Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zmiany w ustawie o OZE

Materiał prasowy

Nowa możliwość w fotowoltaice dla przedsiębiorstw pochodzi z nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, którą Sejm uchwalił 7 lipca. Ta nowelizacja wprowadza zmiany zgodne z unijną dyrektywą dotyczącą OZE, które są istotne dla przedsiębiorców zainteresowanych inwestowaniem w energię odnawialną.

Fotowoltaika
Fotowoltaika
Fot. Shutterstock

Najważniejszym elementem nowelizacji jest zwolnienie z pozwolenia na budowę instalacji fotowoltaicznych o mocy do 150 kW. Dotychczas zwolnienie to dotyczyło jedynie mikroinstalacji o mocy do 50 kW. Dzięki nowej regulacji przedsiębiorstwa mogą bez formalności i konieczności uzyskania pozwolenia na budowę zainstalować panele fotowoltaiczne o większej mocy, aż do 150 kW.

Zwolnienie to otwiera przed przedsiębiorstwami nowe możliwości związane z wykorzystaniem energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej. Oznacza to, że przedsiębiorstwa mogą teraz inwestować w większe instalacje fotowoltaiczne, co może przynieść większe korzyści ekonomiczne oraz pomóc w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Warto również podkreślić, że nowe prawo nie wymaga pozwolenia na budowę dla instalacji o mocy do 150 kW, ale i tak przedsiębiorstwa muszą pamiętać o konieczności spełnienia wszelkich innych wymogów prawnych i technicznych związanych z budową i użytkowaniem takiej instalacji.

Co się tyczy kosztów instalacji fotowoltaicznej, należy zaznaczyć, że są one uzależnione od wielu czynników, takich jak wielkość instalacji, technologia paneli, lokalizacja itp. Jednakże ogólnie rzecz biorąc, fotowoltaika jest coraz bardziej opłacalną opcją, ponieważ koszty technologii fotowoltaicznych stale spadają, a jednocześnie wzrasta wydajność paneli.

Wprowadzenie takiej instalacji może początkowo wiązać się z inwestycją, ale dzięki możliwościom oszczędności na rachunkach za prąd oraz ewentualnym przychodom z nadwyżek wyprodukowanej energii sprzedanej do sieci, koszty mogą się zwrócić w stosunkowo krótkim czasie.

 

Dzięki nowelizacji ustawy będziemy mogli zaproponować nowe rozwiązania dla przedsiębiorców. To między innymi dobudowanie do instalacji fotowoltaicznej magazynu energii. Prosumenci będą mogli także rozbudować już istniejące mikroinstalacje o kolejne 100 kW. Moduły fotowoltaiczne mogą znajdować się na dachu, na gruncie lub w obu miejscach. W przypadku korzystania z modelu hybrydowego konieczne jest sprawdzenie, czy oba urządzenia fotowoltaiczne stanowią jedną instalację i służą do wspólnego celu. Jeżeli tak jest i są one podłączone do wspólnego licznika u inwestora, wówczas moce obu systemów należy sumować.

Adrian Wachelka, Członek Zarządu INERGIS

A dlaczego warto rozbudować instalacje z 50 kW do 150 kW, bez pozwolenia na budowę? Zdaniem eksperta daje to przede wszystkim większe moce produkcyjne.

Większe instalacje generują więcej energii, co w okresie długoterminowym gwarantuje oszczędności dla prosumenta. Zapewnia także szybszy zwrot z inwestycji. W ten sposób zwiększamy naszą niezależność energetyczną, optymalizujemy przestrzeń, a także działamy na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Coraz więcej inwestorów zwraca uwagę na to, czy dana firma dba o ESG. Implementacja farmy fotowoltaicznej może wpłynąć na wyższą ocenę przedsiębiorstwa w oczach partnerów biznesowych.

Adrian Wachelka, Członek Zarządu INERGIS

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

W związku z nowelizacją przepisów o odnawialnych źródłach energii coraz więcej firm zadaje sobie pytanie, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna. Jej cena jest uzależniona od kilku czynników – przede wszystkim od jakości podzespołów.

  – Rekomendujemy zastosowanie modułów fotowoltaicznych znajdujących się w rankingu TIER1. Zestawienie przedstawia producentów paneli, którzy zapewniają produkty wysokiej jakości i niskiej awaryjności. Tylko moduły renomowanych brandów dają inwestorowi gwarancję wydajności farmy w trakcie jej eksploatacji, czyli przez 25 lat – dodaje Adrian Wachelka.

Koszty instalacji fotowoltaicznej do 100 kW to 290 000 złotych netto w przypadku montażu na dachu oraz 320 000 złotych netto, gdy panele montowane są na gruncie. Zaś za instalację o mocy do 150 kW prosumenci zapłacą 429 000 złotych netto w przypadku montażu na dachu oraz 469 000 złotych netto, gdy panele są montowane na gruncie.

Kiedy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z opcji powiększenia instalacji do 150 kW bez konieczności posiadania pozwolenia na budowę? 11 lipca br. ustawę przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu. Jeśli ten zgłosi poprawki, wówczas będą one przedmiotem głosowania w Sejmie. Następnie nowe prawo trafi do podpisu prezydenta.

    Więcej o:

Skomentuj:

Zmiany w ustawie o OZE