Jak wybielić firanki? Sprawdzone sposoby na śnieżnobiałe firanki
Zastanawiasz się, jak wybielić firanki domowym sposobem? Przy dłuższym użytkowaniu pranie firan w pralce z użyciem detergentu przestaje wystarczać dla utrzymania ich nieskazitelnego wyglądu. Co można zrobić? Poznaj sposoby na wybielanie firanek, które zapewnią utrzymanie ich w odpowiedniej czystości i jednocześnie zadbają o strukturę tkaniny.
Regularne wybielanie firanek - dlaczego jest niezbędne?
Białe firanki to ozdoba każdej aranżacji. Biel wprowadza do wnętrza świeżość i podnosi jego estetykę. Wykorzystanie zwiewnych, białych tkanin czyni pomieszczenie bardziej przyjemnym i pięknym. Z czasem jednak białe firanki ulegają zażółceniu (lub szarzeją) i przestają się atrakcyjnie prezentować. Aby oddalić w czasie ten efekt, należy regularnie prać firanki i nie dopuszczać do osadzania się na nich kurzu.
Co jeszcze wpływa na wygląd białych tkanin na oknach? Promienie słoneczne oraz bliskość kaloryfera, a konkretnie wysoka temperatura grzejnika w sezonie jesienno-zimowym. Tego nie unikniemy, choć możemy zminimalizować szkodliwy wpływ słońca poprzez naklejenie na szyby specjalnej folii przeciwko promieniowaniu UV. W innym przypadku będzie potrzebne regularne wybielanie firanek. Zaniedbanie tej czynności sprawi, że firanki przestaną cieszyć bielą.
Jak często należy wykonywać wybielanie firan?
Częstotliwość wybielania firanek zależy od tego, w jakim pomieszczeniu znajdują się firanki oraz jakie panują tam warunki. W kuchni, gdzie w powietrzu unoszą się różnorodne opary, często z drobinkami tłuszczu, z pewnością trzeba będzie przeprowadzić wybielanie firanek częściej. Podobnie, jeśli nasze firanki są narażone na częsty kontakt z dymem tytoniowym lub kurzem dostającym się do mieszkania z pobliskiego placu budowy.
Jeśli żaden z tych czynników nie występuje, wystarczy, że wybielanie firanek przeprowadzimy raz na dwa miesiące - oczywiście pod warunkiem dbania o ogólną czystość domu, aby na firankach nie osadzał się kurz. Wybielanie firan wykonujemy przed ich upraniem.
Domowe sposoby na śnieżnobiałe firanki
Najprostsze sposoby na wybielanie firanek wydają się zakładać wykorzystanie preparatów chemicznych posiadających właściwości wybielające. Mogą one przynieść zadowalające efekty, ale musimy pamiętać, że ich silne działanie wybielające jednocześnie niesie ryzyko osłabienia jakości tkanin delikatnych, a co za tym idzie - pogorszy się wytrzymałość firan. Częsta wymiana firanki na nową to spory koszt, dlatego lepiej postawić na domowe sposoby na wybielanie firanek. Jak wybielić firanki przy użyciu sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego, octu i soli kuchennej?
Wybielanie firanek sodą oczyszczoną, zamiennie - proszek do pieczenia
Do wybielania firan możemy użyć sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia (zawiera sodę oczyszczoną). To jeden z najtańszych ze sposobów na wybielanie firanek, a jednocześnie najłatwiejszy - soda oczyszczona lub proszek do pieczenia znajdują się w końcu w każdej kuchni. Do przeprowadzenia wybielania firan musimy przygotować roztwór - rozpuszczamy sodę lub proszek (1 opakowanie) w kilku litrach ciepłej wody (w zależności od stopnia zabrudzenia firanki) i moczymy tkaninę przez około 30 minut. Po tym czasie pierzemy firanki jak zwykle w pralce.
