Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom w miesiąc, czyli jak wybrać dom modułowy całoroczny z prefabrykatów?

Opracowanie Iwona Szczepaniak, KJ

Dom, do którego da się wprowadzić w krótkim czasie, bez nieustannego doglądania budowy, to marzenie wielu inwestorów. Czy jest już możliwe do zrealizowania? Przyglądamy się domom modułowym i prefabrykowanym.

Dom modułowy
Dom modułowy
Fot. Bartek Warzecha/Simple House

Dom modułowy zyskują na popularności w pandemii 

Pandemia wirusa COVID-19 niemalże w jednej chwili zmusiła nas do przeorganizowania  życia. Wielu planów nie mogliśmy zrealizować. Świat się zmienił, ale już jesteśmy na to przygotowani. Staramy się wracać do  normalnych  warunków  życia  i pracy. Nie jest to oczywiście możliwe z dnia na dzień. Część naszej rzeczywistości prawdopodobnie bezpowrotnie przeniosła się do świata wirtualnego. Są jednak sfery, które pozostaną na zawsze takie same. Nie zmieniło się przekonanie Polaków, że posiadanie własnego lokum jest nadrzędnym celem, wartym rezygnacji z innych dóbr. Wręcz przeciwnie – pandemia sprawiła, że własne cztery kąty stały się dla nas jeszcze ważniejsze niż były do tej pory. To tu spędzamy teraz większość czasu, często próbując pogodzić pracę z codziennymi obowiązkami i odpoczynkiem. Mieszkańcy miast postanowili poszukać własnego kawałka ziemi, na którym szybko – najlepiej w miesiąc – miałby stanąć gotowy do zamieszkania dom. Dom w miesiąc? czy to możliwe?

Czy da się zamówić dom przez internet dom modułowy?

Dom w jeden miesiąc? Przyzwyczailiśmy się już, że bez wychodzenia z domu zamawiamy niemal wszystko – jedzenie, ubrania, książki, meble. Czy to oznacza, że możemy również kupić dom? Owszem, jest to możliwe, jednak dotyczy tylko domów prefabrykowanych i modułowych. Wiele z firm działających na polskim rynku oferuje zakup  domu przez internet, a formalności i ustalanie szczegółów dotyczących wykończenia i wyposażenia może przeprowadzić przez telefon lub pocztę elektroniczną. Producenci takich domów starają się jeszcze bar- dziej usprawnić proces zamówienia, aby w jak najmniejszym stopniu angażować inwestora w proces budowy. Kto nie chciałby na czas montażu zaplanować sobie urlopu, a po powrocie wejść do nowego domu i zaparzyć sobie kawę w pełni wyposażonej kuchni? To wszystko jest możliwe jednak dzięki technologii.

Domy prefabrykowane i modułowe mają tę zaletę, że nie trzeba pilnować ich budowy, jak to ma zwykle miejsce przy domach murowanych. Produkcja domów prefabrykowanych i modułowych odbywa się w ciepłej i suchej hali fabrycznej, przez przeszklonych do tego pracowników, pod ścisłą kontrolą i w optymalnych warunkach. Gwarantuje to perfekcyjną dokładność, pozwala na uniknięcie wielu błędów popełnianych na budowach w niesprzyjających warunkach atmosferycznych i zapewnia terminowe zakończenie prac niezależnie od pogody.

 

Dom modułowy
Dom modułowy
Bartek Warzecha/SImple House
Dom modułowy
Dom modułowy
Fot.: SMART-MOD DOMY MODUŁOWE

To gotowe do użytkowania budynki. Również wykonuje się je z prefabrykatów, ale są to segmenty w całości wykonane w fabryce, łącznie z instalacjami, wykończeniem wnętrz, a nawet pełnym wyposażeniem (meblami, białym montażem, a nawet sprzętami kuchennymi). Tak powstają całe sekcje budynku, które są później transportowane na miejsce budowy i tam ze sobą łączone. Zwykle domy modułowe są zbudowane z dwóch lub trzech modułów o podobnych gabarytach. Ich szerokość i wysokość jest ograniczona tylko wielkością pojazdu, którym będą transportowane w docelowe miejsce. Montaż domu przebiega bardzo szybko. Do ustawienia modułów potrzebny jest dźwig i precyzja ustawienia. To jednak rekompensuje czas montażu. Najczęściej wystarczy jeden dzień. Jeśli dom jest jednomodułowy, trzeba jeszcze podłączyć media. Jeżeli modułów jest więcej, konieczne jest wykończenie połączeń między nimi, co może potrwać klika dni.

Kiedy warto się zdecydować na dom modułowy?

Wielu inwestorów wybiera ofertę domów modułowych ze względu na szybki czas budowy i zminimalizowanie uciążliwości procesu budowy. Od momentu złożenia zamówienia produkcja domu trwa około 2 miesiące. Ma to znaczenie dla domów lokalizowanych w miejscach, w których zależy nam na jak najmniejszej ingerencji w otoczenie działki.

