Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

H+H SUPERTERMO – recepta na ściany o wyjątkowej ciepłochronności

Materiał prasowy

H+H SUPERTERMO to bloki z betonu komórkowego przeznaczone do konstrukcji ścian o wysokiej efektywności energetycznej, pełniących funkcję nośną, ochronną i wypełniającą. Dzięki ich właściwościom izolacyjnym, można łatwo osiągnąć nawet standard budynków pasywnych, przewyższając obowiązujące normy prawnicze i standardy rynkowe. Robert Janiak, Product Manager w firmie H+H, opowiada o budowie z naciskiem na oszczędność energii.

Bloczki Supertermo
Bloczki Supertermo
Fot. H+H

Beton komórkowy jest jednym z najbardziej ciepłochronnych materiałów konstrukcyjnych dostępnych na rynku do budowy domów. Redukcja gęstości w blokach H+H SUPERTERMO do 275 ± 25 kg/m3 umożliwiła uzyskanie jeszcze lepszych parametrów, co pozwala na budowę ścian zewnętrznych spełniających surowe normy prawne, nawet bez dodatkowej warstwy izolacji.

Poprawiona izolacyjność cieplna dzięki H+H SUPERTERMO

Wprowadzone w 2021 roku surowe normy prawne narzuciły wymóg, aby ściany zewnętrzne w budynkach mieszkalnych były bardziej energooszczędne, osiągając wartość współczynnika przenikania ciepła nieprzekraczającą 0,20 W/(m2·K). Tradycyjne metody budowlane, takie jak dwuwarstwowe ściany z typowej ceramiki budowlanej z warstwą izolacji styropianowej o łącznym współczynniku U około 0,25 W/(m2·K), przestały spełniać oczekiwania rynku i wymogi prawa.

Beton komórkowy, ze względu na obecność równomiernie rozłożonych pęcherzyków powietrza, nie tylko stanowi element konstrukcyjny, ale także skutecznie chroni przed utratami ciepła. Bloki H+H SUPERTERMO oferują jeszcze lepsze parametry, co wynika z ich niższej masy. Współczynnik przewodzenia ciepła λ dla bloków SUPERTERMO wynosi 0,085 W/m·K, co jest na tyle niskie, że przy zachowaniu grubości ściany wynoszącej 42 cm można spełnić rygorystyczne wymagania techniczne bez konieczności dodatkowej izolacji.

Właściwości termiczne bloków H+H SUPERTERMO umożliwiają budowę ścian spełniających wszystkie wymagania, nawet w przypadku nieizolowanych dodatkowo ścian jednowarstwowych. Ściana z bloków H+H Gold+ 1,5-300 SUPERTERMO o szerokości 480 mm charakteryzuje się współczynnikiem przewodzenia ciepła na poziomie 0,17 W/(m2·K). Dla ściany dwuwarstwowej wystarczą bloki H+H Gold+ 1,5-300 o szerokości 400 mm i warstwa izolacji termicznej o grubości 150 mm oraz λ równym 0,04 W/m·K, aby obniżyć współczynnik przenikania ciepła U do wartości 0,11 W/(m2·K), co jest niemal dwukrotnie lepsze niż wymagane prawem i mieści się w kategorii budynków pasywnych, dodaje ekspert.

Ciepłe ściany z myślą o przyszłości

Redukcja współczynnika przenikania ciepła o 0,05 W/(m2·K) przyczynia się do rzeczywistego zmniejszenia zapotrzebowania budynku na energię. W przypadku domu o powierzchni ok. 100 m2 może to oznaczać oszczędności nawet powyżej tysiąca złotych rocznie, w zależności od dodatkowych parametrów budynku i rodzaju ogrzewania. Mniejsze zużycie drewna lub innych paliw przekłada się także na mniejsze obciążenie środowiska i redukcję emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Budowa ścian z bloków H+H SUPERTERMO o bardzo niskim współczynniku U równym 0,11 W/(m2·K) dla typowego polskiego domu, przy obecnych cenach energii, może generować oszczędności rzędu kilku tysięcy złotych rocznie. Dlatego warto postawić na materiał konstrukcyjny, który nie tylko przenosi obciążenia, ale także stanowi dodatkową barierę przed stratami energii, podkreśla Robert Janiak.

Mniejsza masa bloków przekłada się na ich wagę. Bloczek H+H Gold+ 1,5-300 PWU o wymiarach 625/365/250 mm waży zaledwie 17,1 kg, co pomimo imponujących wymiarów ułatwia przenoszenie i umożliwia precyzyjne prowadzenie prac murarskich. Jednocześnie, dzięki zużyciu 6,4 sztuk bloków na 1 m2, osiąga się mniejszą pracochłonność i skraca się czas budowy.

Przyszły wymóg certyfikacji energetycznej budynków w Unii Europejskiej z pewnością przyczyni się do wzrostu popularności rozwiązań o ulepszonych parametrach izolacyjności termicznej, takich jak bloki H+H SUPERTERMO. Informacje zawarte w paszporcie budynku dotyczące zużycia energii dostarczą pełnej wiedzy na temat użytych materiałów i kosztów ogrzewania, co przekłada się nie tylko na komfort korzystania, ale także na wartość rynkową danego projektu, podkreśla ekspert.

    Więcej o:

Skomentuj:

H+H SUPERTERMO – recepta na ściany o wyjątkowej ciepłochronności