Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pokoje dla nastolatków. Jak urządzić mały pokój młodzieżowy?

red.

Na pokoje dla nastolatków zazwyczaj przeznaczamy najmniejszy pokój w mieszkaniu. Kiedy dziecko wchodzi w wiek szkolny, mała przestrzeń zaczyna być problemem. Podpowiadamy, jak urządzić wygodny pokój młodzieżowy.

Biurko nie musi stać w tradycyjny sposób, pod oknem. Biurko na środku pokoju - odrobina szaleństwa i oryginalności na pewno spodoba się wymagającej nastolatce. Meble Vox
Biurko nie musi stać w tradycyjny sposób, pod oknem. Biurko na środku pokoju - odrobina szaleństwa i oryginalności na pewni spodoba się wymagającej nastolatce. Meble Vox
Fot. Meble Vox

Pomysły na pokoje dla nastolatków

Wraz ze wzrostem dziecka rosną jego potrzeby. Młody człowiek chce, żeby pokój wyrażał jego osobowość oraz zainteresowania. Do tego powinien zapewniać wygodne miejsce do nauki i miejsce na przechowywanie przybywających rzeczy. Jak to wszystko osiągną na małej powierzchni? Kluczowy jest dobór i rozmieszczenie mebli.

Meble do pokoju nastolatków

Warto poszukać mebli młodzieżowych dedykowanych do małych pokoi. Może to być na przykład łóżko piętrowe z biurkiem. Taki mebel pozwala na bardzo dużą oszczędność miejsca i zaspokojenie wszelkich potrzeb nastolatka. Inna opcja to łóżko na wysokiej skrzyni, w której są szuflady. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe schowki. Można w nich trzymać rzeczy sezonowe, sportowe bądź rzeczy związane z hobby dziecka, jak malarstwo.

Pokój młodzieżowy w stonowanej kolorystyce i z półkami na ścianie
for. Free Interior Exterior Design

Warto także rozważyć łóżko w regale, bądź chowane do szafy. Zapewnia ono większa powierzchnię spania niż łóżko pojedyncze, a w dzień można je złożyć, żeby nie zajmowało miejsca na podłodze. Współczesne modele prezentują się bardzo dobrze i nie mają już nic wspólnego z dawnymi półkotapczanami.

Pokój młodzieżowym z łóżkiem chowanym w szafie
fot. Tumidei

Gdy nie ma miejsca na biurko warto rozważyć składany blat bądź zamontowaną do ściany szeroką półkę. Nastolatki często korzystają w trakcie nauki z laptopów, które nie zajmują dużo miejsca, dzięki czemu nie wymagają szerokich blatów.

Niebieski pokój dla nastolatka
Fot. Dekoral

W pokoju młodzieżowym musi się także znaleźć szafa i szafki, bądź komoda na przechowywanie rzeczy do szkoły i osobistych rzeczy dziecka. Meble z ukrytymi schowkami na pewno sprawią radość młodemu człowiekowi, który z pewnością ma przedmioty, które mają dla niego szczególną wartość.

Jak urządzić pokój dla nastolatków

Na koniec pamiętajmy też o wyznaczeniu strefy na wypoczynek i przyjmowanie gości. To już ten czas, kiedy nastolatek zaczyna prowadzić życie towarzyskie i z pewnością będzie chciał przyjmować gości w pokoju. Przyda się więc mały stolik oraz dodatkowe miejsce do siedzenia np. w formie wielkiego miękkiego worka.

Pokój dla nastolatka
Fot. Absynth Timoore

Pokoje dla nastolatków: dziewczyny i chłopcy

Wystrój pokoju koniecznie omów z dzieckiem. To w końcu ono musi się czuć w nim dobrze. Inne potrzeby mają chłopcy a inne dziewczynki.  Pomyślcie o rozwiązaniach dekoracyjnych dzięki którym każde dziecko będzie mogło wyrazić swoją osobowość. Pokoje nie mogą być zbyt "dziecinne".

Pokój dla dziewczynki 12 lat

Może warto pomalować fragment ściany farbą tablicowo-magnetyczną, wprowadzić do pokoju oryginalne oświetlenie, np. popularne cotton balls, ozdobić ścianę oryginalną naklejką lub fototapetą. Możliwości jest wiele. Zadbaj jednak o to, aby twoje dziecko miało poczucie, że ma realny wpływ na wystrój swojego pokoju i odpowiadało jego gustom.

Pokój dla nastolatka z antresolą
Fot. Agata

Zobacz także: Pokój ucznia. Aranżacje

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Pokoje dla nastolatków. Jak urządzić mały pokój młodzieżowy?