Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom bezpieczny dla dzieci

Edyta Jabłońska

Najpierw chcesz im zapewnić bezpieczeństwo. Potem urządzasz miejsce do zabawy. Wreszcie musisz zadbać o wygodny i cichy kącik do nauki. Zaprojektuj dom tak, by twoje dzieci miały wszystko, czego potrzebują.

Cersanit
W szafkach, do których dziecko łatwo sięga (np. pod umywalką), trzymaj wyłącznie rzeczy bezpieczne. Szafka pod umywalkę Pure od 609 zł, szafka z lustrem Pure, 459 zł, Cersanit
fot. Cersanit

Na dziecko, które zaczyna samodzielnie poruszać się po domu, zagrożenie czyha niemal na każdym kroku. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na mnóstwo drobiazgów: zamknąć zaślepkami gniazdka z prądem, schować w zamykanych szafkach środki chemiczne i niebezpieczne (np. ostre) przedmioty, nie dopuścić, by w zasięgu malucha stał nagrzewający się sprzęt AGD. Ważne jest również to, czego nie widać, a więc czyste powietrze. Dlatego wybieraj produkty ekologiczne: farby, meble, tkaniny powinny mieć odpowiednie certyfikaty (np. EU Ecolabel, Bio - produkt ekologiczny, Blue Angel, Öko-Tex Standard 100).

Bezpieczna zabawa w domu

Zabawa jest bardzo ważna, bo w dużej mierze to za jej pośrednictwem maluch poznaje świat. Urządź więc wnętrze tak, by w każdym pomieszczeniu miał łatwy dostęp do zabawek. W salonie z pewnością znajdzie się miejsce na huśtawkę, niski stolik z krzesełkiem czy poduchy-przytulanki. W kuchni warto poświęcić na zabawki jedną szufladę, najlepiej tuż przy podłodze i w bezpiecznym miejscu - z dala od urządzeń AGD. Jednak najważniejszy jest pokój dziecka. Oprócz schowków i pojemników na klocki, książeczki itp. przydadzą się w nim sprzęty do ćwiczeń fizycznych (drabinki, liny, ścianki do wspinaczki), bo dzięki nim maluch będzie się lepiej rozwijał i rzadziej szukał rozrywki w komputerze czy telewizji.

Zabawa też powinna być bezpieczna, dlatego montując huśtawkę, drabinkę lub ściankę wspinaczkową, należy przytwierdzić ją odpowiednimi wkrętami, a podłogę pod nimi zabezpieczyć np. matą do ćwiczeń.

Odpowiednie miejsce do nauki

Kiedy dziecko idzie do szkoły, trzeba oczywiście zapewnić mu biurko o odpowiednich wymiarach i krzesło z wygodnym oparciem, najlepiej o regulowanej wysokości. Przyda się również szafka na przybory szkolne i podręczniki, półki na książki, miejsce na plecak. Nie zapomnij też o odpowiednim oświetleniu. Ale miejsce do "pracy" - w postaci stolika z krzesełkiem - jest potrzebne także przedszkolakowi, który zwykle sporo czasu spędza na malowaniu, rysowaniu czy pracach ręcznych.

Skomentuj:

Dom bezpieczny dla dzieci