Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak przygotować domek na działce do zimy?

MP

Ważne jest, aby zrozumieć wpływ sezonu jesienno-zimowego na wolnostojące domy działkowe, zwłaszcza jeśli chodzi o zabezpieczenie instalacji wodnej przed mrozem. Zamarzanie wody może doprowadzić do pęknięcia rur, uszkodzenia odpływów i dodatkowych wydatków. Czy istnieją sposoby na zabezpieczenie tych instalacji przed zbliżającymi się mrozami?

Jak przygotować budynki na działce do zimy
Jak przygotować budynki na działce do zimy
Fot. Thermaflex

Zapewniamy, że obiekty, takie jak domki letniskowe, trzeba odpowiednio zabezpieczone przed zimą, aby można było z nich korzystać. W pierwszej kolejności skupiamy się na zabezpieczeniu elewacji, stosując najlepsze środki do ochrony ścian. Dbamy również o otoczenie: przycinamy trawę, sprzątamy opadłe gałęzie, chowamy meble ogrodowe przed nadejściem zimy. Okrywamy również wszelkie sprzęty, które są wykorzystywane na potrzeby działkowców, np. pokrowce na meble, aby zapewnić im przetrwanie zimy.


Jak mówi Cezary Naliwajek, Commercial Director Insulation Europe w Thermaflex, pochłonięci pracami porządkowymi, zapominamy jednak często o zwróceniu szczególnej uwagi na nieodpowiednie zabezpieczenie systemu wodno-kanalizacyjnego przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych. W przypadku ujemnych temperatur stanowi to najczęstszą przyczynę zamarzania wody w rurach:

Niskie temperatury sprawiają, że woda znajdująca się w przewodach ulega krystalizacji i zmienia formę, zwiększając swoją objętość i doprowadzając tym samym do rozszczelnienia instalacji. Wtedy pozostaje nam tylko jej wymiana na nową, co wiąże się z dużym nakładem finansowym. Co w takim wypadku będzie najlepszym rozwiązaniem? Najlepiej sprawdzą się tu… kable grzejne.

Cezary Naliwajek, Commercial Director Insulation Europe w Thermaflex
Montaż ThermaLint
Montaż ThermaLint
Fot. Thermaflex

Przeciwko niszczącemu mrozowi

Kable grzejne to zautomatyzowany system grzewczy, który przeznaczony jest do ogrzewania instalacji wodnych o temperaturze poniżej +60 stopni Celsjusza. Można je instalować wewnątrz budynków w zazwyczaj nieogrzewanych pomieszczeniach. Systemy te mogą być instalowane na długości do 61 metrów i sprawdzają się wszędzie tam, gdzie rury są narażone na działanie mrozu, np. w domach letniskowych.
Co ważne, przewody grzejne takie jak Thermalint, z oferty Thermaflex, wyposażone są w mechaniczny termostat kontrolujący pracę systemu. System uaktywnia się, gdy temperatura spada poniżej 3°C. Powoduje to, że przewody oplatające rury ogrzewają chłodzony obszar. Wyłączenie systemu następuje po osiągnięciu 12°C.
Tego typu rozwiązanie można zamontować samodzielnie i nie wymaga ono skomplikowanej instalacji. Wystarczy umieścić termostat w najniższym punkcie rury, a następnie zamocować spiralnie na jej dnie kabel grzejny w odległości nie większej niż 5 cm. Działają one na standardowym źródle zasilania 230 V i zużywają jedynie 16W/m energii elektrycznej. Dużą zaletą zestawu jest jego mobilność. Można go umieścić wszędzie tam, gdzie jest potrzebny, aby zwiększyć komfort użytkowania domu letniskowego.
ThermaLint, automatyczny system grzewczy, nie tylko zapobiega zamarzaniu w rurach wodnych, ale także chroni przed stratami związanymi z awarią instalacji wodnej. Thermaflex dzięki swojej jednostce grzewczej ochroni Twoje rury przed zimnymi zimowymi nocami i dniami.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak przygotować domek na działce do zimy?