Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drzwi wewnętrzne – przesuwne, ukryte, a może z lustrem? Jakie drzwi pokojowe wybrać?

Redakcja/Tekst: Ewa Stroik

Charakter wnętrza determinuje wybór jednego z najważniejszych elementów wyposażenia, jakim są drzwi wewnętrzne. Popularnością wciąż cieszą się drzwi pełne, klasyczne, sprawdzające się w tradycyjnych aranżacjach, ale modne są też modele w stylu skandynawskim i loftowym. A dla tych, którzy pragną lekkości i oryginalności, projektowane są drzwi wewnętrzne z dużymi przeszkleniami czy w ciekawym wykończeniu.

Drzwi wewnętrzne
Drzwi wewnętrzne
Shutterstock

Drzwi wewnętrzne do domu

Drzwi wewnętrzne to element stylizacji całego pomieszczenia, dlatego też powinny być spójne z jego stylem. Ich kolor można dopasować na zasadzie podobieństwa do barwy okien, podłogi czy mebli. Zatem jeśli wnętrze jest utrzymane w minimalistycznym stylu, w którym wyposażenie w większości jest w białym kolorze, to warto wybrać również takie drzwi wewnętrzne. W ostatnich sezonach bardzo modne są właśnie monochromatyczne stylizacje. Z kolei w kontrastowych wnętrzach można pokusić się o niestandardowe zestawienia, np. czarne drzwi i białą podłogę. Taka stylizacja świetnie wpisze się w styl nowoczesny czy glamour. Z kolei we wnętrzach w stylu klasycznym sprawdzą się drzwi wejściowe w ciepłym ciemnym kolorze, najlepiej pełne. Drzwi wewnętrzne pełne zazwyczaj montowane są w pomieszczeniach, które wymagają całkowitego oddzielenia od pozostałych wnętrz lub też wyciszenia. Najczęściej są to: sypialnia, gabinet i pokój dziecka. Największą ich zaletą jest przede wszystkim gwarancja prywatności. Doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach, które nie wymagają nasłonecznienia lub których wnętrze chcemy skutecznie ukryć.

Zobacz także: Drzwi wewnętrzne - jakie wybrać? >>

Drzwi wewnętrzne szklane i drzwi z lustrem

Drzwi wewnętrzne z przeszkleniami mają wiele zalet. Przede wszystkim zapewniają wrażenie lekkości i przestronności, dzięki czemu nawet gdy są zamknięte, pomieszczenia nie robią się klaustrofobiczne. Dzienne światło przebijające się przez przeszklenia dodaje wnętrzom ciepła. Szyby w drzwiach mogą mieć różne kształty, rozmiary i fakturę. Istnieją liczne przeszklenia, które pozwalają optycznie powiększyć pomieszczenia z zachowaniem prywatności. Idealny przykład stanowi tu szyba matowa, która, przepuszczając światło, rozmazuje sylwetki postaci za nią ukrytych. Dostępne jest też szkło ornamentowe, mleczne, mrożone, piaskowane. Jeśli wnętrze jest niewielkie, sprawdzą się też drzwi wewnętrzne z lustrem. Zwłaszcza gdy na samo lustro nie możemy wygospodarować miejsca na ścianie. Taki model optycznie rozjaśni i powiększy przestrzeń.

Zobacz także: Drzwi przeszklone - najciekawsze propozycje >>

Drzwi wewnętrzne: drzwi ukryte

Drzwi wewnętrzne ukryte idealnie sprawdzą się w małych pomieszczeniach. Dzięki zlicowaniu ściany ze skrzydłem drzwiowym osiągniemy efekt optycznie większego wnętrza. Dodatkowym atutem jest to, że możliwości wykończenia takich drzwi są ogromne. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest pomalowanie skrzydła w kolorze ścian, nałożenie tapety lub forniru. Oprócz kwestii estetycznej, drzwi z ukrytą ościeżnicą lepiej tłumią hałas niż standardowe drzwi wewnętrzne. Wynika to z tego, że skrzydło ukryte jest grubsze. Drzwi wewnętrzne ukryte są dostępne w wersji bezprzylgowej oraz z odwrotną przylgą, czyli rewersyjne.

