Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak dbać o przepompownię ścieków?

MP

Zewnętrzna lub wewnętrzna przepompownia ma na celu tłoczyć ścieki z domu do kanalizacji położonej powyżej poziomu zalewania. Urządzenia projektowane są tak, by maksymalnie ograniczyć ich obsługę, ale nie oznacza to, że nie trzeba o nie dbać. Dobór wysokiej jakości przepompowni może ograniczyć do minimum konieczność jej serwisowania.

Serwisant powinien mieć łatwy dostęp do przepompowni
Serwisant powinien mieć łatwy dostęp do przepompowniv
Fot. Kessel

Zanieczyszczenia zbiornika przepompowni

Na zanieczyszczenie narażone są wszystkie elementy przepompowni. Powstające w domu ścieki nie są idealnie płynne – niejednokrotnie zawierają niewielkie ziarna i drobiny oraz większe fragmenty. Mieszanina ulega sedymentacji, co może doprowadzić do spadku wydajności całego urządzenia – zalegający na dnie osad może spowalniać przepływ ścieków oraz doprowadzić do zatkania całego urządzenia.
Również na powierzchni ścieków w zbiorniku przepompowni mogą zacząć unosić się tłuszcze i inne substancje, które z czasem przylegną do ścianek zbiornika, co jest podwójnym zagrożeniem. Po pierwsze, mogą stać się one źródłem nieprzyjemnych zapachów, a po drugie, mogą zakłócić działanie zainstalowanych w urządzeniu czujników. Nieusuwane zanieczyszczenia będą się nawarstwiać, stopniowo zmniejszając przepustowość i wydajność urządzenia.

Pompa zanurzeniowa GTF 1000 / GTF 1000 resistant
Pompa zanurzeniowa GTF 1000 / GTF 1000 resistant
Fot. Kessel

Jak dbać o pompę w przepompowni ścieków ? 

Ścieki pełne są agresywnych związków chemicznych, które reagują ze sobą, co może być zagrożeniem dla przepompowni. Ponieważ sercem urządzenia jest pompa, należy o nią dbać, gdyż wystawiona będzie na działanie szkodliwych czynników. Urządzenie może zacząć korodować, a także pokrywać się warstwą kamiennego osadu, co prowadzi do spadku jego wydajności.
Pompa zanurzeniowa GTF 1000 / GTF 1000 resistant
Innym zagrożeniem dla pomp mogą być duże, zbite fragmenty ścieków. Wiele pomp wyposażonych jest w rozdrabniacze, ale nawet one mogą ulec uszkodzeniu. Reakcje chemiczne zachodzące w ściekach mogą doprowadzić do zniszczenia wirnika. Może również dojść do sytuacji, w której wirnik zostanie całkowicie zablokowany, unieruchamiając przepompownię i stwarzając zagrożenie dla domowej kanalizacji.

Serwisowanie przepompowni ścieków 

Przepompownie, choć praktycznie bezobsługowe po montażu, nie powinny być serwisowane na własną rękę. Szczególnie te o większych mocach pomp. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, ale zdecydowanie lepiej jest powierzyć to zadanie wykwalifikowanym specjalistom, którzy wyczyszczą, sprawdzą i przeprowadzą niezbędne naprawy urządzenia, niż doprowadzić do awarii urządzenia i kosztów, związanych z usunięciem skutków awarii i wymiany części lub całego urządzenia.

Czyszczenie przepompowni polega na usunięciu znajdujących się w niej zanieczyszczeń. Serwisanci usuwają warstwę tłuszczu oraz szlamu z dna zbiornika. Wyjmują także pompę i usuwają z niej zabrudzenia, a także wymieniają wirnik, jeśli jest taka potrzeba. Częstotliwość przeglądów zależy od ilości powstających w domu ścieków. Decydując się na montaż przepompowni, warto jej serwis i konserwację powierzyć autoryzowanym partnerom.
Aby czyszczenie i konserwacja urządzeń przebiegały bezproblemowo zarówno dla posiadacza przepompowni, jak i ekipy serwisowej, warto już na etapie wyboru zdecydować się na urządzenia nie wymagające użycia narzędzi podczas konserwacji. W domowych warunkach sprawdzi się przepompownia taka jak Aqualift F Compact. Dostępna jest ona w wersjach do zabudowy w płycie podłogowej lub na swobodnym przewodzie.

Przepompownia Aqualift F w zabudowie podłogowej
Przepompownia Aqualift F w zabudowie podłogowej
Fot. Kessel

Zbiornik przepompowni wykonano ze szczelnego tworzywa sztucznego, co eliminuje prawdopodobieństwo ulatniania się nieprzyjemnych zapachów, a także zapewnia dużą odporność mechaniczną. Zastosowany materiał nie reaguje ze związkami chemicznymi zawartymi w ściekach, co wydłuża jego żywotność. Urządzenie wyposażone jest także w system samodiagnozy SDS, który sygnalizuje, gdy któryś z elementów przepompowni funkcjonuje wadliwie.

Serwisowanie urządzenia sterującego
Serwisowanie urządzenia sterującego
Fot. Kessel

Właściwie dobrana przepompownia ogranicza konieczność jej późniejszej konserwacji. Nie zmienia to faktu, że co jakiś czas należy zlecić przegląd wykwalifikowanej ekipie, co sprawi, że urządzenie będzie działać bezproblemowo przez wiele lat.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak dbać o przepompownię ścieków?