Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czy da się wydzielić sypialnię na 33 metrach?

Wioletta Sawczuk, Anna Malesińska

Beta ma 33-metrową kawalerkę. Marzy jej się osobna sypialnia. Czy na tak małym metrażu da się ja wydzielić? Architekci mają dwa rozwiązania.

Plan mieszkania
Plan mieszkania
mat. własne

Mamy jeden pokój z kuchnią. Przydałaby się osobna sypialnia, choćby malutka, ale czy na 33 m kw. da się znaleźć na nią miejsce? Chcielibyśmy, żeby salon służył wyłącznie dziennemu relaksowi. Potrzebny jest nam też kącik do pracy, regały na książki i oczywiście jakieś szafy. Gdzie to wszystko pomieścić? Beata

Rozwiązanie 1. :Spanie na podeście
Wioletta Sawczuk

Miejsce do spania zaaranżowałam w pokoju dziennym i oddzieliłam go regałami. Materac proponuję umieścić na podeście. Pod nim warto zrobić wysuwane schowki na rzeczy rzadziej używane, np. na sezonową odzież.

Regały pełniące funkcję przegrody pomiędzy aneksem sypialnym a częścią dzienną mogą być ażurowe i nie sięgać do samego sufitu – wówczas wystarczająco przesłonią miejsca do spania, a jednocześnie umożliwią cyrkulację powietrza. Wysokość podestu, na który prowadzą dwa stopnie, zależy od wysokości mieszkania – na przykład jeśli wynosi ona 270 cm, podest może mieć około 60 cm. Między regałami a kanapą umieściłam kącik do pracy.

Kuchnia i przedpokój są częściowo otwarte na pokój dzienny, dzięki czemu całe wnętrze wydaje się przestronniejsze. Ścianę między przedpokojem a aneksem sypialnym zlikwidowałam i zaprojektowałam w tym miejscu system pojemnych szaf i szafek dostępnych z trzech stron. W kuchni zaplanowałam ciąg roboczy w kształcie litery L. Od strony części wypoczynkowej zasłania go tylko ścianka, przy której stoi szafka RTV. Na przedłużeniu ścianki umieściłam stół.

W łazience proponuję zainstalować wygodną narożną kabinę prysznicową (100 x 100 cm), nablatową umywalkę (szer. 60 cm), podwieszony sedes i dużą pralkę (60 x 60 cm).

Rozwiązanie 2.: W wersji mini
Anna Malesińska

Małą sypialnię wygospodarowałam z części kuchni. Tę z kolei przesunęłam w stronę pokoju dziennego i urządziłam jako otwarty (i przechodni) aneks.

W wejściu do sypialni są zamontowane suwane drzwi chowane w ścianie – takie sprawdzą się najlepiej, bo po otwarciu nie będą kolidowały z kuchennymi sprzętami. W sypialni mieści się tylko łóżko (dostępne z jednej strony) i niewielka szafa; druga szafa i płytkie schowki znajdują się w przedpokoju.

Kuchenna zabudowa składa się z dwóch równoległych ciągów roboczych; przy jednym z nich umieściłam niewielki stół. Pokój dzienny umownie dzieli się na strefy pełniące dwie różne funkcje: „gabinetową” (blisko balkonu, z biurkiem i regałami na książki) oraz wypoczynkową (z kanapą, stolikiem kawowym i szafką RTV, ustawioną przy ściance wydzielającej przedpokój).

Łazienka ma taki sam kształt i metraż jak na planie wyjściowym. Mieści się w niej prostokątna wanna (170 x 70 cm), umywalka (szer. 50 cm), sedes oraz praktyczna szafa gospodarcza, w której ukryłam pralkę standardowej wielkości i półki na detergenty.

    Więcej o:

Skomentuj:

Czy da się wydzielić sypialnię na 33 metrach?