Czar Białej Marii. Słynny serwis firmy Rosenthal obchodzi urodziny
Wielka miłość, międzynarodowa kariera, wspaniałe plany na przyszłość i okrągły jubileusz. Tak, mówimy o gwieździe. Ale nie filmowej, tylko stołu: o serwisie Biała Maria, który w tym roku hucznie obchodzi swoje 100-lecie.
Tradycyjny wzór, ponadczasowy sukces - tak najkrócej można opisać fenomen serwisu Biała Maria. W kolekcji dostępnych jest ponad sto elementów! Maria doczekała się także młodszych sióstr - wersji różanej, kwiatowej, błękitnej, a także kryształowej.
Studiując historię serwisu Biała Maria, który w tym roku obchodzi jubileusz stulecia, można udzielić podpowiedzi projektantom marzącym o sławie. Trzeba po prostu... kochać! Najlepiej tak mocno, jak Philipp Rosenthal kochał swoją żonę Marię. Założył on w bawarskim Selb manufakturę porcelany. Wkrótce firma Rosenthal stała się jedną z największych i najprężniej działających wytwórni porcelanowych naczyń w Europie.
Rosenthal jest prawdziwym imperium produkującym porcelanowe naczynia, a perłą w jego koronie jest Biała Maria. Zestaw obiadowy powstał w hołdzie dla ukochanej żony projektanta. Naczynia mają kanciaste kształty, złagodzono je jednak delikatną biedermaierowską dekoracją. Subtelny motyw inspirowany jest kwiatami granatowca. Biała Maria okazała się przebojem światowych stołów. Jest także chętnie kupowana w prezencie ślubnym. Mówi się bowiem, że przynosi nowożeńcom szczęście. Nie bez znaczenia jest także to, że każdy element można kupić oddzielnie. Nie trzeba się bać, że nieostrożnym ruchem nieodwracalnie zdekompletujemy zastawę.
Od lat serwis jest rozbudowywany. Można zatem powiedzieć, że stuletnia Biała Maria idzie z duchem czasu. W kolekcji pojawiły się kubki, a nawet talerz do pizzy. Jest też wielki wybór sosjerek, solniczek, pieprzniczek i rozmaitych naczyń do serwowania. Nasz zmieniający się styl życia wciąż inspiruje twórców porcelany z wytwórni Rosenthal, a Biała Maria króluje na stołach i nie grozi jej odesłanie do lamusa, tym bardziej, że tylko w Polsce sprzedano dwa miliony elementów serwisu.
- Więcej o:
Lampion - mistrz nastroju. Wybieramy lampiony do ogrodu i do wnętrz
Miejsca z dobrym designem
Unikatowe lampy z części samochodowych
Villeroy & Boch: w królestwie porcelany
Polscy projektanci: Studio Ende - niezwykła pracownia ceramiczna
Robaki w domu. 13 insektów, z którymi mieszkasz. Jak się ich pozbyć?
Wnętrze wypełnione roślinami
Czy drzewko szczęścia rzeczywiście grozi nieszczęściem?