Elegancja i minimalizm - mieszkanie w Gdańsku
Aranżacja tego mieszkania została zaprojektowana przez architektki ze studia Ony-X. Oszczędne w formie gdańskie lokum pełne jest dobrego designu.
Prezentowane mieszkanie znajduje się w obrębie Nowej Letnicy, inwestycji przyciągającej młodych ludzi świetną atrakcyjną lokalizacją i nowoczesną zabudową. Osiedle jest położone blisko morza i terenów zielonych, jednocześnie jest dobrze skomunikowane z centrum Gdańska. Projektantki z Ony-X Studio przygotowały aranżację utrzymaną w duchu minimalizmu i klasycznej elegancji, która zaspokoiła potrzeby właścicieli - młodego małżeństwa.
Architektki szybko znalazły wspólny język z inwestorami, którzy gustują w nowoczesnych rozwiązaniach i wzornictwie wysokiej jakości. Swoją pracę nad urządzeniem tego mieszkania zaczęły od zmian w układzie funkcjonalnym, co pozwoliło na uzyskanie większej przestrzeni w strefie dziennej. Wszystkie ściany działowe zostały zlikwidowane i postawione na nowo, tworząc inny układ, pozbawiony względem pierwotnego dwóch pomieszczeń - pokoju i jednej łazienki.
Zmiany wprowadzono też do projektu kuchni, która przedtem była oddzielnym pomieszczeniem, a teraz funkcjonuje jako część salonu. To wnętrze robocze zaplanowano jako minimalistyczne - ukryto większość sprzętów drobnego wyposażenia, zastosowano też ciemne wykończenie zabudowy meblowej oraz wizualne połączenie aneksu z salonem poprzez wyspę z wysokimi hokerami. Meble kuchenne wykończono fornirem, z którym ciekawie komponuje się matowe szkło na ścianie nad blatem kuchennym.
Charakterystyczną cechą tego mieszkania jest konsekwencja w stosowaniu kolorów i materiałów wykończeniowych. Czerń i biel ścian łączy się z naturalnym drewnem podłogi wyłożonej deskami dębowymi (DĄB ELEGANCE Jawor Parkiet Fertig Deska) i szlachetnymi, jasnymi tkaninami obiciowymi o delikatnej fakturze. Drzwi w białym holu zamontowano bez widocznych ościeżnic, co sprawia, że stały się naturalnym przedłużeniem ściany, a listwy przypodłogowe przybrały formę minimalistycznych, cienkich linii. Nowocześnie zaprojektowana łazienka także wpisuje się w estetykę reszty wnętrz. Ściany wyłożono podłużnymi płytkami w kolorze grafitowym (Italgraniti Group), które stały się idealnym tłem dla minimalistycznej szafki z umywalką (Inbani) i nowoczesnej armatury ze stali szczotkowanej.
W kwestii doboru mebli i dodatków właściciele i architektki byli zgodni – miały być monochromatyczne i prezentować najwyższej klasy wzornictwo. W salonie stanęła obszerna sofa z tapicerką w złamanej bieli (De Padova), a w jadalni czarny stół na grubej, rzeźbionej na wzór kolumny nodze (Gubi) i lekkie krzesła z ramą ze stali nierdzewnej (Carl Hansen & Son). W pomalowanej na czarno sypialni znalazło się miejsce na łóżko z szarym, tapicerowanym zagłówkiem (De Padova) i lampki nocne wykonane z białego papieru ryżowego – małe, stołowe wersje lampy wiszącej nad stołem – stylizowane na tradycyjne chińskie lampiony (&Tradition).
W całym mieszkaniu postawiono na oszczędne dekoracje, a sztuka na ścianach nawiązuje do stosowanej estetyki wnętrz. Wszystkie możliwe do ukrycia sprzęty, takie jak telewizor, zostały schowane. Zamiast patrzeć w ekran, właściciele wolą bowiem spoglądać przez delikatne osłonięte przejrzystą tkaniną okna – z ich usytuowanego na 17. piętrze mieszkania rozpościera się piękny widok na morze.
Zapytane o najkrótsze określenie zaprojektowanego przez siebie wnętrza, Augustyna Grzybowska i Joanna Dolot wymieniają właśnie te trzy aspekty: oszczędność formy, wykorzystanie naturalnych materiałów wysokiej jakości i dobór designerskiego wyposażenia klasy premium. Zrozumienie potrzeb inwestorów zaowocowało stworzeniem mieszkania idealnie dopasowanego do ich stylu życia. Eleganckiego, monochromatycznego i konsekwentnego. Jeden element jednak zdecydowanie wyróżnia się na tle ciemnych powierzchni i wykończenia w stonowanej bieli, czerni i szarości. To Frida – trzecia lokatorka mieszkania, której lśniące rude futro dodaje mu jedynie szlachetności.
- Więcej o:
Małe, ale odważne: 37-metrowe mieszkanie na warszawskiej Woli
W domowym zaciszu - aranżacja projektu K + B ARCHITEKCI
Willa w stylu secesyjnym niedaleko Zurychu
Aranżacja wnętrz 250-metrowego domu w Łodzi
180-metrowy apartament na warszawskiej Białołęce z nagrodą European Property Awards
Nowoczesny apartament w Krakowie - projekt Mango Investments
Aranżacja mieszkania na wynajem w Tarnowie
Dom pokazowy w inwestycji Borowiecka Park - wnętrza projektu Decoroom