Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

F-Power – nowa linia zaworów kulowych firmy Ferro

sponsorowany

Na rynku pojawiła się nowa seria zaworów firmy FERRO, pod nazwą F-Power. To szeroka gama armatury odcinającej, która spełnia wszystkie wymagania stawiane przez instalacje, w których znajduje zastosowanie. Zawory serii F-Power posiadają bardzo szeroki wachlarz sposobów łączenia, sposobu przełączania oraz montażu. (Coś w ten deseń – chodzi o to, że sposoby łączenia i przełączania są wyszczególnione w dalszej części tekstu.)

Przekrój domu - zawór F-Power - Kocioł gazowy
Przekrój domu - zawór F-Power - Kocioł gazowy
Fot. Ferro

Firma Ferro od trzydziestu lat dostarcza klientom artykuły z branży armatury sanitarnej, instalacyjnej i techniki grzewczej. Jest to wiodący producent tego typu wyrobów nie tylko w Polsce, lecz również w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Wszystkie produkty Ferro są wykonane z najwyższej jakości materiałów, z kunsztowną dbałością o najmniejszy szczegół konstrukcyjny. Takie podejście do projektowania skutkuje powstaniem produktów wyjątkowo trwałych i niezawodnych.

W przypadku zaworów kulowych wytrzymałość wyrobów staje się wyjątkowo istotna. Wprowadzając na rynek najnowszą serię zaworów o nazwie F-Power, firma Ferro jeszcze bardziej podnosi standardy wytrzymałości względem zarówno innych tego rodzaju produktów dostępnych w swojej ofercie, jak i zaworów pozostałych producentów obecnych na rynku armatury wodnej.

Wykorzystane materiały i parametry pracy zaworów

Wszystkie zawory linii F-Power wykonane zostały z mosiądzu CW617N-4MS. Jest to materiał charakteryzujący się wyjątkowo niską zawartością niklu (maksymalnie 0,1%) oraz ołowiu (maksymalnie 2,2%). Walory ekologiczne tych produktów warto podkreślić również ze względu na to, iż wewnętrzna powierzchnia zaworu mająca kontakt z wodą nie jest niklowana. Coraz częstsze przypadki uczulenia na nikiel skłaniają producentów armatury wodnej do ograniczania użycia tego pierwiastka w swoich wyrobach. Zawory serii F-Power z powodu niewielkiej zawartości niklu idealnie nadają się zatem do instalacji wody pitnej. Do uszczelnienia kuli i trzpienia zaworów zastosowano PTFE – teflon.

Linia F-Power jest wyjątkowa również ze względu na jej wszechstronność i mnogość możliwych zastosowań. Oprócz instalacji wodnych, F-Power nadają się też do montażu w systemach sprężonego powietrza oraz chłodniczych i solarnych (z roztworem glikolu o maksymalnym stężeniu 50%).

Maksymalna temperatura pracy dla zaworów najnowszej generacji wynosi wysokie 120°C. Z kolei minimalna temperatura to -30°C (dla roztworu glikolu w stężeniu maksymalnym 50%).

Interesująco prezentuje się zakres dopuszczalnego ciśnienia nominalnego dla zaworów F-Power. Wynosi on, w zależności od rozmiaru i modelu:

 • dla zakresu średnicy nominalnej od 10 mm do 50 mm: 30 bar (3,0 MPa),
 • dla zakresu średnicy nominalnej od 65 mm do 100 mm: 25 bar (2,5 MPa),
 • dla wybranych mniejszych modeli (np. zaworów do wlutowania, podtynkowych, z końcówką spustową): 16 bar (1,6 MPa). 

