Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przy jakim świetle najlepiej pracować, a przy jakim wypoczywać?

red.

Dobre oświetlenie, czyli jakie? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od czynności, jaką wykonujemy. Czy szykujemy się do snu, czy pracujemy przy komputerze? Odpowiednie dobrane światło nie tylko zadba o nasze oczy, ale i o ogólne samopoczucie.

Przy jakim świetle najlepiej pracować, a przy jakim wypoczywać?
Ciepłe, niezbyt intensywne światło pomoże nam się zrelaksować. Dobrze na nas wpłynie przed snem i w chwilach zmęczenia.
fot. Philips

Dobre oświetlenie w naszym domu jest niezwykle ważne. Ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie oczu oraz jakość wykonywanej w danym czasie pracy, jaki i na jakość odpoczynku. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy w naszych domach odpowiednio dobierali oświetlenie.

Oświetlenie na co dzień

Wzrok męczy się przy za słabym, ale też przy zbyt mocnym świetle. W salonie czy pokoju dziennym, w którym przebywamy najwięcej, światło powinno być rozproszone. Powinno z góry równomiernie oświetlać całe pomieszczenie. Według badań, aby prawidłowo oświetlić salon o powierzchni ok. 20 m kw., potrzeba 300–400 W (5 żarówek o mocy 60 W). Dodatkowo w miejscach, w których zasiadamy do czytania książek czy gazet, powinna być dodatkowa lampka punktowo świecąca na książkę.

Światło do pracy

W pomieszczeniu, w którym pracujemy - czy to w domu, czy w biurze - światło powinno być rozproszone, tak żeby nie odbijało się od przedmiotów i nie tworzyło intensywnych refleksów. Dlatego w pokoju powinna się znaleźć lampa sufitowa. Do tego konieczna jest lampa biurkowa, która będzie tak oświetlać bezpośrednio miejsce pracy, żebyśmy nie musieli wytężać wzroku. Taka lampa powinna stać z boku i nieco z tyłu - światło  nie powinno świecić bezpośrednio w oczy. Dla osób praworęcznych źródło światła powinno znajdować się po lewej stronie, aby ręka nie zasłaniała światła.

Do pracy najlepsze jest światło o barwie zimnej, gdyż motywuje do działania i sprzyja koncentracji. Warto wiedzieć, że barwę ciepłą dają żarówki poniżej 3300 K, a zimne powyżej 5300 K. Według niektórych źródeł da się wyróżnić jeszcze trzecią, pośrednią barwę światła – neutralną, jaką lokuje się w przedziale 3300 K a 5300 K. Im więcej aktywności podejmujemy w danej przestrzeni, tym wyższa powinna stawać się temperatura barwowa źródła. Z tego też powodu do kuchni wybierzmy oświetlenie o neutralnej charakterystyce barw, np. z przedziału 3300–4000 K.

Oświetlenie a telewizor

Skoro światło o barwie zimnej jest najlepsze do pomieszczeń, w których pracujemy, to ciepłe sprawdzi się lepiej tam, gdzie wypoczywamy, np. w sypialni. Taka barwa działa wyciszająco i relaksująco, a wnętrze oświetlone ciepłym światłem odbierane jest jako bardziej przytulne i przyjazne. Co jednak, jeśli w pokoju jest telewizor? W takim przypadku barwa światła jest drugorzędna, ważniejsze jest jego natężenie. Wówczas światło w pokoju powinno być rozproszone. A gdy spędzamy przed telewizorem kilka godzin dziennie, dobrze jest postawić za nim lampkę z żarówką niewielkiej mocy, np. 25 W.

Przestrzegając powyższych zaleceń, zagwarantujemy sobie przyjazną przestrzeń i dobre samopoczucie.

Skomentuj:

Przy jakim świetle najlepiej pracować, a przy jakim wypoczywać?