Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom gotowy w miesiąc

opracowanie: Iwona Szczepaniak

Dom, do którego da się wprowadzić w krótkim czasie, bez nieustannego doglądania budowy, to marzenie wielu inwestorów. Dom w miesiąc sprawdzamy, czy jest to możliwe do zrealizowania?

Domy modułowe
Dom modułowy gotowy w jeden miesiąc
Fot.: Bartek Warzecha/Simple House

Pandemia wirusa COVID-19 niemalże w jednej chwili zmusiła nas do przeorganizowania życia. Wiosna 2020 roku już na zawsze zapisze się jako czas pierwszego lockdownu i zamkniętych granic. Wielu planów nie mogliśmy zrealizować. Świat się zmienił, ale już jesteśmy na to przygotowani. Staramy się wracać do normalnych warunków życia i pracy. Nie jest to oczywiście możliwe z dnia na dzień. Część naszej rzeczywistości prawdopodobnie bezpowrotnie przeniosła się do świata wirtualnego. Są jednak sfery, które pozostaną na zawsze takie same. Nie zmieniło się przekonanie Polaków, że posiadanie własnego lokum jest nadrzędnym celem, wartym rezygnacji z innych dóbr. Wręcz przeciwnie – pandemia sprawiła, że własne cztery kąty stały się dla nas jeszcze ważniejsze niż były do tej pory. To tu spędzamy teraz większość czasu, często próbując pogodzić pracę z codziennymi obowiązkami i odpoczynkiem. Mieszkańcy miast postanowili poszukać własnego kawałka ziemi, na którym szybko – najlepiej w miesiąc – miałby stanąć gotowy do zamieszkania dom. Czy to możliwe?

Dom w miesiąc - czy da się zamówić dom przez internet?

Przyzwyczailiśmy się już, że bez wychodzenia z domu zamawiamy niemal wszystko – jedzenie, ubrania, książki, meble. Czy to oznacza, że możemy również kupić dom? Owszem, jest to możliwe, jednak dotyczy tylko domów prefabrykowanych i modułowych. Wiele z firm działających na polskim rynku oferuje zakup domu przez internet, a formalności i ustalanie szczegółów dotyczących wykończenia i wyposażenia może przeprowadzić przez telefon lub pocztę elektroniczną. Producenci takich domów starają się jeszcze bardziej usprawnić proces zamówienia, aby w jak najmniejszym stopniu angażować inwestora w proces budowy. Kto nie chciałby na czas montażu zaplanować sobie urlopu, a po powrocie wejść do nowego domu i zaparzyć sobie kawę w pełni wyposażonej kuchni?

To wszystko jest możliwe jednak dzięki technologii. Domy prefabrykowane i modułowe mają tę zaletę, że nie trzeba pilnować ich budowy, jak to ma zwykle miejsce przy domach murowanych. Produkcja domów prefabrykowanych i modułowych odbywa się w ciepłej i suchej hali fabrycznej, przez przeszkolonych do tego pracowników, pod ścisłą kontrolą i w optymalnych warunkach. Gwarantuje to perfekcyjną dokładność, pozwala na uniknięcie wielu błędów popełnianych na budowach w niesprzyjających warunkach atmosferycznych i zapewnia terminowe zakończenie prac niezależnie od pogody.

Domy modułowe
Firmy zajmujące się budową domów prefabrykowanych i modułowych mają doskonale przygotowane narzędzia do zamówień przez internet
Fot.: Bartek Warzecha/Simple House

Domy w miesiąc prefabrykowane

Obecnie budownictwo prefabrykowane to jeden z najszybciej rozwijających się trendów w Europie, a także w Polsce. Dzięki prefabrykatom budynki są bardzo precyzyjnie wykonywane, a czas budowy znacznie się skraca w porównaniu do tradycyjnych metod. Większość producentów domów prefabrykowanych oferuje do wyboru kilka, kilkanaście projektów, z niewielką możliwością wprowadzania zmian. Są też firmy, które powtarzalne projekty architektoniczne traktują jako bazę wyjściową i za każdym razem dostosowują rozwiązania do wymagań i potrzeb inwestora. Zanim podejmie on decyzję, zapoznaje się ze stosowanymi materiałami i elementami wyposażenia. Części z nich nie można zmienić, część zależy od wybranego standardu energetycznego, a część jest opcją do wyboru.

