Domki Trzy Żywioły - aranżacje wnętrz projektu Marty Czerkies
W miejscowości nadmorskiej Sasino znajduje się kompleks trzech domków letniskowych nazwany "Trzy żywioły", których wnętrza zostały zaprojektowane przez Martę Czerkies, nawiązując do ognia, wody i ziemi. Specjaliści z firmy Marcin Dekor pomogli w rozwiązaniu problemów z aranżacją wnętrz, związanych z nietypowym kształtem okien, proponując odpowiednie szyny, tkaniny i zapięcia do zasłon.
Sasino to wieś na Kaszubach, położona w połowie drogi między Łebą a Białogórą. Turyści doceniają to miejsce za spokój, idealny klimat, urocze sosnowe lasy oraz malownicze wydmy porośnięte wrzosami i kosodrzewiną. W pobliżu znajdują się plaże nad Bałtykiem - szerokie, czyste i niezatłoczone. Latarnia morska Stilo jest ulubionym miejscem spacerów, a sieć szlaków do nordic walkingu i jazdy na rowerze jest dobrze rozwinięta. Dodatkowo, sasińscy gospodarze oferują wyśmienitą kuchnię, której nie sposób się oprzeć.
Niedawno powstał tu kompleks "Trzy Żywioły", składający się z nowoczesnych domków letniskowych o minimalistycznej, ale eleganckiej architekturze inspirowanej stylami budowlanymi krajów skandynawskich. Każdy z tych domków ma powierzchnię 65 m kw. i składa się z: części dziennych na parterze, w tym salonu połączonego z jadalnią i otwartej kuchni, łazienki z prysznicem oraz schowka z pralko-suszarką, który znajduje się pod schodami. Na piętrze znajdują się dwie sypialnie i mniejsza łazienka. Domki te są idealne dla pary z dwójką dzieci lub czworga dorosłych - posiadają rozkładaną sofę w salonie, co pozwala na wygodne spanie dla dwóch dodatkowych gości.
Jednym z najważniejszych atutów domków w Sasinie są piękne widoki. Aby wnętrza były jednak przytulne i emanowały ciepłem, duże okna w salonie oraz w głównej sypialni zostały ozdobione obfitymi, mięsistymi zasłonami wykonanymi z tkanin dimout i weluru. Takie dekoracje okien są bardzo stylowe i pozwalają jednocześnie na zaciemnienie pomieszczenia w przypadku potrzeby - z myślą o prywatności i spokojnym śnie. Tylko w strefie kuchennej zastosowano manualnie sterowane rolety zwijane wykonane z tkanin z kolekcji Shadows Club Basic, które stanowią doskonałą kombinację wygody i neutralnego, eleganckiego wyglądu.
Komfort w różnych kolorach
Pod względem funkcjonalnym domki są identyczne. Aby się o tym przekonać, trzeba jednak bardzo uważnie przyjrzeć się ich wnętrzom. Każde z nich urzeka zupełnie inną atmosferą i kolorystyką. Motywem przewodnim, zgodnie z nazwą, są trzy żywioły – ogień, woda i ziemia.
– Ten pomysł podsunęłam inwestorowi na samym początku rozmów, gdy pusta jeszcze działka dopiero czekała na rozpoczęcie budowy. Wstępną koncepcję rozwinęliśmy następnie w trakcie burzy mózgów. Na niej oparliśmy szczegółowe rozwiązania – mówi Marta Czerkies, autorka projektu.
Poznajmy je teraz bliżej.
Domki Trzy Żywioły - OGIEŃ
„Ogień” wlewa w swych gości nowe siły do działania. Kolorystyka wnętrz bazuje na wyrazistym, odważnym zestawieniu soczystej czerwieni i rudości z aksamitną czernią. Niezbędny balans wprowadzają różnorodne szarości – od srebrzystej po antracytową – oraz odcienie drewna. Gdzieniegdzie pojawia się też kojąca zieleń, która na zasadzie kontrastu podkreśla energię pozostałych barw. Sama w sobie bez wątpienia intryguje, podobnie jak np. utrzymany w czerwieni motyw liści bananowca na tapecie za łóżkiem w głównej sypialni. Podobne fascynujące zaskoczenia znajdujemy też w pozostałych domkach.
"Ognisty" styl wnętrz dodaje swoim mieszkańcom nowej energii do działania. Paleta kolorów składa się z odważnych połączeń soczystej czerwieni i rudości z aksamitną czernią. Aby wprowadzić niezbędny balans, użyto różnych odcieni szarości - od jasnego srebra do antracytu - oraz drewna. Czasami w dekoracji pojawia się kojąca zieleń, która podkreśla energię pozostałych kolorów na zasadzie kontrastu. Dekoracje są intrygujące - na przykład motyw liści bananowca utrzymany w czerwieni na tapetach w głównej sypialni. Podobne zaskakujące akcenty można znaleźć również w innych pomieszczeniach.
