Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dlaczego warto zainwestować w ocieplenie domu? 🌡️

Red.

Ocieplenie domu styropianem stanowi najpopularniejszy sposób na termoizolację oraz termomodernizację budynków. Przy dokonywaniu prac związanych z ociepleniem, zarówno fachowe wykonanie, jak i jakość zastosowanego materiału odgrywają kluczową rolę.

Stosując styropian można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania w zimie, a latem na kosztach klimatyzacji.
Stosując styropian można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania w zimie, a latem na kosztach klimatyzacji.
fot. Austrotherm

Styropian to materiał niezwykle wszechstronny, nadający się do ocieplenia wszystkich elementów domu, począwszy od fundamentów i podłóg, aż po ściany zewnętrzne, poddasze i dach. Mimo że ocieplenie domu styropianem nie jest szczególnie skomplikowane, wymaga solidnej wiedzy, doświadczenia i dokładności w wykonaniu. Warto zaznaczyć, że prace termoizolacyjne mają istotny wpływ na wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej przegród, zwłaszcza w obliczu standardów pasywnego lub zeroenergetycznego budownictwa obowiązujących od 2021 roku. Ponadto, nie można zapominać o ich znaczeniu dla komfortu użytkowania budynku, zarówno w okresie zimowym, jak i latem, a także o wpływie na koszty jego utrzymania.

Podczas wyboru styropianu do prac termoizolacyjnych warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów. Aby zapewnić, że termoizolacja spełnia swoją rolę i nasz dom pozostaje dobrze ocieplony, należy wybierać styropian o najwyższej jakości i odpowiednich właściwościach.

Jeśli chodzi o izolację ścian, warto zwrócić uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λ), który ma wpływ na grubość płyt styropianowych niezbędnych do uzyskania odpowiedniego współczynnika przenikania ciepła przegrody (U). Warto rozważyć wybór styropianu o lepszych właściwościach termoizolacyjnych, takich jak grafitowy styropian nowej generacji, o lambdzie ΛD≤0,031 [W/mK]. Ponadto, przy ocieplaniu ścian, należy zwrócić uwagę na parametr TR, który określa wytrzymałość na rozciąganie prostopadłe do powierzchni czołowej płyty. Wartość tego parametru powinna wynosić co najmniej 80 [kPa], a najlepiej 100 [kPa]. Niektórzy producenci systemów dociepleń nie gwarantują trwałości elewacji wykończonej cienkowarstwowym tynkiem, jeśli styropian nie spełnia tego parametru.

Podczas izolacji podłogi na gruncie, istotne jest, aby wybrać styropian o wysokiej gęstości, odporny na ściskanie oraz o dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Taki styropian zawiera więcej materiału termoizolacyjnego w jednostce objętości. Styropiany o parametrze CS(10) na poziomie 70 [kPa] są w stanie wytrzymać obciążenie na poziomie 2 ton na metr kwadratowy

.
.
fot. Austrotherm
.
.
fot. Austrotherm

Styropian na dach - ważne lambda i CS

Ocieplając dach, warto zastosować styropian o niskiej lambdzie, ponieważ współczynnik przewodzenia ciepła ma tu zasadnicze znaczenie. W przypadku stosowania termoizolacji styropianowej jako izolacji nakrokwiowej, płyty układa się na pełnym deskowaniu, a parametr styropianu związanego z poziomem naprężeń ściskających CS(10) powinien wynosić co najmniej 80 [kPa].

.
.
fot. Austrotherm

Dlaczego warto zainwestować w szary styropian?

Warto również rozważyć inwestycję w szary styropian, ponieważ ma on niższy współczynnik przewodzenia ciepła λ niż standardowa biała płyta styropianowa. Szara płyta styropianowa oferuje znacznie lepszy stosunek ceny do deklarowanego współczynnika przewodzenia ciepła. Jest szczególnie korzystna w obszarach, gdzie zależy nam na uzyskaniu najlepszych parametrów termoizolacyjnych przegrody przy minimalnej jej grubości.

.
.
fot. Austrotherm

Wszędzie tam, gdzie zależy nam na najlepszych parametrach termoizolacyjnych przegrody przy możliwie najmniejszej jej grubości. Ciągle rosnące wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków i izolacyjności cieplnej przegród budowlanych spowodowały ogromny wzrost zainteresowania szarymi płytami styropianowymi (EPS). Bierze się to z faktu, iż wyroby te – w porównaniu do białych płyt EPS – pozwalają zredukować grubość warstwy termoizolacyjnej nawet o 40 %. Należy również wspomnieć, że szare płyty styropianowe odznaczają się bardzo dobrym stosunkiem ceny do deklarowanego współczynnika przewodzenia ciepła. Najczęściej stosowane są one do izolacji termicznej podłóg na gruncie, stropodachów pełnych i wentylowanych, tarasów i balkonów, stropów poddasza nieużytkowego oraz ścian zewnętrznych w systemie ETICS.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dlaczego warto zainwestować w ocieplenie domu? 🌡️