Dom na skarpie - aranżacja wnętrz projektu MODEKO.STUDIO
Posadowienie domu na skarpie w Rumi zapewnia mieszkańcom wyjątkowe widoki. A jak prezentują się jego wnętrza?
Wielu architektów tworzy wnętrza w oparciu o zebrane przez inwestora inspiracje. W pracowni Modeko wiemy natomiast, że to, co się komu podoba, nie zawsze jest tożsame z tym, gdzie i jak chce się żyć. Wychodząc od kwestii funkcjonalności i oczekiwanego komfortu życia, w rozmowach z klientami dochodzimy do wątku emocji. Tego, jak właściciele chcą korzystać z poszczególnych przestrzeni i jak się w nich czuć. Właśnie w sferze emocji, jakie budzi dom, upatrujemy nowoczesnego luksusu.
Efektem rozmów pomiędzy projektantem a inwestorami jest precyzyjnie zaplanowana funkcjonalność poszczególnych stref w domu oraz wysoka estetyka zastosowanych rozwiązań - od materiałów, poprzez kolory i faktury, aż po zróżnicowane, starannie dobrane oświetlenie.
Oświetlenie w tym domu bazuje na rozwiązaniach systemowych firmy Modular. Inaczej niż w przypadku rozwiązań typowych, szczegółowe obliczenia pozwalają tu nie tylko precyzyjnie zaprojektować temperaturę barwową i natężenie światła, ale także umożliwiają bieżącą regulację tych parametrów w zależności od potrzeb.
Do sterowania wszystkimi instalacjami (ogrzewanie, wentylacja, rolety zewnętrzne, audio i video) służy intuicyjny system smart home. Również on, za sprawą m.in. sygnalizacji alarmowej oraz czujników dymu i zalania, strzeże bezpieczeństwa mieszkańców. Biżuterią tego systemu jest elegancki osprzęt elektryczny firmy Jung, który pozwala na ujednolicenie wszystkich sterowników domu.
Wnętrza cieszą oczy ponadczasową stylistyką. Są nieprzeładowane – również za sprawą rozbudowanych, ale dyskretnych zabudów meblowych. Wysuwające się na pierwszy plan obiekty to starannie dobrane dzieła designu i sztuki. Zwracają uwagę również mniejsze elementy wyposażenia. Nowoczesne, artystycznie opracowane formy łączą się w nich z materiałami wysokiej jakości.
Jest tu m.in. kilka rodzajów drewna (litego i w formie grubego obłogu), przede wszystkim dębu szczotkowanego w celu uwidocznienia słojów, a następnie wędzonego i bejcowanego w indywidualnie dobranym odcieniu. Podobne walory fakturowe mają m.in. tynki dekoracyjne (naturalne, wapienno-gliniane) oraz tkaniny – od materiałów gładkich po strukturalne plecionki i boucle.
Gama barw zastosowanych w całym domu jest bardzo spójna, a przy tym emanuje przytulnością. Bazuje na złamanych bielach, szarościach i beżach. Łączy je z kolorami ziemi i bordo. Wyrazistsze odcienie w postaci akcentów wzbogacają wnętrza.
Na antresoli
Wejście do domu znajduje się na górnej kondygnacji, która jest widoczna z ulicy. Do wnętrza zaprasza wiatrołap, zaskakujący formą oraz zróżnicowaniem użytych materiałów. Hol płynnie przechodzi w antresolę pod salonem. Stąd w dół prowadzą schody podkreślone liniami dekoracyjnego światła umieszczone w stopniach, które rozświetlają się wraz z każdym kolejnym krokiem.
Strefa wejściowa ma reprezentacyjny charakter. Tapicerowana ściana otrzymała postać miękkiej płaskorzeźby, złożonej z modułów o zmiennej grubości i zróżnicowanych fakturach tkanin włoskiej marki Dedar. Na jej tle stanęła konsola wykonana według indywidualnego projektu. Kompozycję wiatrołapu dopełniają użytkowe wieszaki w nieoczywistych formach. W lustrzanej ścianie w wiatrołapie ukryte jest wejście do oddzielnej garderoby na odzież wierzchnią i obuwie.
Na antresoli została zaprojektowana elegancka zabudowa biblioteczna łącząca w sobie drewno, kamień i szkło. Zabawę materiałami dopełnia gra światłem. Obok biblioteczki stanęły wygodne fotele Togo włoskiej marki Ligne Roset. W trosce o komfort domowników na górnej kondygnacji znalazł się również pomysłowo odseparowany pokój gościnny. Prowadzą do niego drzwi lustrzane przy biblioteczce.
Aranżacja salonu i jadalni
Salon otwierający się na taras z basenem zaprasza nie tylko na seanse telewizyjne. Przed siedzącymi na kanapie rozpościera się widok na taras – i naturę. Odprężającą atmosferę dopełnia klimatyczny kominek. Ta przestrzeń ma jednocześnie reprezentacyjny charakter – głównie za sprawą spektakularnej kompozycji rzeźbiarskiej na pełną wysokość ściany (7,5 m). Jej strukturę podkreśla linearne oświetlenie LED. Ozdobą tej przestrzeni jest także kompozycja stolików kawowych i oświetlenia nad nimi.
