Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Figurki Ćmielów: piękna i elegancka dekoracja wnętrza

mat. prasowe Ćmielów

Figurki Ćmielów wróciły do łask - i znów cieszą się popularnością. Trendy mają to do siebie, że powracają i to nie tylko w modzie, a również w aspekcie aranżacji wnętrz. Aby się o tym przekonać, wystarczy zerknąć na współczesne kolekcje dodatków, porcelany czy mebli, których twórcy często sięgają po inspiracje i wzorce prosto z czasów PRL-u - i wcześniejszych. Czym charakteryzują się figurki Ćmielów, które w powracające trendy wpisują się wręcz podręcznikowo? I dlaczego zyskują tak dużą popularność? Pochodzenie ma znaczenie, ponieważ te wyroby powstają w najstarszej polskiej fabryce - marka Ćmielów produkuje nieprzerwanie od ponad 230 lat!

Figurki Ćmielów
Figurki Ćmielów
Ćmielów

Lata 20., lata 30. i szczypta PRL, czyli jak wykorzystać stare, by stworzyć nowe?

Lata 20., 30., a potem 80. i wczesne 90. odbiły się dość mocnym piętnem nie tylko na architekturze, ale również na wzornictwie. Klasyczne, gierkowskie fotele z prostym obiciem i drewnianą ramą, makatki ścienne, sztuczne rośliny i ozdobna porcelana, która niegdyś wypełniała witryny meblościanek, powracają z przypisanym sobie kunsztem i modną odsłoną. Piękne, subtelne i pełne elegancji - tak można określić wszystkie te pamiątki poprzedniej epoki, które we wnętrzach naszych domów prezentują się wyjątkowo, a czasem wręcz jak nigdy wcześniej. Dlaczego projektanci kierują w ich stronę tak dużą uwagę, a potem przekonują swoich klientów o słuszności ich wykorzystania?

Dziś, z dużym doświadczeniem i sporym zapasem inspiracji wnętrzarskich, już wiemy, że z minionych trendów warto i trzeba korzystać, by w nowoczesnych wnętrzach poczuć nie tylko zapach modnego designu, ale i tradycji. Zarówno pamiątki lat przed-, jak i powojennych, oraz PRL-u są piękne, dość proste w wykonaniu, a często i łatwe w renowacji. Można je odnaleźć na bazarkach, w punktach ze starociami oraz w dedykowanych galeriach wnętrz. Nigdy w sieciówkach, czy marketach budowlanych. Dzięki temu są niepowtarzalne, piękne i wyjątkowo oryginalne.

Zobacz także: Nowe spojrzenie na porcelanę, czyli fenomen studia Marka Cecuły – Ćmielów Design Studio >>

figurki ćmielów
Figurki Ćmielów: U źródła i Wiosna
Ćmielów

Figurki Ćmielów a inspiracje latami 20., 30. i 40. oraz PRL-em

Czy figurki Ćmielów zajmują ważne miejsce w tych inspiracjach? Okazuje się, że tak. Wystarczy zerknąć na modne aranżacje wnętrz, a także katalogi wnętrzarskie, by nie mieć złudzeń, że porcelana staje się towarem wysoce pożądanym. Subtelne malowania, ręcznie zdobiona, miejscami złocona i zachwycająca łagodną linią. Każdy, kto miał możliwość przyjrzeć się porcelanie ćmielowskiej wie, że taka dekoracja przyciąga wzrok niepowtarzalnymi detalami, które nie mają nic wspólnego z kiczem.

Czy figurki Ćmielów sprawdzą się w każdym wnętrzu? W każdym z pewnością nie, bowiem ich nietuzinkowa forma wymaga specjalnego wyeksponowania - i nie będzie się dobrze komponowała z nowoczesnymi, krzykliwymi elementami wyposażenia. Aby właściwie je dopasować, należy wykazać się ostrożnością - i zapewnić im odpowiednią ekspozycję.

Zobacz: Porcelana Ćmielów >>

figurki ćmielów
Figurki Ćmielów: Temida i Trzy Gracje
Ćmielów
    Więcej o:

Skomentuj:

Figurki Ćmielów: piękna i elegancka dekoracja wnętrza