Wybielanie firanek Domestosem
Ten dobrze znany środek do usuwania bakterii z muszli klozetowej bywa czasem wykorzystywany w innych celach. Jednym z nich jest wybielanie firanek. Wbrew pozorom nie jest to dobra metoda. Domestos jest silnie działającym środkiem, który nie tylko może zniszczyć tkaniny, ale przy okazji narazić nas samych na utratę zdrowia w kontakcie ze skórą lub oczami (szkodliwe są również jego opary).
Kwasek cytrynowy i sok z cytryny do wybielania firan
Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku wybielania firanek przy użyciu sody oczyszczonej i proszku do pieczenia, również kwasek cytrynowy i sok z cytryny można stosować zamiennie. Jedno i drugie ma właściwości wybielające - z tego też powodu używa się cytryny do wybielania również skóry. Wybielanie firanek przeprowadzamy w roztworze wody i soku z cytryny lub kwasku. W 1 litrze ciepłej wody rozpuszczamy dwie łyżeczki kwasku cytrynowego lub sok z cytryny (1 małej lub 1/2 dużej). Jeśli firanki są mocno zabrudzone, dodajemy więcej kwasku lub soku z cytryny. Moczymy przez około 30 minut.
Wybielanie firanek octem
Jeśli zastanawiasz się, czym wybielić firanki z pominięciem wymienionych sposobów, podpowiadamy - wykorzystaj ocet. Ten proces odbędzie się bez potrzeby wcześniejszego namaczania firanki - wystarczy dodać szklankę octu do prania, a konkretnie do dozownika na płyny. Ocet nie tylko pomoże wybielić firanki, ale przy okazji również zapobiegnie ich elektryzowaniu się po wyschnięciu, co ma szczególne znaczenie w przypadku firanek wykonanych z tworzywa sztucznego.
Jak dbać o firanki?
Dbanie o tekstylia okienne to nie tylko regularne wybielanie i pranie firanek. Aby firanki służyły nam jak najdłużej i cieszyły oczy nienagannym wyglądem, warto dbać o nie na co dzień:
- unikać palenia w mieszkaniu,
- dbać o czystość w mieszkaniu - na bieżąco usuwać kurz z mebli oraz odkurzać podłogę i zmywać ją na mokro,
- przy zmywaniu podłogi podnosić firanki - nie dopuszczać do kontaktu delikatnej tkaniny z mopem,
- do prania firan używać wyłącznie środków do prania tkanin delikatnych,
- w miarę możliwości podnosić firanki (układając na czystym parapecie lub fotelu, jeśli stoi tuż obok), kiedy włączamy grzejnik, aby nagrzać mieszkanie,
- zaciągać rolety lub żaluzje, kiedy słońce mocno świeci,
- unikać firanek dłuższych niż wysokość pomieszczenia - końce leżące swobodnie na podłodze wyglądają, co prawda, ciekawie i dekoracyjnie, ale ciąganie firan po podłodze przyczynia się do ich szybszego zniszczenia.
Zobacz także:
- Firany gotowe czy szyte na wymiar - jakie wybrać przy standardowych wymiarach oknach?
- Jak wybierać firany do nowoczesnego mieszkania?
- Pomysły na dekoracje okien w salonie. Co wybrać - firany, zasłony, a może coś innego?
- Dekoracja okna: firany, zasłony, rolety, żaluzje. Modna dekoracja okien
- Aranżacja okien - nie tylko firanki
- Szyny sufitowe - porady i inspiracje
- Jak zrobić drewniane okiennice na okna?
- Więcej o:
Różne rodzaje wykończenia armatury łazienkowej
Granitowe umywalki – trwałość i design w nowoczesnej łazience
Łazienka na poddaszu w kobiecym stylu
Łazienka - aranżacje, inspiracje, pomysły
„Badaj się pod prysznicem” - Radaway i Federacja Stowarzyszeń “Amazonki” zachęcają do samobadania
Jak suszyć ubrania zimą? Praktyczny poradnik na chłodniejsze miesiące
Łazienka doskonała
10 trendów łazienkowych na 2025 rok – co będzie modne?