Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak uzyskać kredyt na budowę domu? Jakie warunki trzeba spełnić?

artykuł zewnętrzny

Rosnące koszty materiałów i prac budowlanych sprawiają, że wciąż odkładasz marzenie o budowie własnego domu? Niestety wiele wskazuje na to, że będzie jeszcze drożej. Dobrym źródłem kapitału może być natomiast kredyt na budowę domu. Sprawdź, na jakie warunki możesz liczyć!

Jak uzyskać kredyt na budowę domu? Jakie warunki trzeba spełnić?
Jak uzyskać kredyt na budowę domu? Jakie warunki trzeba spełnić?
Blog kredytowy

Na czym polega kredyt na budowę domu?

Finansowanie budowy domu za pośrednictwem środków uzyskanych w ramach kredytu to dziś właściwie standardowa procedura. I nic w tym dziwnego: w dobie rekordowo wysokich cen działek, materiałów i robocizny mało kogo stać na samodzielne pokrycie wszystkich wydatków. Kredyt na budowę domu jest zasadniczo tym samym produktem, co inne kredyty mieszkaniowe, czyli kredyty celowe przeznaczane na zakup na przykład domu czy mieszkania. 

Również w jego przypadku podstawowym zabezpieczeniem spłaty jest hipoteka nieruchomości. Co oczywiste, służy jednak finansowaniu inwestycji, która dopiero powstaje, a to sprawia, że przyjmuje szczególną formę. Przede wszystkim różni się sposób wypłaty środków: ma miejsce w transzach, a nie jednorazowo, jak w przypadku zakupu istniejącego domu czy mieszkania. 

Jak uzyskać kredyt na budowę domu? Przygotowanie wskazane

Jeżeli zastanawiasz się, jak wziąć kredyt na budowę domu, musisz przygotować się na więcej formalności i procedur w porównaniu z kredytami służącymi do zakupu istniejących nieruchomości. Potencjalne błędy popełnione już na etapie wnioskowania mogą utrudnić lub nawet uniemożliwić zachowanie ciągłości finansowania. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że wiele informacji o kredycie na budowę domu znajdziesz na Blogu Kredytowym

Dzięki eksperckiej wiedzy poznasz szczegółowe wymagania banków wobec kredytobiorców. Poza standardowymi dokumentami pozwalającymi zweryfikować Twoją zdolność kredytową oraz działkę, na której powstanie budynek, musisz przygotować między innymi:

  • harmonogram prac budowlanych,
  • kosztorys budowlany, 
  • projekt budowlany.

Kluczową rolę pełni również dobór banku: niektóre instytucje są w stanie zachować wyższą elastyczność, na przykład jeśli konieczne będzie wprowadzenie pewnych zmian w harmonogramie i kosztorysie. Jeśli interesujesz się kredytem na budowę domu, warto skontaktować się z ekspertem kredytowym: będzie w stanie znaleźć rozwiązanie idealnie dostosowane do Twojej indywidualnej sytuacji.

Jakie są warunki przy kredycie na budowę domu?

O ile pod względem formalności kredyt na budowę domu wyraźnie różni się od standardowych kredytów mieszkaniowych, same warunki kredytu, w tym wysokość oprocentowania czy zasady spłaty, są takie same. Do Twojej dyspozycji pozostają więc kredyty hipoteczne dostępne w ofercie banków. 

Punktem wspólnym są również warunki stawiane kredytobiorcom. I w tym przypadku musisz wykazać się określoną zdolnością kredytową oraz wnieść wkład własny. Przy kredycie na budowę domu istnieje jednak spore udogodnienie: w ten sposób można zakwalifikować nie tylko gotówkę, ale również wartość działki, a często również udokumentowane wydatki poniesione w związku z inwestycją do chwili podpisania umowy.

Jakie są alternatywy dla kredytu hipotecznego?

Kredyt na budowę domu zwykle dotyczy bardzo wysokich kwot, w związku z czym jedyną dostępną opcją pozostaje kredyt hipoteczny. To rozwiązanie ma rzecz jasna wiele zalet: przede wszystkim możliwe jest uzyskanie kwoty pozwalającej na kompleksową realizację inwestycji. 

Kredyt gotówkowy na budowę domu w zdecydowanej większości przypadków nie będzie właściwym wyjściem, chyba że potrzebujesz nieznacznych środków pozwalających np. pokryć prace wykończeniowe czy wyposażyć dom. Kredyty gotówkowe co do zasady są jednak udzielane na dowolny cel, nie wiążą się z zabezpieczeniem hipotecznym, a kwoty są zdecydowanie niższe: ustawa o kredycie konsumenckim wprowadza limit w wysokości 255 550 zł.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak uzyskać kredyt na budowę domu? Jakie warunki trzeba spełnić?