Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Budowa nowoczesnego domu - porady i inspiracje

Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT

Budowa domu to proces, który odbywa się na wielu płaszczyznach. Chcemy spełnić swoje marzenia, dać upust swojej kreatywności i mieć bezpieczną przestrzeń dla swojej rodziny. Zobaczcie jak zbudować nowoczesny dom?

Dom nowoczesny wymaga dużej staranności zarówno jeśli chodzi o budowę, jak i wykończenie
Dom nowoczesny wymaga dużej staranności zarówno jeśli chodzi o budowę, jak i wykończenie
Shutterstock.com

Myśląc o  budowie domu, mamy w głowie cement, cegły, stal, beton i drewno. Ale to nie wszystko! Myślimy też o tym, czy w tym domu nasza rodzina będzie miała wystarczająco dużo miejsca i czy poczuje się w nim po prostu dobrze i bezpiecznie. Dlatego tak ważne jest, aby wymarzony dom był idealny! Idealny dla nas i naszych najbliższych! Z pewnością te marzenia zrealizujemy, budując dom nowoczesny, będący doskonałym połączeniem funkcjonalności, oryginalności i energooszczędności zarazem.

Jakie są zalety nowoczesnego domu?

Nowoczesne budownictwo jednorodzinne przeżywa rozkwit – jest odpowiedzią na nowe potrzeby inwestorów. Nowoczesne domy mają szereg wspólnych cech, które dają swoim właścicielom poczucie wyjątkowości i ekskluzywności. Są to:

  • Prostota – rezygnacja z przepychu i wymyślnych form. Projekty są oszczędne i przejrzyste w swojej formie, harmonijne, niezwykle estetyczne i ponadczasowe;
  • Funkcjonalność – maksymalne i ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni użytkowej, z podziałem na poszczególne strefy funkcjonalne i wydzielone pomieszczenia techniczne i wspomagające (garderoby, pralnia, spiżarnia, pomieszczenie techniczne).
  • Energooszczędność – ograniczanie strat ciepła i poprawa wydajności energetycznej budynku przy wykorzystaniu najnowszych technologii budowlanych; maksymalne doświetlenie wnętrz wraz z odpowiednim usytuowaniem względem stron świata.
  • Ekologia – zastosowanie rozwiązań technologicznych, dzięki którym budynek staje się przyjazny dla środowiska naturalnego i nie obciąża ekosystemu ( fotowoltaika, odzysk wody deszczowej, rekuperacja).
  • Bliskość z naturą – domy wkomponowane w krajobraz naturalny, które stanowią jego nienachalne dopełnienie; otwarcie na otoczenie i ogród, które uzyskuje się dzięki zastosowaniu panoramicznych przeszkleń. Dzięki temu domownicy mają znakomite warunki do wypoczynku, mogą urządzać wnętrza w harmonii z naturą oraz cieszyć się bliskością zieleni, która jest na wyciągnięcie ręki.
Zasadniczym wyróżnikiem nowoczesnego domu  jest prosta forma, podkreślająca konstrukcję budynku, brak zdobień, otwarty plan wnętrza...
Zasadniczym wyróżnikiem nowoczesnego domu jest prosta forma, podkreślająca konstrukcję budynku, brak zdobień, otwarty plan wnętrza...
HomeKONCEPT
Obecnie także domy z płaskim dachem wpisują się w ten trend, mają bowiem naprawdę niewiele wspólnego z nieestetyczną kostką z czasów PRL-u
Obecnie także domy z płaskim dachem wpisują się w ten trend, mają bowiem naprawdę niewiele wspólnego z nieestetyczną kostką z czasów PRL-u
HomeKONCEPT

Jaka powinna być bryła nowoczesnego domu? 

Bryła architektoniczna to pierwsze, co podlega ocenie. Jej forma zależy w dużej mierze od elementów konstrukcyjnych oraz planu, na jakim została wykonana. Często bryły nowoczesnych budynków oparte są na układzie prostokątnych modułów, a sylwetka domów nie dominuje nad otaczającym krajobrazem tylko stara się być jego częścią. Dom nowoczesny często ma płaski dach, wtedy bryła przyjmuje kształt nowoczesnych prostopadłościanów. W przypadku dachów skośnych – coraz częściej pojawiają się domy bezokapowe, które silnie akcentują nowoczesny charakter bryły budynku. Dom nowoczesny ma wykończenia elewacji z ponadczasowych materiałów, takich jak beton, drewno, czy kamień, które z powodzeniem można ze sobą łączyć. Tradycyjny tynk w dalszym ciągu jest popularnym i atrakcyjnym materiałem wykończeniowym, natomiast w bardzo okrojonej palecie kolorystycznej – zazwyczaj jest to kolor biały lub coraz odważniej goszczący na naszych domach tynk w kolorze czarnym lub grafitowym.