Jak buduje się domy prefabrykowane?

Domy prefabrykowane są montowane na placu budowy z gotowych wcześniej przygotowanych komponentów. Obecnie stosowana technologia prefabrykacji domów jest na tyle zaawansowana, że większość elementów – ścian, stropów i dachów – powstaje w hali produkcyjnej. Przygotowanie takich prefabrykatów trwa około 30 dni. Gotowe elementy są przewożone na plac budowy z przygotowanym fundamentem. Szkielet domu stawia się w kilka do kilkunastu dni. Następnie uzupełnia go o kolejne elementy – okna, drzwi, elewację, potem instalacje i ściany wewnątrz budynku. Montaż domu do stanu zamkniętego zajmuje średnio 3 dni.

Jak przebiega wykończenie takiego domu? Wszystko zależy od inwestora. Jeśli wybierze opcję pod klucz, nie będzie zmagać się z wykończeniem przez inne ekipy.

Z jakich materiałów wznosi się konstrukcję domu?

Budownictwo prefabrykowane opiera się na stawianiu budynków przy użyciu prefabrykatów o różnej konstrukcji. Najczęściej wybierane są domy o szkielecie drewnianym. Wykonuje się go z drewna konstrukcyjnego, certyfikowanego, klasy C24. Ściany zewnętrzne i dach są zaizolowane wełną mineralną lub drzewną.

Coraz większą popularność zdobywają domy prefabrykowane z płyt CLT. Konstrukcję budynku stanowią ściany z litego drewna klejonego warstwowo znanego pod nazwą CLT (Cross Laminated Timber). Elementy paneli CLT są produkowane z wysuszonych lameli, najczęściej świerkowych układanych w warstwy, przy czym poszczególne warstwy są przestawione względem siebie o kąt 90°. Liczba warstw może być różna i w ten sposób określa się finalną grubość panelu. Drewno jest suszone do wilgotności nawet 8%, co zapewnia dużą stabilność elementów i przeciwdziała powstawaniu szczelin. Lamele są łączone ze sobą we wszystkich kierunkach. W produkcji stosuje się najczęściej kleje poliuretanowe, które zgodnie z europejskimi normami są dopuszczone do wytwarzania nośnych elementów drewnianych. Wszystkie panele produkowane są w precyzyjnych formatach z dobraną obróbką połączeń, z otworami na okna i drzwi oraz z innymi indywidualnymi szczegółami, takimi jak przygotowanie do instalacji elektrycznej. Konstrukcja nośna budynków wznoszonych tą technologią może z powodzeniem stanowić jednocześnie powierzchnię wewnętrzną dzięki czemu inwestorzy mogą zaoszczędzić na pracach wykończeniowych (gipsowanie, malowanie). Powierzchnia ścian CLT może być wykonana z specjalnie wyselekcjonowanych lameli oraz dokładnie szlifowana. Dzięki bardzo wysokiej sztywności drewniane elementy CLT z powodzeniem zastępują tradycyjne konstrukcje żelbetowe.

Jakie instalacje są w domu prefabrykowanym?

Elementy ścienne wyposażone są w przyłącza elektryczne i wodno-kanalizacyjne. Pozwala to ograniczyć czas na montowanie tych instalacji na samej budowie. W takich domach wybiera się także sposób ogrzewania domu i wody. Właściwie można stwierdzić, że standardem są już wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, pompy ciepła.

Coraz częściej inwestorzy decydują się na systemy fotowoltaiczne i elektrownie wiatrowe.

