Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak przygotować ogród i trawnik na wiosnę

MP, Katarzyna Jodłowska

Chcesz, aby Twój trawnik w sezonie zachwycał pięknym, zdrowym wyglądem? Nie zwlekaj i już teraz zadbaj o jego właściwą pielęgnację po zimie. Piękny ogród to nie tylko sadzenie i pielęgnacja roślin, ale również szereg prac pozornie niewidocznych. Z naszego poradnika dowiesz się jakie prace pielęgnacyjne należy wykonać, aby ogród cieszył oko przez cały sezon.

Automower
Jak przygotować ogród na wiosnę
Fot. Husqvarna

Porządki w ogrodzie

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac najpierw należy posprzątać ogród po zimie – pozbądźmy się liści, patyków oraz wszystkiego, co przez zimę przyniósł wiatr. Następnie czeka nas mycie chodników i tarasów, konserwacja mebli ogrodowych. Do tego najlepiej sprawdzi się myjka ciśnieniowa, która zużywa nawet 80% mniej wody niż tradycyjny wąż ogrodowy. Nie zapominajmy o oczyszczeniu oczek wodnych i wymianie wody. Kiedy temperatura się unormuje i nie będzie przymrozków, możemy pozbyć się zimowych osłon z drzewek, krzewów i iglaków

Trawnik. 12 sposobów na piękny trawnik

Pierwsze wiosenne cięcie

Nie zapomnijmy o przycięciu gałązek! Zabieg przycinania wzmacnia roślinę, chroni przed rozprzestrzenianiem się chorób oraz pozwala usunąć uschnięte lub połamane gałęzie. Dzięki temu młode pędy i pączki będą się lepiej rozwijać. Poza wyżej wymienionym cięciem sanitarnym i prześwietlającym przeprowadzamy, także cięcie formujące, pozwalające otrzymać planowany kształt danej rośliny. Również pierwsze cięcie żywopłotów należy przeprowadzić wiosną, kiedy tylko minie niebezpieczeństwo przymrozków. Młode rośliny tniemy na wysokości 20 - 30 cm. Spowoduje to silne zagęszczenie się krzewów już od samej podstawy, dzięki czemu przyszły żywopłot uzyska piękną,zwartą strukturę na całej wysokości. Warto zaopatrzyć się w nożyce do żywopłotów, które zasilane są akumulatorowo, gwarantują one wygodną oraz przyjemną pracę bez nadmiernego hałasu i spalin.

Sprawdzone sposoby na piękny trawnik

Nawożenie roślin

Kiedy zadbamy już o krzewy i drzewka, należy zająć się ziemią w ogrodzie jako podstawą dla roślin do prawidłowego rozwoju przez cały sezon. Przekopujemy ziemię przeznaczoną pod siew bądź wyrównujemy tę, którą przekopaliśmy na jesieni. Pamiętajmy o tym, że przed wysianiem lub posadzeniem roślin gleba powinna osiadać co najmniej tydzień. Na przełomie marca i kwietnia należy wykonać pierwsze nawożenie trawnika, które wspomoże wzrost gęstej i pięknie ubarwionej murawy. Najlepiej sprawdzą się nawozy naturalne, takie jak kompost, lub sztuczne nawozy wieloskładnikowe. W przypadku nawozów stałych należy pamiętać, aby nie nawozić mokreg otrawnika, bo spowoduje przyklejanie się nawozu do trawy i przypalenie roślin.

Trawnik regeneracja

Następnym krokiem będzie odświeżenie trawnika. Nawet najpiękniejsze rośliny bledną w momencie,gdy trawnik prezentuje uschniętą trawę i kretowiska. Trawnik podczas zimy narażony jest na wiele czynników np. uszkodzenia mrozowe - podczas zamarzania i rozmarzania, darń podnosi się i odrywa od korzeni, przez co wiosną najczęściej usycha. Powstałe w ten sposób wybrzuszenia i nierówności można zniwelować za pomocą wałowania. Możliwe, że będziemy musieli zmierzyć się również z pleśnią śniegową lub kretowiskami. Podstawowym zabiegiem po zimie jest grabienie trawnika – na krzyż, aby wygrabić stare, suche źdźbła, liście i zanieczyszczenia, obumarłe resztki roślin, będące ogniskiem chorób i szkodników. Dwa bardzo ważne, a jednocześnie często pomijane zabiegi to wertykulacja i aeracja.

