Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ile kosztuje budowa domu?

MK

Chętnie budujemy małe domy na małych działkach. Żeby było jak najtaniej, rezygnujemy z podpiwniczenia, ale przy okazji dbamy też o to, by mieć garaż. Nawet jedna trzecia inwestorów decyduje się obecnie na dom o powierzchni do 100 m2.

Koszt budowy domu
Koszt budowy domu
SHUTTERSTOCK.COM

Mały dom jest tani w budowie, a odpowiada potrzebom rodziny o modelu dwa plus dwa. To, ile zapłacimy za jego budowę, zależy od ceny działki, projektu, kosztów wykonania przyłączy, zakupu materiałów oraz od wynagrodzenia ekip wykonawczych.

Kalkulator budowy domu

Za ławy i ściany fundamentowe pod niewielki dom wraz z wykopami trzeba zapłacić ponad 30 tys. zł, za otynkowane ciepłe ściany zewnętrzne do 40 tys. zł. Jeśli na elewację użyjemy szlachetnego materiału (kamień, klinkier), cena znacząco wzrośnie.

Cena stropu w domu do 100 m2 wynosi 20-40 tys. zł. Za budowę, ocieplenie i pokrycie wraz z orynnowaniem niewielkiego dachu dwuspadowego trzeba zapłacić 40-60 tys. zł. Koszt budowy to także energooszczędne okna pionowe z montażem – całość za około 30 tys. zł i połaciowe za 15 tys. zł.

Koszt budowy 1 m2 w stanie surowym zamkniętym wynosi ponad 3 tys. zł. Porównując ceny rozwiązań należy brać pod uwagę ich całkowitą wartość, pamiętając że jedna zmiana pociąga wiele kolejnych.

Ile kosztuje budowa domu parterowego?

Stumetrowy dom jest ekonomiczny w budowie, szczególnie jeśli jest parterowy i niepodpiwniczony. Nie dość, że oszczędzamy na kosztach budowy piwnicy, to także na ocieplaniu i wykończeniu poddasza (na nieużytkowym poddaszu ociepla się strop). Niepotrzebne są wówczas także okna połaciowe i solidne schody na wyższą kondygnację.

Najważniejszym dokumentem, który pomoże określić średni koszt budowy domu jest kosztorys, który można zamówić w pracowni architektonicznej.

Budowa domu 2021?

Koszt budowy małego domu parterowego do 100 m2, do stanu surowego zamkniętego, w 2021 roku wynosi ponad 300 tys. zł, całość można oszacować na 600 tys. zł.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Ile kosztuje budowa domu?