Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czym pomalować meble ogrodowe - porady

artykuł zewnętrzny

Meble ogrodowe zapewniają nie tylko komfortowy wypoczynek, ale stanowią również dopełnienie naszego ogrodu, a zadbane pięknie komponują się z otoczeniem. W związku z tym pojawia się pytanie „czym pomalować meble ogrodowe, tak aby służyły nam długie lata”? Ten artykuł przedstawi praktyczne porady, które ułatwią malowanie mebli ogrodowych.

Czym pomalować meble ogrodowe - porady
Czym pomalować meble ogrodowe - porady
Pigmentologia

Malowanie mebli ogrodowych krok po kroku

Zanim nałożysz farbę, musisz dokładnie wyczyścić meble ogrodowe. W razie potrzeby rozkręć sprzęt - dzięki temu pomalujesz również trudno dostępne miejsca. Za pomocą szpachelki albo szlifierki usuń poprzednią powłokę farby lub lakieru. Następnie papierem ściernym wygładź całą powierzchnię mebli. Kolejnym krokiem będzie usunięcie pyłków i przemycie sprzętu mokrą ścierką (zamoczoną w wodzie zmieszanej z detergentem). Po tym, jak mebel wyschnie, przechodzimy do odtłuszczenia mebli ogrodowych odpowiednim preparatem - świetnie sprawdzi się do tego benzyna ekstrakcyjna.

Drugim etapem jest ochrona surowca. Krok ten jest bardzo ważny, szczególnie jeśli materiał jest osłabiony. Usuń wszelkie osady, odpryski i napuchnięte powłoki. Meble zabezpiecz impregnatem, a po jego wyschnięciu przetrzyj papierem ściernym i następnie odpyl.

Trzecim krokiem jest malowanie mebli ogrodowych. Przed nałożeniem emulsji należy ją dobrze wymieszać, tak by uzyskać jednolity kolor i konsystencję. Farbę nakładaj 2-3 razy poziomymi i pionowymi pasami. Kolejną warstwę nakładaj dopiero po wyschnięciu pierwszej.

Narzędzia potrzebne podczas malowania mebli ogrodowych

Bez znaczenia, jaki środek do malowania zamierzasz użyć, musisz się do tego odpowiednio przygotować. Zanim przystąpisz do odnawiania mebli ogrodowych, zakup potrzebne sprzęty, dzięki którym proces malowania będzie szybszy i łatwiejszy. Malowanie ułatwią:

 • odpowiednie farby,
 • rękawice ochronne,
 • płaski pędzel,
 • flokowy wałek,
 • papier ścierny,
 • rozpuszczalnik lub benzyna,
 • bejca,
 • lakier,
 • specjalna farba do plastiku lub drewna,
 • ściereczki,
 • maseczka chroniąca układ oddechowy przed pyłem i zapachem stosowanych środków
 • i folia malarska.

Czym pomalować meble ogrodowe drewniane?

Drewno to materiał, który jest niezwykle podatny na niekorzystne warunki atmosferyczne. W związku z tym drewniane meble ogrodowe potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia. Wybierając preparat do pokrycia mebli ogrodowych należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby był to środek przeznaczonych do stosowania zewnętrznego i odporny na czynniki zewnętrzne. Zawsze więc sprawdzaj pod tym kątem impregnaty i farby do mebli ogrodowych.

Impregnacja drewnianych mebli powinna być stosowana podczas konserwacji surowego drewna oraz w przypadku, gdy w trakcie prac przygotowawczych zostały odsłonięte fragmenty surowego materiału lub usunięto całą poprzednią powłokę. Impregnat wnika w głąb drewna, wzmacnia je oraz chroni przed działaniem grzybów, nieestetyczną sinizną oraz przed różnymi warunkami pogodowymi. Aczkolwiek, pamiętaj, aby po nałożeniu preparatu impregnacyjnego, nałożyć środek nawierzchniowy, który izoluje powierzchnię drewna od otoczenia, może to być farba, lakierobejca albo olej. Zastanawiasz się czym pomalować ławki ogrodowe i stół wykonany z drewna - polecamy „Drewnochron impregnat extra powłokotwórczy”.