Inną ważną zaletą domów modułowych jest ich stosunkowo łatwa rozbudowa na dowolnym etapie użytkowania. Właściwie budowę takiego domu można rozpocząć od podstawowych funkcji dla małej rodziny, a rozbudowywać go w miarę jej rozrastania. Wystarczy dostawić do istniejącego budynku kolejny moduł, by zyskać dodatkową przestrzeń. Chyba nie trzeba do tego nikogo przekonywać. Dodatkowe miejsce przyda się zwłaszcza wtedy, gdy trzeba zaopiekować się rodzicami lub potrzebne jest miejsce do pracy.

Domy modułowe można stawiać nawet w przypadku bardzo trudnych warunków gruntowych – na skarpach, na gruncie skalistym, piaszczystym, podmokłym, a nawet na dachu istniejącego budynku, o ile nośność jego stropu będzie wystarczająca i uzyskamy na to zgodę. Co więcej, takie domy można przemieszczać z miejsca na miejsce, a nawet w razie potrzeby demontować i montować ponownie.

Jaką konstrukcję ma dom modułowy?

Domy modułowe mogą mieć różną konstrukcję. Dom z drewna w miesiąc? Większość z nich ma szkieletową konstrukcją drewnianą, wypełnioną izolacją z wełny mineralnej lub drzewnej, która w połączeniu z oknami o bardzo dobrej izolacyjności cieplnej daje bardzo dobre wyniki termoizolacji przegród.

Domy modułowe mogą też mieć konstrukcję z paneli SIP (Structural Insulated  Panels).  Składają  się  z  one  z trzech warstw: dwóch zewnętrznych oraz rdzenia. Warstwy zewnętrzne wykonuje się z płyt OSB, MFP, cementowych, magnezowych lub metalowych. Rdzeń to najczęściej styropian, pianka poliuretanowa albo polistyren ekstrudowany. Wszystkie trzy warstwy są ze sobą połączone specjalnym klejem poliuretanowym, który ma dobre właściwości izolacyjne. Łączenie paneli odbywa się metodą „obcego pióra”, czyli za pomocą wkrętów. Wkręty łączą płyty z listwami OSB, ceownikami, dwuteownikami lub innymi zastosowanymi kształtownikami.

Konstrukcja domów modułowych pozwala na maksymalne wykorzystanie powierzchni. W technologii szkieletowej nie tracimy miejsca na mur, gdyż izolacja zlokalizowana jest w większości wewnątrz konstrukcji ściany. Dzięki temu ściana w technologii szkieletowej ma grubość 20 cm, podczas gdy w murowanej grubość ta wynosi 35 cm.

Czy domy modułowe są drogie?

Gotowy dom pod klucz w miesiąc? Ceny domów modułowych zależą od wybranych opcji i standardu budynku. Dla przykładu dom całoroczny o powierzchni użytkowej 100 m2 kosztuje około 2,9 tys. zł netto za 1 m2 w stanie deweloperskim oraz 3,5 tys. zł netto za 1 m2 w standardzie wykończenia pod klucz. Do tego musimy doliczyć transport modułów, którego cena za- leży od odległości i waha się w granicach kilkunastu tysięcy złotych. Porównując cenę do standardu domu całorocznego otrzymujemy bardzo atrakcyjną propozycję.

Oprócz ceny zdecydowanie największą zaletą budownictwa modułowego jest szybki czas realizacji i przejrzystość oferty dla klienta, który załatwia wszystko z jednym wykonawcą. Porównując kupno domu modułowego z tradycyjną budową inwestor unika wszystkich kłopotów i długiego nadzoru pracowników. Wystarczy, że trafi na rzetelną firmę, która posiada kompleksową ofertę i bierze na siebie odpowiedzialność za sprawny przebieg całego procesu.

PRZEMYSŁAW ŚLIWIŃSKI, właściciel firmy SMART-MOD Domy Modułowe
Na placu budowy poszczególne moduły zestawia się ze sobą w poziomie i w pionie, co wymaga niezwykłej precyzji
Na placu budowy poszczególne moduły zestawia się ze sobą w poziomie i w pionie, co wymaga niezwykłej precyzji
Fot. SMART-MOD DOMY MODUŁOWE

W jakie instalacje są wyposażone domy modułowe?

Każdy dom modułowy ma całą instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną, przygotowaną do podłączenia na działce. Domy modułowe są ogrzewane elektrycznie.

Dom modułowy - cena

Dla wielu inwestorów barierą w budowie własnego domu są koszty. Budowa tradycyjnego domu murowanego to wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych. Czy można zbudować dom taniej, za 100 tysięcy złotych? Jest to możliwe, ale przy takim budżecie można mieć dom o powierzchni 30-40 m2 w podstawowej wersji wykończenia. Domy jednorodzinne o powierzchni 100 m2 nawet w budownictwie modułowym to wydatek co najmniej 200 tysięcy złotych. Oczywiście znajdziemy też domy dużo droższe. Wszystko zależy od powierzchni oraz standardu użytych materiałów i wykończenia.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dom w miesiąc, czyli jak wybrać dom modułowy całoroczny z prefabrykatów?