Nowoczesny dom jest maksymalnie dopasowany do potrzeb i oczekiwań mieszkańców,  zarówno jeśli chodzi o funkcjonalność, jak i estetykę
Nowoczesny dom jest maksymalnie dopasowany do potrzeb i oczekiwań mieszkańców, zarówno jeśli chodzi o funkcjonalność, jak i estetykę
HomeKONCEPT

Jaki podział na strefy w nowoczesnym domu?

Jeśli chodzi o wnętrze domu i wydzielenie poszczególnych pomieszczeń, to można zaryzykować stwierdzenie, że architekci, którzy projektują nowoczesne domy znają się na psychologii. Projektując wnętrze domu, a co za tym idzie funkcje poszczególnych pomieszczeń, koncentrują się na codziennej wygodzie domowników i angażują nowoczesne rodziny do wspólnego spędzania czasu. Robią to np. przez wyraźny podział przestrzeni na strefę dzienną i prywatną domowników, jednocześnie nie zapominając o pomieszczeniach techniczno-użytkowych.

  • Sercem nowoczesnego domu jest duża i otwarta strefa dzienna – czyli kuchnia, jadalnia i salon.
  • W kuchni mamy często zaprojektowaną wyspę lub półwysep z blatem roboczym i miejscem do siedzenia na wysokich stołkach. Ważnym elementem jest spiżarnia, która pozwala uporządkować kuchnię i ukryć niepotrzebne rzeczy przed naszym wzrokiem. 
  • Jadalnia – to przede wszystkim duży stół z odpowiednią liczbą krzeseł, aby można wspólnie celebrować codzienne posiłki. Centralnym punktem salonu jest sofa umiejscowiona niedaleko kominka i naprzeciwko niej ciekawie zaaranżowana tzw. ściana telewizyjna. Uzupełnieniem strefy dziennej jest toaleta lub nieduża łazienka z prysznicem.
  • Strefa prywatna czy też nocna domowników to sypialnie i ogólnodostępne łazienki. Motywem, który przewija się bardzo często w nowoczesnych projektach domów, jest sypialnia typu master bedroom. Jest to najczęściej sypialnia rodziców lub po prostu główna sypialnia w domu, gdzie wprost możemy przejść do łazienki i garderoby (zobacz projekt HK 68).
  • Niezależnie od master bedroom w nowoczesnym domu nie może zabraknąć garderoby (bądź garderób) dla pozostałych domowników, która pozwala uporządkować przestrzeń i ułatwić utrzymanie porządku.

Dom nowoczesny zwykle w projekcie posiada całe tzw. zaplecze techniczne. Architekci już na początkowym etapie projektowym planują przestrzeń nie tylko garażową, ale myślą o tym, gdzie będzie można schować rowery czy też kosiarkę. Myślą też o  pomieszczeniach  o których najczęściej się zapomina, a są niezwykle istotne w codziennym życiu, np. pralni czy spiżarni (zobacz projekt HK 32).

Podział na strefy - przykład
Podział na strefy - przykład
HomeKONCEPT
Podział na strefy - przykład 2
Podział na strefy - przykład 2
HomeKONCEPT

Jakie okna pasują do nowoczesnego domu?

Elementem, bez którego nie możemy mówić w kontekście nowoczesnej architektury, są duże, panoramiczne okna i światło we wnętrzu. Dom nowoczesny to duże okna. Zresztą nie mówimy tutaj nawet o oknach, ale o zestawach okiennych albo panoramicznych przeszkleniach. Takie rozwiązanie zapewnia zachwycające widoki oraz optycznie powiększa pomieszczenie. Dodatkową zaletą dużych przeszkleń jest nieskrępowana dostępność naturalnego światła, co pozwala domownikom cieszyć się bezmiarem promieni słonecznych, przedzierających się do wnętrza.

Firmy oferujące stolarkę okienną potrafią tak dobrać parametry okien, aby zapewnić nie tylko elegancki wygląd, ale przede wszystkim energooszczędność i funkcjonalność użytkowania. Dzięki temu z powodzeniem można zastosować przeszklenia sięgające od podłogi aż po sufit, które podbijają serca inwestorów. Widok zza okna potrzebuje odpowiedniej oprawy, dlatego warto pochylić się nad wyborem kolorystyki ram okiennych. Jaki kolor okien w nowoczesnym domu? Klasyczną biel coraz częściej zastępują odcienie szarości – od bardzo delikatnych jasnych szarości aż po antracyt.

Cechą charakterystyczną domów nowoczesnych są m.in. duże przeszklenia  i inteligentne „bezobsługowe” instalacje
Cechą charakterystyczną domów nowoczesnych są m.in. duże przeszklenia i inteligentne „bezobsługowe” instalacje
HomeKONCEPT

Nowoczesna wentylacja w domu czyli rekuperacja

Nowoczesny dom to oprócz bryły budynku i układu funkcjonalnego – system budowy, materiały budowlane i instalacje. Nowoczesne sposoby i technologie budowy oraz nowoczesne materiały budowlane to z pewnością temat na osobny artykuł. W tym tekście chcielibyśmy bardziej skupić się na instalacjach, które sprawią, że nasz dom będzie nowoczesny, energooszczędny,  po prostu wygodniejszy.

