Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak dobrać kolor okien do stylu domu?

Opracowanie Iwona Szczepaniak, Ewa Pietruszczak

Zdecydowana większość inwestorów decyduje się na ramy z tworzywa sztucznego, około 20 proc. zamawia okna drewniane, a około 3 proc. decyduje się na okna aluminiowe. Decydują o tym głównie cena i względy estetyczne, w tym kolor. Jaki kolor powinny mieć okna?

Jaki kolor okien do domu?
Jak dobrać kolor ram do stylu wnętrza?
fot. Pixabay

Jak dobrać kolor okien?

Jaki kolor okien do domu?
Jaki kolor okien do domu?
fot. Pixabay

Profile PVC na ogół są białe, lecz mogą być też oklejone folią. Najpopularniejsze są te imitujące drewno w kolorze złotego dębu, ciemnego orzecha, ciemnego dębu i mahoniu; rzadziej wybierane są te w odcieniach sosny lub dębu bagiennego.

Dzięki okleinom profile z PVC mogą mieć również wykończenie w innym kolorze i strukturze z obu stron okna: okna dwukolorowe są inne od zewnątrz, inne od środka. To sprawia, że dylemat, czy dobierać kolor okien do elewacji, czy do wnętrza, praktycznie nie istnieje.

Tworzywo, z którego wykonuje się profile może być również barwione w masie. W ten sposób uzyskuje się gładkie, jednobarwne ramy antracytowe, szare i czekoladowe, a nawet do złudzenia imitujące aluminium.

Profile z drewna na ogół mają barwę gatunku, z którego są wykonane. A więc modrzewia, dębu, sosny lub meranti, z podkreślonym usłojeniem. Na rynku można też znaleźć okna z profilami pomalowanymi farbami akrylowymi lub lakierami kryjącymi albo lazurującymi (czyli zmieniającymi kolor, ale pozostawiającymi widoczny rysunek drewna). Profile drewniane bywają też w wersji osłoniętej od zewnątrz nakładkami aluminiowymi – wtedy to one nadają kolor oknom.

Profile z aluminium są oferowane w niemal wszystkich kolorach z możliwością indywidualnego doboru struktury powierzchni - gładka, z połyskiem, matowa, a nawet szczotkowana. Różnorodność profili okiennych umożliwia ich łatwy dobór do stylu domu.

Jak dopasować kolor okien do stylu domu?

Jaki kolor okien do domu?
Jaki kolor okien do domu?
fot. Pixabay

Tradycyjne. Jeśli dom jest tradycyjny w stylu, dobrym rozwiązaniem będzie wybór stolarki drewnianej lub w dekorach drewnianych. Odcień profili – zarówno jaśniejszy, jak i ciemniejszy – pasuje do często stosowanych w takich domach piaskowych, beżowych, żółtych czy białych elewacji. Również wtedy, gdy decydujemy się na elewację w całości lub częściowo pokrytą drewnem, „drewniane” okna dobrze uzupełnią całość.

Nowoczesne. Precyzyjnie dopasowany kolor elewacji i stolarki okiennej sprawdzi się przede wszystkim w nowoczesnych w formie budynkach. Tam, gdzie o estetycznym wyrazie domu ma przesądzać przede wszystkim jego bryła, istotna jest kolorystyczna zgodność. W takiej sytuacji – zależnie od odcienia fasady – świetnie sprawdzą się okna o jednolitej, „metalowej” barwie: srebrne, szare, grafitowe. Do „betonowej” elewacji pasować będą okna z profilami w okleinie antracytowej oraz z aluminium gładkiego lub szczotkowanego.

Uniwersalne. Za takie uznaje się białe profile. Decydując się na ich zastosowanie, warto pamiętać o tym, że biel może mieć różne tonacje kolorystyczne i najlepszy efekt osiągniemy, harmonizując ją z tonacją kolorystyczną fasady. Chłodny biały będzie odpowiedni do fasad szarych, zielonkawych czy niebieskich, a bardziej kremowy sprawdzi się przy elewacjach beżowych, brązowych, żółtych czy piaskowych. Najbardziej wszechstronna będzie zaś neutralna biel.

Kolor ram a styl wnętrza

Jaki kolor okien do domu?
Jaki kolor okien do domu?
fot. Pixabay

Coraz rzadziej ukrywamy okna za firanami i zasłonami, a kolor okiennych ram staje się coraz ważniejszy. Jeśli nie do końca mamy pomysł na aranżację wnętrza, warto zacząć od białych okien i drzwi. Są neutralne i wtapiają się w klasyczną biel ścian. Jeżeli mamy jasno sprecyzowane plany co do aranżacji pomieszczeń, wybór stolarki jest bardzo ważny. Wnętrza w stylu klasycznym, prowansalskim, skandynawskim i rustykalnym doskonale uzupełni drewniana stolarka. Warto, aby profile miały odcień jak najbardziej zbliżony do wybarwienia planowanych posadzek i mebli. Do stylu angielskiego pasują białe okna i drzwi. We współczesnych aranżacjach wnętrz w stylu nowoczesnym – loftowym, holenderskim – stosuje się szare lub antracytowe profile i skrzydła. Ciemna oprawa okienna doskonale podkreśla natomiast widok za oknem.

Skomentuj:

Jak dobrać kolor okien do stylu domu?