Do renowacji drewnianych mebli ogrodowych świetnie sprawdzi się olej, np. Sadolin Olej Superdeck. Olej służy do wzmocnienia i ochrony drewna. Wnika on głęboko w strukturę drewna, dzięki czemu wzmacnia ją od wewnątrz i zabezpiecza przed wpływem czynników zewnętrznych. Ponadto, olej chroni przed rozwarstwieniem i pękaniem, w związku z czym nie nakładamy go pędzlem, ale wcieramy miękką ściereczką. A co więcej - olej nadaje drewnu bardzo naturalny wygląd, a struktura drewna jest wyczuwalna pod palcami. Warto pamiętać, że olejowanie mebli powinno odbywać się przynajmniej raz w sezonie.

Lakiery zabezpieczają drewno bez znacznej zmiany jego koloru oraz podkreślają rysunek słojów. Meble drewniane lakierowane zyskują odporną i niezwykle trwałą, błyszczącą powierzchnię. Co więcej - lakier świetnie sprawdzi się w przypadku mebli bardziej zniszczonych, gdyż powstała powłoka delikatnie wyrównuje i niweluje drobne uszkodzenia.

malowanie mebli ogrodowych
Malowanie mebli ogrodowych
Pigmentologia

Rodzaje farby do mebli ogrodowych 

Farba do mebli ogrodowych tworzy elastyczną powłokę odporną na pęknięcia i łuszczenie. Ponadto, dzięki niej możemy przemalować meble na zupełnie inny kolor i wprowadzić do ogrodu powiew nowości. Jeśli zastanawiasz się, czym pomalować meble ogrodowe drewniane, to śmiało możesz użyć jednego z wielu odcieni Śnieżki Supermal Emalia Olejno-Ftalowa. Aby nanieść emulsję na meble, użyj miękkiego, płaskiego pędzla lub jeśli malujesz większe powierzchnie użyj flokowego wałka.

Co więcej, na rynku dostępne są różne rodzaje farb, które możemy dostosować do naszych potrzeb:

 • farba akrylowa służy do renowacji elementów dekoracyjnych, aczkolwiek nie jest zbyt trwała,
 • farba kredowa służy do odnowienia np. drewna, gdzie spod warstwy farby będzie przezierał rysunek słojów, jednak tego typu produkty mają najbardziej ograniczoną trwałość; po wyschnięciu zabezpiecza się efekt np. lakierem,
 • farba alkidowa - ten produkt sprawia, że na drewnie pojawia się trwała i błyszcząca powierzchnia, ale należy wiedzieć, że niezależnie od ilości nałożonych warstw nie będzie możliwości podziwiania słojów.

Czym pomalować surowe meble ogrodowe?

Surowe meble ogrodowe najlepiej pomalować środkiem, który ma właściwości biobójcze i wpływa na zwiększenie odporności na działanie czynników atmosferycznych. Doskonałym preparatem będzie bejca - po jej zastosowaniu uwypuklony będzie piękny rysunek drewna. Ponadto, bejca jest niezwykle łatwa w użyciu - wystarczy nałożyć preparat pędzlem lub ściereczką.

Meble metalowe - jakie farby wybrać?

Malowanie mebli ogrodowych wykonanych z metalu ma również za zadanie chronić przed korozją. Najlepszym rozwiązaniem będą wszelkiego rodzaju emalie wyróżniające się dużą trwałością, co przełoży się bezpośrednio na ich żywotność oraz długotrwałą i odporną ochronę mebli metalowych przed rdzą i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Zanim zabierzesz się do nakładania farby, umyj meble i usuń ewentualne ślady korozji.

Czym pomalować meble ogrodowe wykonane z plastiku?

Do malowania mebli ogrodowych wykonanych z plastiku możesz również użyć tradycyjnych farb do PVC przeznaczonych do nakładania pędzlem. Prostym sposobem, by pomalować plastikowe krzesła ogrodowe i inne meble jest zastosowanie specjalnej farby do malowania mebli ogrodowych w sprayu. To rozwiązanie pozwoli w szybki sposób pokryć meble równą warstwą farby.

Czym pomalować meble ogrodowe - podsumowanie

Drewno to materiał często wykorzystywany przy produkcji mebli ogrodowych. Nawiązuje do natury, odznacza się ciepłem i szlachetnością, ale należy o nie odpowiednio zadbać. Na rynku dostępne jest mnóstwo preparatów przeznaczonych do ochrony mebli ogrodowych. Wybór konkretnego środka uzależniony jest od naszych oczekiwań oraz materiału, z którego wykonane są meble ogrodowe.

  Więcej o:

Skomentuj:

Czym pomalować meble ogrodowe - porady