Różnorodność modeli wchodzących w skład serii

F-Power zawiera aż dziewiętnaście modeli, każdy dostępny w kilku rozmiarach. Wśród nich znajdziemy zawory:

 • nakrętno-nakrętne,
 • nakrętno-wkrętne,
 • wkrętno-wkrętne,
 • nakrętno-wkrętne ze śrubunkiem,
 • nakrętno-nakrętne z półśrubunkiem,
 • kątowe,
 • z filtrem,
 • z przyłączem M10x1 do montażu czujnika temperatury,
 • z filtrem,
 • z odpowietrznikiem ręcznym i korkiem,
 • z końcówką spustową,
 • podtynkowe,
 • do wlutowania.

Poszczególne modele różnią się również pod względem zastosowanego napędu ręcznego (umożliwiającego odcięcie przepływu medium). Dostępne są produkty z metalową dźwignią, motylkiem, pokrętłem z rozetą. Większość zaworów wchodzących w skład serii F-Power to zawory pełnoprzelotowe (o tej samej średnicy co rura, do której dany zawór przykręcamy).

F-Power – wytrzymałość i niezawodność

Zawory F-Power zaprojektowano i wykonano w technologii ABT (Advanced Body Technology), w oparciu o zaawansowane rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe.

Dziesięć lat – tyle wynosi okres gwarancyjny wyrobów z omawianej linii F-Power. Udzielenie tak długotrwałej gwarancji przez firmę Ferro świadczy o tym, że producent w wyjątkowy sposób zadbał o trwałość, wytrzymałość i bezawaryjność swoich produktów. Otrzymaliśmy w efekcie serię produktów: solidnych, niezawodnych i długowiecznych.

Zawory kulowe F-Power marki Ferro w świetle badań

Zawory F-Power zostały nagrodzone Złotym Godłem Quality International 2021 w XV edycji konkursu Najwyższa Jakość QI. Jest to największy program projakościowy w Polsce, realizowany pod patronatem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Katedry Zarządzania Procesowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Kapituła   Programu   wysoko   oceniła   i   nagrodziła   działania   związane z zaangażowaniem FERRO S.A. w doskonalenie procedur zarządzania jakością, a także realizowaniem skutecznej  polityki  jakości  z  uwzględnieniem jej  roli  we wszystkich aspektach działalności.

Podstawowe modele zaworów serii F-Power mogą pracować przy ciśnieniu nominalnym 30 bar. W toku badań i testów w ramach KOT (Krajowa Ocena Techniczna) przeprowadzonych w laboratorium Instytutu Nafty i Gazu w Krakowie, zawory F-Power przeszły z wynikiem pozytywnym próby  szczelności przy ciśnieniu o połowę wyższym od nominalnego, czyli 45 bar. Ponadto firma FERRO przeprowadziła w Instytucie Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL badania zaworów F-Power, mające na celu sprawdzenie wartości ciśnienia rozrywającego. Uzyskane wyniki badań w zakresie od 130 bar dla zaworów DN25 do 220 bar dla zaworów DN15 pozwalają stwierdzić, że są one bezpieczne, wytrzymałe i będą gwarantować długą i bezawaryjną pracę.

W celu dywersyfikacji i obiektywizacji oceny produktu firma FERRO zleciła fińskiemu instytutowi badawczemu Eurofins Expert Services siedzibą w Espoo, specjalizującemu się w badaniach i certyfikacji wykonanie badań zaworów F-Power pod kątem możliwości pracy z czynnikami w niskiej temperaturze.

Przeprowadzone w Finlandii badania potwierdzają możliwość pracy zaworów z roztworem glikolu o temperaturze -30 o C.

Porównanie najnowszej serii zaworów kulowych firmy Ferro F-Power z serią F-Comfort

Podczas montowania armatury wodnej, zarówno w instalacjach grzewczych, chłodniczych, jak i w domowych systemach wodociągowych używa się różnego typu zaworów. Jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów zaworów są zawory kulowe pozwalające szybko i sprawnie odciąć przepływ medium w instalacji. W tego rodzaju zastosowaniach bardzo istotna jest szczelność i trwałość akcesoriów. W ostatnich latach nie mniej ważne stały się ekologiczne walory takich produktów. Wszystkie te cechy posiadają zawory firmy Ferro z najnowszej linii F-Power. Przyjrzyjmy się bliżej jak nowe zawory wypadają na tle poprzedniej serii tego producenta.

