Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Cyklinowanie parkietu

Robert Gutowski

Piękna, naturalna podłoga z drewna to marzenie niejednego posiadacza nowego domu czy mieszkania. Zdarza się jednak, że marzenie to finalnie przegrywa z rozwiązaniami bardziej funkcjonalnymi i odpornymi, typu płytki ceramiczne. Podłogę drewnianą, jak np. parkiet, często też „dostajemy w spadku” po poprzednim właścicielu. Wówczas pozostaje nam wymiana całej powierzchni na nową, albo odnowienie starej. I o renowacji podłóg drewnianych, w tym cyklinowaniu, dowiecie się w poniższym artykule: jak, kiedy i za ile cyklinujemy parkiet.

Cyklinowanie podłogi
Cyklinowanie podłogi
Fot. Shutterstock/Grigor Ivanov

Cyklinowanie – cena

Cena, jak to zwykle bywa z tego typu usługami, zróżnicowana jest ze względu na region i wielkość miejscowości, w której zlecamy pracę. W większych miastach za cyklinowanie zapłacimy średnio od 25 do 31 zł za m², w mniejszych miejscowościach cena może być tańsza nawet o kilka złotych za m².

Co wlicza się w cenę cyklinowania? Na cenę ogólną wpływają: powierzchnia całkowita drewnianej podłogi, jej stan (stopień zabrudzeń i zniszczenia, rodzaj poprzedniego zabezpieczenia: lakier, olej, czy farba olejna – ta ostatnia będzie najdroższa do usunięcia), cena robocizny i rodzaj samej podłogi. A pamiętajmy, że cyklinować możemy nie tylko najbardziej popularny parkiet, ale praktycznie wszystkie rodzaje drewnianych podłóg. Surowe deski, mozaiki, schody drewniane, cokoły, a nawet warstwowe panele drewniane (w tym przypadku jednak warto przeczytać instrukcję producenta) – te elementy możemy śmiało poddać cyklinowaniu.

Renowacja parkietu

 Renowację parkietu przeprowadza się dość rzadko, bo raz na kilka lub kilkanaście lat, w zależności od stopnia zniszczenia podłogi. Na początku cyklinujemy podłogę, czyli zdzieramy wierzchnią warstwę drewna razem z pokrywającym ją zabezpieczeniem; lakierem, olejem itp. Po cyklinowaniu, widoczne jest surowe drewno bez zanieczyszczeń i przebarwień. Następnie specjalną masą szpachlową uzupełniamy ewentualne ubytki w drewnie i polerujemy całą powierzchnię. Po tym nakładamy na przygotowane podłoże materiał zabezpieczający. Wybieramy go w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Najczęściej są to: lakiery, woski, oleje, farby. Po tych zabiegach możemy cieszyć się odnowioną podłogą.

Renowacja parkietu to niemałe przedsięwzięcie i należy na nie zaplanować, oczywiście w zależności od metrażu, nawet tydzień czasu. Najczęściej renowację parkietu przeprowadzają firmy specjalizujące się w tej dziedzinie, jednak istnieje możliwość wykonania tychże prac samodzielnie. Wówczas niezbędne będzie wypożyczenie lub zakupienie odpowiednich narzędzi i fachowe poradniki.  

Stary parkiet

Jeżeli macie dość dużo wolnego czasu i lubicie majsterkować, możecie sami pobawić się w renowację parkietu nawet, gdy go nie posiadacie a lubicie ten rodzaj wykończenia podłogi. W sieci, na platformach sprzedażowych, można znaleźć wiele ogłoszeń typu „sprzedam parkiet ze starego domu”, „sprzedam stary parkiet”, a nawet „oddam stary parkiet za darmo!”. Oczywiście kluczowe znaczenie będzie tu miał stan desek i przed zakupem bądź przyjęciem powinniśmy go dokładnie obejrzeć. Warto przejrzeć więcej ogłoszeń i nie spieszyć się z zakupem. W zamian za to możemy uzyskać porządne klepki, bez sęków, dla których znajdziemy wiele zastosowań; od wyłożenia podłogi, poprzez dekoracje na ścianach, meble i wiele innych.

    Więcej o:

Skomentuj:

Cyklinowanie parkietu