Styl rustykalny w aranżacji wnętrz

Joanna Nowicka

Atmosferę wiejskiego domu - ciepłą, swojską, z nutą nostalgii za przeszłością - możesz stworzyć nawet w mieszkaniu w samym centrum miasta. Przytulne wnętrze w stylu rustykalnym to sposób na to, by czas nieco zwolnił.

PIĘKNY KONTRAST w rustykalnym stylu
PIĘKNY KONTRAST w rustykalnym stylu
Fot. producent

Słowo rustic w języku angielskim oznacza „prosty, wiejski, swojski”. I taki jest styl rustykalny. Nie szuka blichtru i bogactwa. Stawia na surowe piękno naturalnych surowców. Wyraża tęsknotę za tradycją, nieśpiesznym stylem życia, wydzierganym przez babcię obrusem i serem własnej roboty.

Styliści podkreślają, że rustykalne wnętrza prezentują się najlepiej, kiedy nie są przeładowane. Zachowując zdobniczy umiar, sprawiasz, że ważne eksponaty z twojej kolekcji są lepiej wyeksponowane, bo nie giną w gąszczu drobiazgów. I hołdujesz zasadzie prostoty, która ma w tym stylu podstawowe znaczenie. Możesz nadać wnętrzu wyrazisty rustykalny charakter albo zdecydować się jedynie na rustykalne akcenty – a te sprawdzą się w wielu wnętrzach, również w tych nowoczesnych, pięknie łącząc tradycję ze współczesnością.

Cechy typowe dla stylu rustykalnego:

1. Meble z wiejskim rodowodem. Mogą nawiązywać stylem zarówno do wiejskiej chaty, jak i do dawnego dworku. Być naprawdę stare albo tylko na nie stylizowane. Najczęściej mają naturalny kolor drewna lub są bielone, przecierane, ługowane.
2. Naturalne materiały. Podstawa to drewno i kamień. Mile widziane wszelkie naturalne niedoskonałości tych surowców: słoje, nierówności i pęknięcia.
3. Jasne, stonowane kolory. Oprawę dla dużej liczby elementów drewnianych stanowi najczęściej biel, écru oraz odcienie beżu i brązu. Zdarzają się też elementy w kolorze jasnej zieleni i błękitu.
4. Proste dekoracje. Gliniane lub cynowe naczynia, drewniane figurki, elementy wykonane z kutego żelaza. W tkaninach przeważają naturalne materiały, typu wełna, len, bawełna.

Styl rustykalny kocha:

• Przedmioty z duszą, typu stare żelazko, maszyna do szycia, lampa naftowa czy zegar z kukułką.
• Belki stropowe – nie muszą być elementem konstrukcji, mogą pełnić funkcję czysto dekoracyjną.
• Ludowe akcenty, takie jak ażurowe serwety, narzuty w folkowe wzory lub makatki na ścianach.

Skomentuj:

Styl rustykalny w aranżacji wnętrz