Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ekspres do kawy - ciśnieniowy, na kapsułki, kolbowy czy przelewowy?

ES/MŚ

Ekspres do kawy pozwala na szybkie przygotowanie tego popularnego napoju - do tego w takiej wersji, jaką lubimy najbardziej. To urządzenie znajduje się dziś w większości kuchni. Może mieć różne funkcje i design pasujący do innych sprzętów. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów ekspresów do kawy, które różnią się sposobem przygotowywania napoju. Postawmy na modele wysokiej jakości, co gwarantuje bezproblemowe użytkowanie przez długi czas. Co warto wiedzieć na temat ekspresu do kawy - zanim go kupimy?

Ekspres do kawy
Rytuał przygotowywania kawy ewoluuje wraz z nowoczesnymi technologiami.
Melitta

Ekspres do kawy ciśnieniowy

Automatyczny ekspres do kawy ciśnieniowy jest najbardziej zaawansowany technologicznie i umożliwia przygotowanie różnych rodzajów kaw jednym przyciskiem. Wyróżnia go wbudowany młynek, choć przeważnie ma on również komorę na kawę mieloną. W ekspresach do użytku domowego montowane są młynki ceramiczne lub stalowe. Młynki ceramiczne są cichsze, a młynki stalowe – trwalsze. Ekspres do kawy ciśnieniowy odpowiednio dozuje ilość ziaren do mielenia, w zależności od wybranej mocy napoju. Pełen zbiornik z ziarnami wystarcza nawet na kilkadziesiąt kaw i jest on specjalnie uszczelniony, by ziarna nie wietrzały. Aby kawa była smaczna, powinna być przygotowana ze świeżej wody dobrej jakości. Rekomenduje się używanie wody pitnej butelkowanej (nie mineralnej) lub filtrowanej. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak stosowanie filtra do wody bezpośrednio w pojemniku ekspresu. Obecnie prawie każdy ekspres do kawy ciśnieniowy ma taką możliwość.

Wybieramy ekspres ciśnieniowy. Który jest najlepszy? >>

Ekspres CM6 MilkPerfection: specjalista od mlecznej kawy >>

Ekspres ciśnieniowy
Saeco Xelsis Deluxe - 22 napoje kawowe, intuicyjna technologia CoffeeMaestro, 8 profili użytkownika.
Saeco
Ekspres ciśnieniowy
Miele CM5310 (z prawej) - funkcja OneTouch for Two, AromaticSystem, funkcja dzbanka (do 8 filiżanek), specjalne programy czyszczenia.
Miele
Ekspres ciśnieniowy
Philips 5400 LatteGo - 12 rodzajów kaw, funkcja Extra Shot (wzmocnienie kawy o dodatkowe ristretto), system LatteGo do spieniania mleka.
Philips
Ekspres ciśnieniowy
CafeRomatica 795 - System Aroma Balance, 13 indywidualnych przepisów, OneTouch Spumatore plus, funkcja Koneser Cappuccino.
Nivona

Ekspres do kawy na kapsułki

Łatwe przygotowanie różnych napojów zapewnia ekspres do kawy na kapsułki, zaliczany do automatycznych ekspresów ciśnieniowych. Jego charakterystyczną cechą jest to, że potrzebna jest do niego specjalna kapsułka. Obsługa takiego ekspresu i utrzymanie go w czystości jest wyjątkowo proste. Aby przygotować napój, wystarczy włożyć kapsułkę w odpowiednie miejsce, podstawić filiżankę pod dozownik kawy, nacisnąć guzik i poczekać kilka sekund, aż gotowy napój do niej spłynie. Po przygotowaniu kilku porcji należy opróżnić pojemnik ze zużytymi kapsułkami. Jeśli lubimy kawy białe, to w ekspresie do kawy na kapsułki można je uzyskać na dwa sposoby – z kapsułek z mlekiem w proszku (wtedy trzeba kupić specjalną kawę, np. cappuccino lub latte) lub ze świeżego mleka – wtedy trzeba zaopatrzyć się w droższy model urządzenia, ze spieniaczem do mleka.

Ekspres na kapsułki - dlaczego warto go kupić? Wskazówki naszych redaktorów >>

Kupujesz ekspres kapsułkowy? Sprawdź ofertę napojów >>

Ekspres kapsułkowy
Tassimo Vivy - pasuje do wszystkich rodzajów kubków i szklanek dzięki regulacji wysokości podstawki, Intellibrew – ekspres dobiera odpowiednią ilość wody, właściwą temperaturę i idealny czas parzenia napoju.
Bosch
Ekspres kapsułkowy
Tassimo My Way - szeroki wybór kaw – ponad 18 smaków, doskonała jakość kawy dzięki Intellibrew, łatwa obsługa jednym przyciskiem.
Bosch
Ekspres kapsułkowy
Producenci stale rozszerzają ofertę kapsułek − wśród nich znajdziesz nie tylko kawy o różnej intensywności, ale także o wyjątkowych smakach, np. z dodatkiem wanilii czy pomarańczy.
Shutterstock.com

Ekspres do kawy kolbowy

Ekspres do kawy kolbowy to dobry wybór dla osób chcących uczyć się parzenia kawy oraz poszerzających swoją wiedzę i umiejętności w serwowaniu kawy. Jego konstrukcja to udomowiona wersja profesjonalnego ekspresu stosowanego w kawiarni. Możemy eksperymentować tu z finalnie uzyskiwanym napojem – zmieniać ilość kawy, ilość wody na parzenie wstępne oraz stopień ubicia kawy tamperem – rodzajem „przycisku” do ubijania kawy w kolbie. Każda z tych regulacji pozwoli uzyskać inaczej smakującą kawę. Większość ekspresów do kawy kolbowych jest wyposażona w mechaniczną dyszę spieniającą, które służy do spieniania mleka i umożliwia przyrządzenie kaw białych, cappuccino czy latte.

Ekspres kolbowy
Ekspresy kolbowe wykorzystywane są jedynie do parzenia zmielonej kawy; często stosuje się je do przygotowania espresso; zazwyczaj są mniejsze od innych ekspresów ciśnieniowych.
Shutterstock.com
Ekspres kolbowy
Gorenje ESCM15DBK - Ciśnienie 15 barów, pojemnik na wodę 1,5 l, funkcja personalizacji, funkcja pary, spienianie mleka.
Gorenje

Ekspres do kawy przelewowy

Ekspres do kawy przelewowy jest bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy wsypać odpowiednią ilość kawy mielonej do pojemnika z filtrem i wcisnąć przycisk. Ekspres zalewa ją dozowanym wrzątkiem i powoli przesącza się do dzbanka na dole. Taki sposób parzenia powoduje, że napój zawiera więcej kofeiny niż w przypadku użycia ekspresu ciśnieniowego. Jednorazowo można przyrządzić większą ilość kawy. Płyta grzewcza, znajdująca się pod dzbankiem, na długo utrzymuje wysoką temperaturę zaparzonej kawy. Pamiętajmy jednak, że ekspres do kawy przelewowy jest na kawę mieloną, a ponieważ wiadomo, że najlepsza jest kawa ze świeżo zmielonych ziaren, więc trzeba mieć też oddzielny młynek.

Ekspres przelewowy
Amica CD4011 - ekspres przelewowy, podświetlenie LED, regulacja mocy kawy, wbudowany młynek,.
Amica
    Więcej o:

Skomentuj:

Ekspres do kawy - ciśnieniowy, na kapsułki, kolbowy czy przelewowy?