Wcześniejsza seria zaworów Ferro, F-Comfort osiągnęła spory sukces. Produkty F-Comfort za swą wysoką jakość zostały wyróżnione Złotym Medalem przyznanym podczas Międzynarodowych Targów Instalacje 2020/2021.

Jakość wykorzystanych materiałów i wysokie parametry pracy

Obie linie zaworów wykonano z wyjątkowego stopu mosiądzu CW617N-4MS, który charakteryzuje się bardzo niską zawartością niklu (maksymalnie 0,1%) oraz ołowiu (2,2%). Zarówno w przypadku starszej, jak i nowszej serii wewnętrzna powierzchnia produktu nie jest niklowana. Użyte do produkcji materiały świadczą o tym, iż firma Ferro nie od dziś jest szczególnie wyczulona na ekologiczne właściwości swoich wyrobów.

Jedną z cech odróżniających linię F-Power od wcześniejszej serii jest zakres ciśnienia pod jakim zawory mogą pracować. W przypadku większości modeli F-Comfort ciśnienie nominalne wynosi 20 bar (2,0 MPa), natomiast zawory F-Power wytrzymają zawrotne ciśnienie 30 bar (3,0 MPa). W przypadku największych zaworów limit wynosi 25 bar (2,5 MPa).

W skład linii F-Power wchodzą zawory dużo bardziej uniwersalne od produktów F-Comfort. Nowsza seria znajdzie zastosowanie nie tylko w systemach armatury wodnej (instalacje wodociągowe, grzewcze), ale również w instalacjach sprężonego powietrza, a także chłodniczych i solarnych (z roztworem glikolu w maksymalnym stężeniu 50%). W przypadku roztworu glikolu zawory mogą pracować w temperaturze -30°C. Maksymalna dopuszczalna temperatura medium dla zaworów serii F-Power wynosi 120°C, co jest wartością o 20°C wyższą od limitu temperatury linii F-Comfort.

Zawory F-Power, podobnie jak F-Comfort zaprojektowano i wykonano w technologii ABT (Advanced Body Technology). Standard ten łączy ze sobą zaawansowane rozwiązania materiałowe i konstrukcyjne w celu zapewnienia wyrobom maksymalnej możliwej wytrzymałości.

W linii F-Power znajdziemy aż dziewiętnaście typów produktów, w większości dostępnych w różnych rozmiarach, o średnicy nominalnej od 10 mm do 100 mm. Z kolei na serię F-Comfort składa się trzynaście zróżnicowanych modeli, dostępnych w rozmiarach DN od 8mm do 50mm (w zależności od konkretnego typu zaworu). Podstawowe modele serii F-Power, w przeciwieństwie do F-Comfort są pełnoprzelotowe. Obie linie zawierają wyroby różnego rodzaju, m.in. nakrętno-wkrętne, nakrętno-nakrętne.

Podsumowanie

Wprowadzone na rynek przez firmę Ferro zawory kulowe z serii F-Power stanowią interesującą alternatywę dla innych tego rodzaju produktów dostępnych na polskim rynku. Trwałość i niezawodność tych produktów producent podkreśla udzielając na nie aż dziesięcioletniej gwarancji. Zawory serii F-Comfort są gwarantowane przez producenta przez okres lat pięciu.

W stosunku do poprzedniej linii, zawory F-Power stanowią bardziej zróżnicowaną ofertę modeli , co w połączeniu z niezawodnością oraz wysokimi parametrami pracy  w pełni zaspokaja potrzeby klientów rynku armatury wodnej.

  Więcej o:

Skomentuj:

F-Power – nowa linia zaworów kulowych firmy Ferro