Dom w miesiąc - ceny

Domy prefabrykowane są oferowane w dwóch standardach: energooszczędnym i pasywnym. Koszt budowy domu w zaczyna się od około 3500 złotych za 1 m2 powierzchni użytkowej. Średnia cena 1 m2 powierzchni użytkowej domu waha się od 3500 do 4500 złotych. W ofertach firm produkujących domy z prefabrykatów są także drewniane domy całoroczne, niewymagające pozwolenia na budowę, tak zwane budynki na zgłoszenie, o prostszej konstrukcji i powierzchni do 35 m2 . Koszt ich budowy wynosi od 100-150 tysięcy.

Dom w 1 miesiąc - na jakim fundamencie stawia się dom prefabrykowany?

Zwykle domy prefabrykowane posadawia się na płytach fundamentowych, które charakteryzują się lepszymi właściwościami izolacyjnymi oraz większą stabilnością ze względu na monolityczną budowę. Wykonanie płyty fundamentowej znacznie przyśpiesza czas realizacji budynku.

W szczególnie trudnych warunkach gruntowych zaleca się posadowienie budynku na fundamentach punktowych. Idealne rozwiązanie dla budynków planowanych na działkach o dużym spadku terenu.

Domy modułowe
Wykonanie płyty fundamentowej znacznie przyśpiesza czas realizacji budynku
Fot.: Domy i Dachy

Domy w miesiąc modułowe

To gotowe do użytkowania budynki. Również wykonuje się je z prefabrykatów, ale są to segmenty w całości wykonane w fabryce, łącznie z instalacjami, wykończeniem wnętrz, a nawet pełnym wyposażeniem (meblami, białym montażem, a nawet sprzętami kuchennymi). Tak powstają całe sekcje budynku, które są później transportowane na miejsce budowy i tam ze sobą łączone.

Zwykle domy modułowe są zbudowane z dwóch lub trzech modułów o podobnych gabarytach. Ich szerokość i wysokość jest ograniczona tylko wielkością pojazdu, którym będą transportowane w docelowe miejsce. Montaż domu przebiega bardzo szybko. Do ustawienia modułów potrzebny jest dźwig i precyzja ustawienia. To jednak rekompensuje czas montażu. Najczęściej wystarczy jeden dzień. Jeśli dom jest jednomodułowy, trzeba jeszcze podłączyć media. Jeżeli modułów jest więcej, konieczne jest wykończenie połączeń między nimi, co może potrwać klika dni.

Kiedy warto się zdecydować na dom modułowy?

Wielu inwestorów wybiera ofertę domów modułowych ze względu na szybki czas budowy i zminimalizowanie uciążliwości procesu budowy. Od momentu złożenia zamówienia produkcja domu trwa około 2 miesiące. Ma to znaczenie dla domów lokalizowanych w miejscach, w których zależy nam na jak najmniejszej ingerencji w otoczenie działki. Inną ważną zaletą domów modułowych jest ich stosunkowo łatwa rozbudowa na dowolnym etapie użytkowania. Właściwie budowę takiego domu można rozpocząć od podstawowych funkcji dla małej rodziny, a rozbudowywać go w miarę jej rozrastania. Wystarczy dostawić do istniejącego budynku kolejny moduł, by zyskać dodatkową przestrzeń. Chyba nie trzeba do tego nikogo przekonywać. Dodatkowe miejsce przyda się zwłaszcza wtedy, gdy trzeba zaopiekować się rodzicami lub potrzebne jest miejsce do pracy. Domy modułowe można stawiać nawet w przypadku bardzo trudnych warunków gruntowych – na skarpach, na gruncie skalistym, piaszczystym, podmokłym, a nawet na dachu istniejącego budynku, o ile nośność jego stropu będzie wystarczająca i uzyskamy na to zgodę. Co więcej, takie domy można przemieszczać z miejsca na miejsce, a nawet w razie potrzeby demontować i montować ponownie.

Jaką konstrukcję mają domy modułowe?

