Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czy da się wydzielić trzy sypialnie na 61 m kw.?

red.

Trzypokojowe mieszkanie Luizy ma 61 metrów. Rodzina spodziewa się teraz drugiego dziecka i zastanawia się, czy da się wydzielić dla niego osobną sypialnię. Architekci proponują dwa rozwiązania.

Plan mieszkania
Plan mieszkania
rys.

Wkrótce po kupieniu trzypokojowego mieszkania okazało się, że spodziewamy się drugiego dziecka. Będzie nam więc brakowało jednego pokoju. Dwa mniejsze planujemy przeznaczyć dla dzieci, ale nie chcielibyśmy rezygnować z własnej sypialni. Czy udałoby się znaleźć na nią trochę miejsca? Luiza

Rozwiązanie 1: Przeprowadzka kuchni
Justyna Burdow-Gołoś

Państwa sypialnię urządziłam w miejscu przewidzianym na aneks kuchenny. Ten natomiast przeniosłam na drugą stronę pionu wodno-kanalizacyjnego (pogrubiona ścianka na planie). Sypialnia ma spore okno, wpada więc do niej dzienne światło.

W sypialni rodziców mieści się jedynie podwójne łóżko z jedną szafką nocną i szafa. Do pokoju wchodzi się z salonu przez przesuwane drzwi, które po otwarciu nie będą kolidowały ani z ustawioną w pobliżu szafką RTV, ani z drzwiami balkonowymi.

Kuchnia stanowi teraz przedłużenie przedpokoju. Przez nią przechodzi się do salonu, który dzieli się na dwa aneksy: jadalny i wypoczynkowy. Kuchenny ciąg roboczy usytuowałam wzdłuż jednej ściany; przy ścianie naprzeciwko zaprojektowałam płytką zabudowę, przechodzącą w szafki pełniące funkcję kredensu.

Ściana między pokojami dzieci została załamana, co pozwoliło powiększyć mniejszy z nich o wnękę na sporą szafę. Łazienka ma taki sam kształt i metraż jak na planie wyjściowym. Przesunęłam tylko drzwi, dzięki czemu mogła przy nich powstać wnęka na pralkę (wąski model otwierany od góry, o wymiarach 40 x 60 cm). Oprócz pralki jest asymetryczna wanna narożna (150 x 90 cm), umywalka (szer. 80 cm) oraz podwieszony sedes.

Rozwiązanie 2: W salonie
Krzysztof Radzanowski

Niewielką sypialnię, zamykaną przesuwanymi drzwiami, wydzieliłem w pokoju dziennym. Jest bez okna, trzeba więc zadbać o jej doświetlenie i wentylację.

Problem doświetlenia minisypialni rozwiążą szklane drzwi oraz częściowo przeszklona ściana od strony kąta wypoczynkowego. Najlepsze będą matowe tafle, które przepuszczą światło, ale zapewnią niezbędną intymność. Aby ułatwić cyrkulację powietrza, wystarczy zamontować kratki wentylacyjne – na dole ściany wejściowej i na górze ściany oddzielającej nowe pomieszczenie od salonu.

Część dzienna dzieli się na trzy umowne strefy: kuchenną (z jednociągową zabudową), jadalną oraz wypoczynkową. Pokoje dzieci mają zmieniony kształt – ściana pomiędzy nimi została załamana, tak by powstała wnęka na szafę. W nieco powiększonej łazience mieści się zarówno prostokątna wanna (150 x 80 cm), jak i wydzielona ścianką kabina prysznicowa (80 x 80 cm). Jest też umywalka o szer. 60 cm i sedes. Pralkę (60 x 40 cm) umieściłem w schowku wydzielonym w przedpokoju.

Skomentuj:

Czy da się wydzielić trzy sypialnie na 61 m kw.?