Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak dbać o baterię umywalkową. Zobacz, co robić, aby wyglądała jak nowa

Artykuł sponsorowany

Jak dbać o baterię umywalkową? Zobacz, co robić, aby wyglądała jak nowa!

Jak dbać o baterię umywalkową. Zobacz, co robić, aby wyglądała jak nowa
Jak dbać o baterię umywalkową. Zobacz, co robić, aby wyglądała jak nowa
Laroy Merlin

Czystość w łazience to bardzo istotna kwestia, która może mieć bezpośrednie przełożenie na zdrowie domowników. Szczególną uwagę warto zwrócić na armaturę łazienkową, a dokładniej – na baterie umywalkowe. Niestety te elementy wyposażenia wnętrza brudzą się bardzo szybko. Jak o nie dbać, aby wyglądały jak nowe?

Jak dbać o baterie łazienkowe?

Bateria umywalkowa nie jest szczególnie skomplikowanym urządzeniem, jednak warto o nią dbać. Dzięki temu będzie służyła przez długi czas. Tuż po jej zamontowaniu warto sprawdzić, czy została stabilnie osadzona, nawet jeśli zajmował się tym fachowiec. Jest to niezwykle istotne, gdyż szczeliny mogą przyczynić się do powstawania nieestetycznych zacieków, a nawet zalania łazienki. Warto także sprawdzić, czy wszystkie ruchome części baterii działają płynnie.

Po upewnieniu się, że wszystko funkcjonuje poprawnie, warto przyjrzeć się samej baterii. Zwykle ma metalowe sitko, które zatrzymuje zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie. Co więcej, niektóre modele są wyposażone w perlatory – specjalne wkładki, ograniczające zużycie wody. Elementy te z czasem mogą się brudzić, co więcej, często odkłada się na nich kamień (jeśli woda jest twarda). Warto zatem przynajmniej raz na pół roku wykręcić perlator i oczyścić go w specjalnym środku do odkamieniania lub w zwykłym kuchennym occie.

.
.
Leroy Merlin

Jak czyścić chromowaną armaturę łazienkową?

Bez wątpienia najczęściej wybieranymi bateriami umywalkowymi są te chromowane, a więc połyskujące. Cechują się uniwersalnym i ponadczasowym wyglądem, dzięki czemu świetnie pasują do przeróżnych aranżacji. Trzeba jednak wiedzieć, że takie baterie wymagają specjalnej troski. Aby jak najdłużej zachowały swój blask, trzeba na bieżąco usuwać zabrudzenia z chromowanej powierzchni. Nie wolno dopuścić do powstania dużych, trudnych do usunięcia zacieków czy plam. Wbrew pozorom metaliczny chrom to delikatna powłoka. Można ją zniszczyć trąc lub szorując zbyt mocno, ewentualnie stosując silne detergenty. Dobrym nawykiem jest więc przecieranie kranu delikatną ściereczką z mikrofibry po każdym użyciu. Zdecydowanie nie należy używać ostrych gąbek ani szczotek z twardym włosiem.

Jak czyścić czarne baterie łazienkowe?

Od kilku lat dużą popularnością cieszą się również czarne, matowe baterie łazienkowe. Pasują one szczególnie do łazienek w stylu industrialnym, nowoczesnym lub minimalistycznym. Wbrew pozorom czarna armatura nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych – należy o nią dbać tak samo, jak o chromowaną. W obu przypadkach liczy się systematyczność, dlatego posiadacze czarnych, matowych kranów, także powinni przecierać je szmatkami z mikrofibry. Co jakiś czas warto również umyć baterię wodą zmieszaną z płynem do mycia naczyń.

.
.
Leroy Merlin

Czym czyścić baterię – profesjonalnymi środkami czy domowymi sposobami?

Niestety w praktyce na bateriach umywalkowych dość często pojawiają się trudne do usunięcia zabrudzenia. Może to być osad z mydła, kamień lub tłuszcz, które nie znikają po zastosowaniu delikatnych środków. W takiej sytuacji warto sięgnąć po profesjonalne preparaty chemiczne. Należy używać wyłącznie produktów przeznaczonych do czyszczenia chromowanej armatury i w żadnym wypadku nie myć nimi ceramiki znajdującej się w pobliżu kranu.

Na co dzień znacznie bezpieczniejsze, ale równie skuteczne, będą domowe środki czyszczące. Świetnie sprawdzi się roztwór wody i octu, którym warto przemywać armaturę przynajmniej raz w tygodniu. Zarówno ocet, jak i kwasek cytrynowy, mogą posłużyć do usunięcia nawet najbardziej uciążliwych zabrudzeń, takich jak osad z mydła czy kamień. Tłuste plamy powinny zniknąć po zastosowaniu wspomnianego już płynu do mycia naczyń. Spirytus salicylowy również przywróci chromowanym bateriom łazienkowym piękny połysk.

Niezależnie od tego, który środek posłuży do czyszczenia baterii umywalkowej, zawsze należy go dokładnie spłukać wodą, a następnie wytrzeć baterię do sucha czystą ściereczką.

.
.
Leroy Merlin

Czy wszystkie zanieczyszczenia powstające na bateriach można usunąć?

Niestety zdarza się, że na powłoce kranu pojawiają się zanieczyszczenia, których nie da się usunąć. Użycie ostrej szczotki lub silnego środka chemicznego nie jest wówczas wskazane, bo można w ten sposób uszkodzić chromowaną powłokę. W efekcie powstaną na niej trwałe odbarwienia lub ciemne plamy. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest wymiana zniszczonej baterii.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak dbać o baterię umywalkową. Zobacz, co robić, aby wyglądała jak nowa