Domy modułowe mogą mieć różną konstrukcję. Większość z nich ma szkieletową konstrukcją drewnianą, wypełnioną izolacją z wełny mineralnej lub drzewnej, która w połączeniu z oknami o bardzo dobrej izolacyjności cieplnej daje bardzo dobre wyniki termoizolacji przegród. Domy modułowe mogą też mieć konstrukcję z paneli SIP (Structural Insulated Panels). Składają się z one z trzech warstw: dwóch zewnętrznych oraz rdzenia. Warstwy zewnętrzne wykonuje się z płyt OSB, MFP, cementowych, magnezowych lub metalowych. Rdzeń to najczęściej styropian, pianka poliuretanowa albo polistyren ekstrudowany. Wszystkie trzy warstwy są ze sobą połączone specjalnym klejem poliuretanowym, który ma dobre właściwości izolacyjne. Łączenie paneli odbywa się metodą „obcego pióra”, czyli za pomocą wkrętów. Wkręty łączą płyty z listwami OSB, ceownikami, dwuteownikami lub innymi zastosowanymi kształtownikami. Konstrukcja domów modułowych pozwala na maksymalne wykorzystanie powierzchni. W technologii szkieletowej nie tracimy miejsca na mur, gdyż izolacja zlokalizowana jest w większości wewnątrz konstrukcji ściany. Dzięki temu ściana w technologii szkieletowej ma grubość 20 cm, podczas gdy w murowanej grubość ta wynosi 35 cm.

Jakie instalacje są w domach modułowych?

Każdy dom modułowy ma całą instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną, przygotowaną do podłączenia na działce. Domy modułowe są ogrzewane elektrycznie.

Ile kosztuje dom modułowy?

Dla wielu inwestorów barierą w budowie własnego domu są koszty. Budowa tradycyjnego domu murowanego to wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych. Czy można zbudować dom taniej, za 100 tysięcy złotych? Jest to możliwe, ale przy takim budżecie można mieć dom o powierzchni 30-40 m2 w podstawowej wersji wykończenia. Domy jednorodzinne o powierzchni 100 m2 nawet w budownictwie modułowym to wydatek co najmniej 200 tysięcy złotych. Oczywiście znajdziemy też domy dużo droższe. Wszystko zależy od powierzchni oraz standardu użytych materiałów i wykończenia.

Zdaniem Eksperta

Czy domy modułowe z Chin zrobią furorę w naszym kraju?

W  prasie pojawiły się informacje o możliwości zakupu na chińskim portalu AliExpress domków modułowych. Po zapoznaniu się z ofertą może się okazać, że jest ona bardzo atrakcyjna; dom o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych można kupić za kilkanaście tysięcy dolarów, czyli około 300 dolarów lub nawet mniej za 1 m2 . Do tego należy dodać koszty montażu i koszty transportu, które jak się okazuje, mogą kilkakrotnie przewyższać cenę domu. W przedstawionej ofercie nie ma niestety informacji o tym, jakie i jakiej jakości materiały zostały zastosowane do budowy modułów. Zatem kupując dom na AliExpress, kupujemy kota w worku. A znając chińską jakość produktów, trudno uwierzyć, że będą to domy wysokiej jakości.

Ważniejszą jednak sprawą, o której nie ma mowy w ofercie, jest import materiałów budowlanych, które mogą nie mieć dopuszczenia na rynki Unii Europejskiej. Aby firmy spoza UE mogły sprzedawać swoje produkty w Europie, powinny otrzymać Europejski Dokument Oceny. Na domy z drewna obowiązuje EAD 340308-00-0203 – Zestawy do wykonywania budynków o konstrukcji z drewna, które zastąpiły dotychczasową specyfikację techniczną ETAG 007 – Wytyczne do Europejskich Aprobat Technicznych – Zestawy do wykonywania budynków o konstrukcji szkieletowej z drewna. Czy firma posiada tego typu dokumenty?