Domki Trzy Żywioły - WODA
„Woda” pozwala odnaleźć spokój. Bazuje na zestawieniu nasyconego granatu i delikatnego błękitu z bielą oraz naturalną kolorystyką drewna. Jednocześnie zwraca uwagę przebłyskami złota – jakby od promieni słonecznych padających na morskie fale. Do najbardziej intrygujących elementów wystrojów tego domku należą wzory tapet w salonie na dole oraz w jednej z sypialń. Mają w sobie coś z techniki malarskiej ebru, w której farby olejne wpuszcza się na lustro wody.
Domki Trzy Żywioły - ZIEMIA
„Ziemia” przywraca wewnętrzną równowagę. Ujmuje paletą złamanych bieli, szarości, beżów i delikatnych brązów ożywionych delikatną szałwiową zielenią. Szczególnie ważną rolę odgrywają tu odcienie naturalnego drewna. Obecne są zarówno w meblach i dodatkach, jak i w formie przetworzonej (z uwagi na kwestie użytkowe) – jako płytki podłogowe i ścienne. Kropkę nad i stawiają świeże, twórcze, pełne wdzięku motywy bujnej roślinności. W salonie na dole mają wielką skalę, z kolei w sypialni – kameralnie drobną.
Pracownia Marty Czerkies zgrabnie wkomponowała w przestrzeń domków wszystkie udogodnienia dla gości, przewidziane przez inwestora. Które z nich okazało się największą łamigłówką?
– Bez wątpienia zasłony w głównych sypialniach, gdzie okna odpowiadają kształtem skosom dachu – mówi projektantka.
Z tym problemem zgłosiła się na szczęście pod właściwy adres, czyli do firmy Marcin Dekor.
– Aby uzyskać zakładany efekt przytulności i niezobowiązującej elegancji, a jednocześnie umożliwić zaciemnienie wnętrza, zasłony z tkanin typu dimout zawiesiliśmy na aluminiowych szynach MS1 przysłoniętych estetyczną listwą sufitową – relacjonuje ekspertka z firmy Marcin Dekor, Monika Kruszewicz. – Szyny te doskonale sprawdzają się przy wszelkich oknach ze skosami. Niestety skosy uniemożliwiają przesuwanie zasłon, dlatego w celu odsłaniania okna stosuje się podwiązania lub boczne podpięcia, tak jak tu.
Ekspertka dodaje, że tego typu zasłony muszą być wykonane w fachowy sposób.
– Na ogół stosuje się stabilne szycie na fleksach lub taśmach marszczących. Natomiast w przypadku zastosowania taśm do tkanin zasłonowych, pod wpływem siły grawitacji marszczenia mogą się rozsuwać. Wtedy tkanina zjeżdżałaby ku dołowi. Dlatego w tym przypadku należy zastosować dodatkowe elementy montażowe, takie jak blokady na szynach albo sznurki z systemu Wave. Rozwiązania te skutecznie zapobiegają rozsuwaniu się marszczeń i utrzymują harmonijny układ fal na całej szerokości zasłony – podkreśla Monika Kruszewicz.
Ekspertka dodaje, że istnieją też inne możliwości. W przypadku skośnych okien oprócz zasłon można wykorzystać rolety plisowane albo żaluzje. Tych ostatnich nie można jednak podnosić do góry, a dopływ światła reguluje się poprzez zmianę kąta nachylenia lameli. W przypadku „Trzech żywiołów” wybór padł na rozwiązanie, które wyjątkowy szyk łączy z pełnym otwarciem wnętrza na krajobraz. Ale to nie koniec zalet efektownych zasłon.
– Wyposażenie domków musiało mieć wysoką jakość, tak aby w świetnej kondycji przetrwało pobyty urlopowiczów ze swoimi pociechami, a nawet ze zwierzakami. Stąd wynikła m.in. decyzja, by zastosować gresy na podłogach. Ale parametry szczególnej wytrzymałości oraz łatwego utrzymania w czystości mają także zastosowane tkaniny! – podkreśla Marta Czerkies.
Wszystko po to, by gościom „Trzech żywiołów” zagwarantować wypoczynek w idealnych warunkach.
- Więcej o:
52-metrowe mieszkanie dla młodego mężczyzny na warszawskim Ursusie
Nad brzegiem jeziora - mazurski klimat w nowoczesnym apartamencie
Pracownia Architektury Wnętrz Deer Design
Aranżacja wnętrz domu typu "kostka": projekt pracowni RDWN Studio
70-metrowe mieszkanie na warszawskim Mokotowie
Nowoczesna willa projektu Mango Investments
Aranżacja dwupoziomowego mieszkania - projekt pracowni To Be Design
44-metrowe mieszkanie w Gdańsku pełne kolorów