Salon łączy się z jadalnią. Na szarobeżowej wylewce z mikrocementu, jednolitej w całej strefie dziennej, stanął kameralny stół. Jego rolę we wnętrzu akcentuje wyjątkowa, sferyczna lampa włoskiej marki Catellani & Smith. Strawę dla ducha zapewnia wielkoformatowy obraz Evy Jablonsky, wyeksponowany światłem na tle fornirowanej ściany. Kompozycję tej strefy dopełniają kwarcytowe słupy przy schodach. Ten sam kamień zastosowany został również w przestrzeni kuchennej.
Wysmakowana kuchnia
W tej strefie zaprojektowano zabudowę ścienną oraz wyspę z rzędem hokerów. Wyspa kuchenna wykonana została z kwarcytu Patagonia, dzięki czemu jest nie tylko praktyczna (zlewozmywak z frezowanym ociekaczem), ale również piękna. Zbliża domowników i gości domu, zachęcając do spędzania czasu wspólnie – w jednej przestrzeni. Wtedy zanurzona w czerni wnęka z blatem może zniknąć za wysuwanymi frontami, zwykle schowanymi w dyskretnych kasetach. Oświetlenie systemowe Modular pozwala swobodnie korzystać ze światła funkcyjnego, nastrojowego i dekoracyjnego, a sprzęty marki Gaggenau – sięgać po wyjątkowe walory smaku i aromatu.
Własna sala kinowa i winiarnia
Poprzedza ją winiarnia z kolekcją trunków i strefą barową. W kreacji nastroju uczestniczy rzeźbiarski system przechowywania alkoholi, który sprawia, że butelki wydają się lewitować. Uzupełniają go dwa panele z brązowego szkła. Rozświetlone w rdzeniu, dają mocny, graficzny efekt. Vis-a-vis znalazły się chłodziarki do wina, a krok dalej – zabudowa z barem. Jej elegancję podkreśla osłona z blachy falistej w odcieniu miedzi.
Sala kinowa ma więcej funkcji, niż wskazuje ta nazwa. Inwestor jest też audiofilem, zależało mu więc, by mieć w domu odpowiednio wyciszoną przestrzeń z systemem muzycznym skoordynowanym z projektorem. Równocześnie strefa ta miała służyć odprężeniu. W otulinie miękkich półwałków tapicerowanych na ścianach (pełniących również funkcję paneli akustycznych) w przestrzeni sali kinowej stanęła zatem rozłożysta sofa. Strefę dopełnia miękka wykładzina dywanowa. Ozdobą tej przestrzeni stały się biżuteryjne kinkiety. Ściana do projekcji została wykonana z napinanej tkaniny, za którą kryją się dodatkowe głośniki.
Gabinet do wspólnej pracy
To miejsce umożliwia właścicielom domu pracować w swoim towarzystwie. Wnętrze emanuje minimalistycznym spokojem - urządzenia i dokumenty ukryto w zabudowie meblowej. Idei work-life balance służy modułowe siedzisko marki Olta, równoważącej funkcjonalnie strefę biurową. Idealny balans oddają też kolory i materiały zastosowane w tym wnętrzu. Charakter wnętrza określają faktury betonu w odcieniach szaro-beżowych i grafitowych. Tynk strukturalny na suficie i ścianie został przełamany miękkością tkaniną zasłon i sofy. Efektu wizualnego dopełnił okrągły relief.
Luksusowa strefa master
Na tę strefę składają się: sypialnia, dwie garderoby oraz prywatna łazienka. Sypialnia emanuje miękkością i przytulnością. Łóżko stanęło na tle ściany drewnianej ściany. Obok znalazła się toaletka oraz pomysłowo ukryta pojemna zabudowa meblowa, służąca do przechowywania kosmetyków i przyborów do pielęgnacji.
Przez jedne z ukrytych drzwi w sypialni wchodzi się do łazienki. Atmosferę tego wnętrza buduje zrównoważona kompozycja szlachetnego kamienia z drewnem i ciepłą bielą. Bielone jest również drewno, z którego powstała konsola pod umywalką. Zastosowanie jaśniejszego drewna tworzy harmonię pomiędzy materiałami. Architekt zadbał o jakość detali – zarówno użytkowych, jak i wizualnych. Nad wanną wolno stojącą powstał świetlik, który pozwala podziwiać niebo w trakcie kąpieli. Z kolei ściana w tle wykonana została z mlecznego szkła, tak by do strefy komunikacji w przestrzeni dziennej domu przenikało więcej światła dziennego.
- Więcej o:
Showroom Pracowni Architektury Wnętrz Deer Design w Gdańsku
Luksusowy dom w nowojorskim stylu
Kamienica Siemensa w Łodzi - wnętrza w trzech odsłonach
52-metrowe mieszkanie dla młodego mężczyzny na warszawskim Ursusie
Nad brzegiem jeziora - mazurski klimat w nowoczesnym apartamencie
Pracownia Architektury Wnętrz Deer Design
Aranżacja wnętrz domu typu "kostka": projekt pracowni RDWN Studio
70-metrowe mieszkanie na warszawskim Mokotowie