ale bez wątpienia będzie to ciekawe doświadczenie (a bardziej wybujałe okazy zawsze możemy kupić w centrum ogrodniczym). Zabierając się do sadzenia, pamiętajmy, że pestki muszą pochodzić ze zdrowych, dorodnych i świeżych (nieprzetworzonych) owoców. Daktyle, oliwki, kawę najlepiej więc przywieźć z wakacji (ziarnka kawy kupimy też w sklepach z nasionami i w internecie). Bez względu na rodzaj trzeba je jak najszybciej umieścić w ziemi - długo przechowywane mogą nie wykiełkować.

Jak dbać o rośliny z pestki?

Wiosnę i lato cytrusy, kawa, daktyle, figi powinny oczywiście spędzać na słonecznym balkonie lub tarasie. Przed nastaniem chłodów trzeba je przenieść do domu.

Cytrusy. W stanie zimowego spoczynku, od października do kwietnia, dobrze będą się czuły w chłodniejszym pomieszczeniu (10-15 st. C). Musimy tylko ustawić je blisko okna wychodzącego na południe lub zachód, bowiem niedobór światła sprawia, że tracą liście. Ziemia nie powinna być zbyt wilgotna; w suchych pomieszczeniach liście, a także młode zielone pędy należy spryskiwać miękką (przegotowaną i odstałą) wodą.

Palma daktylowa. Latem potrzebuje dużej ilości wody i jasnego stanowiska. Zimą ustawmy ją w dobrze oświetlonym miejscu. Lubi zraszanie.

Kawa. W domu trzeba jej zapewnić wilgotne powietrze, inaczej liście zaczną zasychać.

Figa. Na zimę ustawiamy ją w widnym, ale chłodnym (5-10 st. C) pomieszczeniu i ograniczamy podlewanie. Nie martwmy się, jeśli przechodząc w stan spoczynku, zgubi liście; wczesną wiosną, kiedy przeniesiemy roślinę w ciepłe i jasne miejsce, pojawią się ponownie.

Awokado. Zimą, przechodząc okres spoczynku, źle znosi zbyt wysoką temperaturę (idealna to około 15 st. C).

PRZEJDŹ DO GALERII >>

    Więcej o:

Skomentuj:

Rośliny, które wyrosną z pestki