Oferta wydaje się być atrakcyjna. Ale czy taka naprawdę jest? A co w przypadku reklamacji? Czy firma z Chin przyjedzie usunąć ewentualne usterki, które – jak wiemy – mogą zdarzyć się na każdym wybudowanym domu? A co z gwarancją? Czy chińskie domy spełniają krajowe wymagania w zakresie izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych? Czy przystosują je do krajowych wymagań? To tylko kilka pytań. Wydaje się zatem, że oferta może i ciekawa na pierwszy rzut oka, po zastanowieniu się, taka ciekawa już nie jest.

W kraju działa około 600 firm budujących domy o drewnianej konstrukcji szkieletowej. Budowane są domy kanadyjskie, składane z „patyków” na placu budowy, domy prefabrykowane – przygotowywane w  fabrykach i domy modułowe. Warto zatem skorzystać z krajowej oferty, wówczas nie będzie problemu z usunięciem ewentualnych usterek czy z gwarancją. A domy będą spełniać wszelkie krajowe wymagania.

Jednak zanim wybierzemy krajową firmę, sprawdźmy ją – sprawdźmy opinie o niej czy to u wcześniejszych inwestorów czy w internecie. Wówczas budowa będzie przyjemnością a nie utrapieniem.

Wojciech Nitka, Stowarzyszenie Dom Drewniany www.domydrewniane.org

Zdaniem Producenta

Z jakim wyprzedzeniem zamawiać dom modułowy?

Nasza firma buduje drewniane domy szkieletowe w technologii prefabrykacji. Domy są modułowe, choć nie mają wiele wspólnego z budownictwem kontenerowym. Na pewno proces ich budowy jest krótszy i uproszczony, bo fragmenty domu powstają już na hali produkcyjnej. Prefabrykaty w postaci modułów ścian i konstrukcji dachu przyjeżdżają gotowe na miejsce budowy i tu zaczyna się ich montaż. Szkielet domu stawiany jest w kilka do kilkunastu dni. Cała budowa zajmuje od dwóch do sześciu miesięcy; wszystko w zależności od wielkości budynku.

Jak długa trwa formalny proces poprzedzający samą budowę? To zależy od klienta i tego jak bardzo sprecyzowane ma wymagania. Czasem dochodzimy do porozumienia w kilka tygodni, czasem dłużej. Niemniej jednak decyzja o wyborze projektu domu i jego zakup to decyzja na tyle poważna, że większość inwestorów jest ostrożna i średnio, od chwili pierwszego spotkania do momentu podpisania umowy, upływa około pół roku. Następnie rozpoczyna się faza przygotowania projektu budowlanego oraz żmudny proces oczekiwania na pozwolenie na budowę. Dla klientów, z którymi obecnie podpisujemy umowy na budowę domu, wbicie łopaty pod fundamenty nastąpi najpewniej w czwartym kwartale bieżącego roku.

Monika Wojtasik, firma Simple House

Zdaniem Wykonawcy

Czy domy modułowe są drogie?

Ceny domów modułowych zależą od wybranych opcji i standardu budynku. Dla przykładu dom całoroczny o powierzchni użytkowej 100 m2 kosztuje około 2,9 tys. zł netto za 1 m2 w stanie deweloperskim oraz 3,5 tys. zł netto za 1 m2 w standardzie wykończenia pod klucz. Do tego musimy doliczyć transport modułów, którego cena zależy od odległości i waha się w granicach kilkunastu tysięcy złotych. Porównując cenę do standardu domu całorocznego otrzymujemy bardzo atrakcyjną propozycję. Oprócz ceny zdecydowanie największą zaletą budownictwa modułowego jest szybki czas realizacji i przejrzystość oferty dla klienta, który załatwia wszystko z jednym wykonawcą. Porównując kupno domu modułowego z tradycyjną budową inwestor unika wszystkich kłopotów i długiego nadzoru pracowników. Wystarczy, że trafi na rzetelną firmę, która posiada kompleksową ofertę i bierze na siebie odpowiedzialność za sprawny przebieg całego procesu.

Przemysław Śliwiński, właściciel firmy Smart-Mod Domy Modułowe
    Więcej o:

Skomentuj:

Dom gotowy w miesiąc