Pierwsza kwestia to wentylacja, która odpowiada za tak istotny czynnik, jakim jest jakość powietrza. Coraz częściej w nowoczesnych domach wentylacja mechaniczna z rekuperacją zastępujewentylację grawitacyjną. System rekuperacji odzyskuje z usuwanego powietrza ciepło i wykorzystuje je ponownie do ogrzania (w okresie jesienno-zimowym) lub ochłodzenia nawiewanego powietrza (w lecie). Rekuperator dąży do maksymalnej energooszczędności i zapewnia wentylowanie powietrza – nie tylko zastępuje to zużyte świeżym, ale również odzyskuje w wymienniku ciepła energię ze zużytego, wyrzucanego powietrza, co ma ogromne znaczenie dla późniejszych kosztów eksploatacji budynku. Dodatkowo, za pomocą filtrów dochodzi do oczyszczania zasysanego powietrza z zewnątrz, dzięki czemu domownicy mają zapewnioną wysoką jakość wdychanego powietrza oraz optymalny poziom wilgoci i to bez konieczności wietrzenia. Warto zaznaczyć, że zastosowanie rekuperacji pozwala także walczyć z infekcjami oraz zapobiega pojawieniu się w domu pleśni.

Choć koszty budowy domu nowoczesnego mogą być na starcie wyższe, to jednak  jego eksploatacja umożliwia oszczędne gospodarowanie wydatkami
Choć koszty budowy domu nowoczesnego mogą być na starcie wyższe, to jednak jego eksploatacja umożliwia oszczędne gospodarowanie wydatkami
Shutterstock.com

Fotowoltaika, czyli darmowa energia elektryczna to podstawa nowoczesnego domu

Popularność systemów fotowoltaicznych wciąż rośnie. Jakie korzyści wynikają z inwestycji w fotowoltaikę? Najważniejsze zalety to mniejsze rachunki za prąd, większa niezależność względem dostawców sieciowych, bezobsługowość instalacji, długa żywotność modułów fotowoltaicznych oraz niezmiernie ważna ochrona środowiska.

Nowoczesny dom jest samowystarczalny energetycznie. Produkcja energii oraz jej przesył są w pełni zautomatyzowane i nie wymagają jakiejkolwiek ingerencji. Co więcej, fotowoltaika nie emituje żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji. Urządzenia domowe w pierwszej kolejności pobierają prąd, który został wyprodukowany z mikroelektrowni fotowoltaicznej na naszym dachu lub w ogrodzie. Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do elektrowni konwencjonalnych, produkcja prądu dzięki instalacji fotowoltaicznej odbywa się bez udziału wody. Wszystko to sprawia, że technologia fotowoltaiczna to jedno z najczystszych źródeł energii na świecie, które można mieć we własnym domu.

W obliczu stale rosnących kosztów energii zamontowanie instalacji fotowoltaicznej w domu – nie tylko nowoczesnym – staje się inwestycją wartą uwagi. Tym bardziej, że możemy sięgnąć po wsparcie finansowe na ten cel
W obliczu stale rosnących kosztów energii zamontowanie instalacji fotowoltaicznej w domu – nie tylko nowoczesnym – staje się inwestycją wartą uwagi. Tym bardziej, że możemy sięgnąć po wsparcie finansowe na ten cel
Shutterstock.com

Smart dom – inteligentne rozwiązania w nowoczesnym domu

Nowoczesny dom oprócz energooszczędności, posiada również rozwiązania typu smart, które zapewniają automatyzację oraz możliwości zdalnego sterowania np. ogrzewaniem, klimatyzacją, roletami, światłem, sprzętem AGD czy alarmem. Tego rodzaju udogodnienia warto zaplanować już na etapie projektowania budynku. Przede wszystkim dlatego, że wówczas możemy „ukryć w ścianach” całą instalację, dzięki temu kable i centralki później nie szpecą przestrzeni.

Nowoczesne sterowanie pozwala np. obniżyć rachunki za prąd (nie zapomnimy już wyłączyć światła wychodząc do pracy – system zrobi to za nas) i za ogrzewanie (np. system wyłączy grzejnik w trakcie wietrzenia pomieszczenia, a po zamknięciu okna uruchomi ponownie ogrzewanie). W lecie system może sam zasłonić rolety aby zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza. Przykładów wykorzystania inteligentnych systemów sterowania jest wiele – ważne aby je dobrze wybrać i dostosować do swoich potrzeb.

Podstawową ideą budynków nowoczesnych jest automatyzacja, czyli ułatwienie życia ich inwestorom
Podstawową ideą budynków nowoczesnych jest automatyzacja, czyli ułatwienie życia ich inwestorom
Shutterstock.com
    Więcej o:

Skomentuj:

Budowa nowoczesnego domu - porady i inspiracje