Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Generalne porządki świąteczne - harmonogram sprzątania

Redakcja

Świąteczne porządki nie należą do przyjemności, ale jeśli odpowiedni je zaplanujemy, przygotowania do świąt staną się przyjemnością. W jakiej kolejności sprzątać dom?

Generalne porządki świąteczne - harmonogram sprzątania
Generalne porządki świąteczne - harmonogram sprzątania
Shutterstock

Jak zaplanować świąteczne porządki?

Zaplanowanie generalnych porządków jest prostsze niż mogłoby się wydawać. Najważniejsze to w pierwszej kolejności wykonać prace, za które zabieramy się raz na kilka miesięcy, potem te, które wykonujemy raz na kilka tygodni, a na koniec zostawiamy te codzienne. Pamiętajmy też, aby świąteczne porządki były udziałem wszystkich członków rodziny - również dzieci. Aby sprzątanie mieszkania przebiegało sprawnie, warto zadbać również o rozłożenie w czasie świątecznych zakupów.

Świąteczne porządki krok po kroku - plan sprzątania

  1. Odświeżanie aranżacji - naprawa mebli, malowanie ścian, drobne poprawki remontowe, które są widoczne na pierwszy rzut oka - 1-2 miesiące przed świętami.
  2. Miesiąc przed świętami sprawdź zastawę stołową - jeśli brakuje jakichś elementów, możesz je zamówić w sklepie internetowym. Zaplanuj styl dekoracji i potrzebne tekstylia stołowe.
  3. Najpóźniej kilka tygodni przed świętami zamów prezenty w sklepach internetowych - później mogą już nie dotrzeć na czas.
  4. Dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia warto podjąć się wyczyszczenia fug w łazience i kuchni - zabrudzone i pożółkłe będą się prezentowały bardzo nieestetycznie.
  5. Pakowanie prezentów - 1-2 tyg. przed świętami.
  6. Mycie okien - tydzień przed Bożym Narodzeniem; wtedy też zdejmujemy firanki i je pierzemy (wybielamy, jeśli zajdzie taka potrzeba).
  7. Kilka dni przed świętami - zachęcajmy dzieci do umycia glazury w łazience. Warto też wytrzepać dywany.
  8. Dzień przed świętami - czyścimy muszlę klozetową, usuwamy kurze, przecieramy na mokro łazienkę i odkurzamy (umyj też podłogi w całym mieszkaniu).

Porządki świąteczne w spokojnej atmosferze

Na święta Bożego Narodzenia najczęściej robimy większe zakupy, a co za tym idzie - potrzebujemy więcej miejsca do ich przechowywania. Zaplanujmy z wyprzedzeniem dania, które będziemy przygotowywać, oraz składniki do nich potrzebne. Produkty, które nie wymagają przechowywania w lodówce, można schować w szafkach - w przypadku mięs, nabiału, itp. należy przeanalizować, ile czego kupić, aby nie zabrakło miejsca w lodówce. Boże Narodzenie przypada zimą, zatem możemy wykorzystać do przechowywania niektórych produktów na balkonie lub tarasie, gdzie panuje niska temperatura. Z wyprzedzeniem możemy kupić wszystko, co ma długi termin przydatności do spożycia, na ostatnią chwilę zostawiamy zakupy warzyw, owoców, wędlin, itp.

Oszczędne świąteczne porządki

Święta Bożego Narodzenia to niemały wydatek dla domowego budżetu. Możemy jednak zaoszczędzić pewną sumę, jeśli wykorzystamy domowe pomysły na sprzątanie - między innymi do mycia naczyń i mycia okien.

Skomentuj:

Generalne porządki świąteczne - harmonogram sprzątania