Trawnik po zimie - 8 najważniejszych czynności

Wertykulacja trawnika

Polega na pionowym nacinaniu darni za pomocą wertykulatora, dzięki czemu pozbędziemy się martwych liści, łodyg zbyt rozrośniętych korzeni, a trawnik zagęści się i nabierze zielonej barwy. Należy jednak pamiętać, że zabieg taki wykonujemy na trawnikach, które mają już co najmniej dwa lata. Jeśli wcześniej wykonaliśmy wałowanie należy zrezygnować z wertykulacji, aby nie uszkodzić trawnika. Do wymagającej pracy wertykulacji warto zaopatrzyć się w wertykulatory.

Aeracja trawnika

Z kolei ma na celu napowietrzenie korzeni traw. Istnieją do tego specjalne urządzenia, jednak sprawdzą się również do tego zwykłe widły. Po takich zabiegach zwykle należy uzupełnić ubytki trawy w miejscach, gdzie ukazują się nieestetyczne dziury. Zdarza się również, że trawa nie wschodzi równomiernie podczas zakładania trawnika lub po upływie czasu staje się zbyt rzadka. Polecaną i najpopularniejszą metodą na rozwiązanie tego problemu jest wykonanie dosiewki tej samej mieszanki nasion. Najpierw należy spulchnić ziemię widłami, a następnie rozsypać gotową ziemię ogrodniczą i starannie to rozgrabić. Dosiewamy trawę, a wysiane nasiona przykrywamy cienką warstwą gleby. Na sam koniec intensywnie podlewamy miejsca, w których została zasiana trawa.

Pierwsze koszenie

Po wykonaniu wszystkich prac trawnik powinien rozpocząć intensywny wzrost. Gdy źdźbła urosną,możemy wykonać pierwsze koszenie trawnika po zimie. Biorąc pod uwagę tegoroczną pogodę, może to nastąpić na początku kwietnia . Przed koszeniem należy sprawdzić stan kosiarki i jeśli jest to koniecznie naostrzyć lub wymienić jej noże. W innym przypadku kosiarka, zamiast przycinać trawę, będzie ją szarpać, przez co jej końce będą usychać

 

Automower 305
Automower 305
Fot. Husqvarna

Roboty koszące

Utrzymanie trawnika w dobrym stanie to ciężka praca, dlatego warto pomyśleć nad przekazaniem jej robotom koszącym np. Husqvarna Automower®. Choć dla wielu osób będzie to niespodzianką, pierwsze roboty koszące opracowane przez szwedzkiego producenta pojawiły się na rynku już 25 lat temu! Automatyzacja koszenia niesie za sobą o wiele więcej korzyści niż tylko przystrzyżona trawa. Roboty koszące pracują niezależnie od pogody. Mokra ziemia czy deszcz nie stanowią dla nich problemów. Dzięki aplikacji mamy również pełną kontrolę nad godzinami pracy robota. Jeśli w ciągu dnia warunki do jego pracy nie są sprzyjające, może efektywnie wykonać swoją pracę w nocy. Roboty koszące są bardzo ciche, dlatego nie zakłócają spokoju domownikom czy sąsiadom. Tradycyjne koszenie trawy łączy się z jej zgrabieniem, zebraniem a następnie utylizacją. Robot pracując regularnie, niemal codziennie ścina tylko drobne 1-2 milimetrowy przyrosty trawy, które spadają na glebę tworząc naturalny nawóz. Ta innowacyjna metoda koszenia sprawia, że trawa krzewi się i gęstnieje,a trawnik w bardzo krótkim czasie staje się niczym dywan. Koszenie trawnika wymaga w sezonie dużej ilości czasu. Stanowi to często wyzwanie jak pogodzić to z innymi rodzinnymi i zawodowymi obowiązkami. Dlatego też przekazując tę pracę robotom, zyskujemy kilka godzin wolnego w tygodniu, które możemy poświęcić na rzeczy naprawdę ważne. Nie musimy martwić się, że roboty skoszą nasze ulubione kwiaty czy inne rośliny posadzone w rabatkach. Poruszają się one po zaprojektowanej trasie.

Podkaszarki do trudnych miejsc

W miejscach trudno dostępnych takich jak m.in. bardzo wąskie korytarze i przejścia poniżej 60 cm, przy krawężnikach wystających ponad powierzchnię trawnika niezbędne będzie użycie podkaszarki lub wykaszarki ręcznej. Akumulatorowe podkaszarki to świetny wybór dla wszystkich, którzy cenią sobie wygodę i komfort pracy. Nie wydzielają szkodliwych spalin, są ciche, lekkie i dobrze wyważone.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak przygotować ogród i trawnik na wiosnę