Zobacz także: Drzwi wewnętrzne pełne - jakie wybrać? >>

Drzwi wewnętrzne do pomieszczenia w stylu industrialnym

Drzwi wewnętrzne lofowe to bardzo modne rozwiązanie. Tego rodzaju drzwi pozwalają na podział wielkich przestrzeni – na przykład loftów – na mniejsze części, bez konieczności budowania ścianek działowych. Mogą same zastępować ścianę poprzez zastosowanie: jedno- lub dwuskrzydłowych drzwi zajmujących całą wysokość pomieszczenia, przeszklenia loftowego, połączonego z drzwiami. Jest to cienka ścianka, złożona z modułów wykonanych z najwyższej jakości szyb, odpornych na uderzenia i zarysowania i tłumiących hałas. W taką ściankę montowane są drzwi, również szklane. Robione na zamówienie drzwi wewnętrzne loftowe można dopasować do szerokości i wysokości pomieszczenia.

Drzwi wewnętrzne białe

Drzwi wewnętrzne białe są charakterystyczne dla stylu skandynawskiego, który jest oszczędny w formie. Stawia na naturalność – zarówno jeśli chodzi o materiały, jak i kolory. Dzięki niemu wnętrza są przytulne i rozświetlone, co sprawia, że panuje w nich ciepła atmosfera. Króluje w nich biel, a wyjątkowym akcentem jest naturalne drewno. Drzwi wewnętrzne białe pomogą zamknąć w harmonijną całość jasne wnętrza urządzone meblami w tym samym kolorze oraz podkreślą ciepły charakter naturalnych elementów. Wnętrza skandynawskie doskonale uzupełnią także skrzydła w odcieniach szarości. Taki kolor drzwi ożywi jasne ściany i sprawi, że nie będą one wyglądały surowo. By podkreślić wrażenie przytulności i kameralny charakter mieszkania, warto pomyśleć o kolorowych dodatkach.

Zobacz także: Do czego dopasować kolor drzwi wejściowych? >>

Drzwi wewnętrzne dwuskrzydłowe

Dwuskrzydłowe drzwi wewnętrzne w domu czy mieszkaniu to nie tylko ponadczasowe i eleganckie rozwiązanie. Jest też funkcjonalne – można w ten sposób stworzyć znacznie szersze, a tym samym wygodniejsze przejście między pomieszczeniami. Klasyka nigdy nie przestanie zachwycać, dlatego też drewnopodobne skrzydła będą ponadczasowym wyborem pasującym do każdego wystroju. W połączeniu z jasną podłogą optycznie powiększą wnętrze. Otwarte skrzydła stworzą zaś przestronne i eleganckie przejście do kolejnego pomieszczenia. Jeśli pozwala na to rozkład mieszkania i wielkość pomieszczenia, można pokusić się o wstawienie dwóch kompletów podwójnych drzwi. Umożliwi to maksymalne otwarcie, wydzielenie lub zamknięcie przestrzeni. Szerokie wejście zapewnią też drzwi wewnętrzne w systemach przesuwnych.

Zobacz także: Malowane drzwi: zalety i potencjał >>

Drzwi wewnętrzne - produkt do zadań specjalnych

Drzwi wewnętrzne mogą zaskoczyć nas też formą, wykończeniem lub funkcją. Ciekawe są na przykład te, które zastąpią tablicę. Będą doskonałym miejscem na pozostawianie wiadomości, a także zabawnym elementem dekoracyjnym. Można też kupić specjalny system smart montowany na drzwiach. Wyposażony jest w półki i wieszaki, które da się dowolnie aranżować i umieszczać na wygodnej wysokości. Takie drzwi wewnętrzne sprawdzą się w pokoju dziecka lub nastolatka. W pokojach młodszych dzieci sprawdzą się drzwi w drzwiach – pomysł nie tylko oryginalny, lecz przede wszystkim praktyczny.

Zobacz także: Drzwi harmonijkowe - rodzaje, montaż >>

    Więcej o:

Skomentuj:

Drzwi wewnętrzne – przesuwne, ukryte, a może z lustrem? Jakie drzwi pokojowe wybrać?