Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zabezpieczyć jasne elewacje przed ich szarzeniem?

Materiał prasowy

Przez wiele lat jasne elewacje cieszą się nieustającą popularnością. Mimo zmieniających się trendów kolorystycznych i wprowadzenia nowych materiałów, wiele osób nadal preferuje odcienie beżu, kremu czy bieli do pokrycia fasady swojego domu. Jednak jak zapobiec temu, aby jasne kolory po kilku sezonach nie uległy szarości, a elewacja nie wymagała częstego malowania? Oto nasze wskazówki!

Jasne elewacje
Jasne elewacje
Fot. Baumit

Jasne elewacje stanowią klasykę, która nigdy nie wychodzi z mody. Ale dlaczego architekci i inwestorzy tak często polecają i wybierają tę paletę kolorów? Istnieje kilka ważnych powodów.

Zalety jasnych elewacji

Po pierwsze, są one niezwykle wszechstronne. Budynek w odcieniach złamanej bieli czy ciepłego kremu doskonale komponuje się z otoczeniem, harmonizując z naturalną roślinnością lub innymi elementami architektury. Taki kolor elewacji sprzyja relaksowi i wypoczynkowi. Po drugie, jasna paleta barw otwiera drzwi do nietypowych kombinacji - odcienie te można łączyć z różnymi kolorami tynku strukturalnego lub materiałami elewacyjnymi, takimi jak płytki, drewno, kamień czy metal. To połączenie często tworzy spójną kompozycję, niezależnie od stylu budynku, czy to nowoczesnego, czy klasycznego. Po trzecie, warto docenić fakt, że biel nie przyciąga tak bardzo ciepła jak ciemniejsze kolory, a dodatkowo sprawia, że niewielkie parterowe budynki wydają się większe optycznie. Dlatego jasne fasady dominują w naszym otoczeniu.

Mała, ale ważna wada

Mimo licznych zalet, jasne elewacje mają również swoje wady - na nich szybciej widoczne są zabrudzenia i kurz niż na elewacjach w innych kolorach. Zanieczyszczenia, szarzenie i działanie mikroorganizmów mogą sprawić, że fasada straci swoją atrakcyjność. Winowajcami są zmienne warunki atmosferyczne, smog i kurz.

Dzieje się tak, ponieważ w przypadku tradycyjnych tynków cienkowarstwowych, spoiwo organiczne zaczyna mięknąć już przy temperaturze około 20°C w porównaniu do swojej temperatury zeszklenia (Tg). W efekcie kurz i zanieczyszczenia ze smogu osadzają się na powierzchni elewacji, a mikroskaliste cząsteczki wnikają w powłokę i nie mogą być usunięte przez deszcz. To prowadzi do szarzenia fasady. Jednak czy to oznacza, że wybierając jasny kolor elewacji, musimy przygotować się na częste prace konserwacyjne i dodatkowe wydatki związane z jej odświeżaniem? Niekoniecznie.

Wybór odpowiedniego tynku

To, jak nasza elewacja będzie wyglądać za kilka lat, zależy od wyboru odpowiedniego tynku. Możemy postawić na tynk premium, który jest odporny na starzenie się, pękanie i szarzenie.

Jasne wykończenie elewacji jest estetyczne, ale warto zadbać o trwałość tego rozwiązania, aby cieszyć się nim przez wiele lat. Wybierając tynk najwyższej jakości, ostatecznie to się opłaci. Tynki premium są bardziej trwałe i pozwalają dłużej utrzymać elewację w czystości. Dzięki nim nie trzeba tak często wydawać pieniędzy na prace konserwacyjne, takie jak mycie czy malowanie, które mają na celu przywrócenie elewacji jej pierwotnego wyglądu. Jednym z takich produktów premium jest Baumit CrystalSet - innowacyjny zestaw zawierający gotowy do użycia tynk mineralny Baumit CrystalTop i odpowiedni podkład Baumit CrystalActivator, który aktywuje proces wiązania tynku. Ten innowacyjny zestaw premium kryje w sobie Crystal Effect, który zapewnia elewacji wyjątkową odporność na zabrudzenia i szarzenie. Ponadto tynk nie ulega deformacjom pod wpływem zmian temperatury, co sprawia, że krystaliczna powierzchnia elewacji zachowuje swoją estetykę na długo - mówi Tomasz Jarzyna, product manager w Baumit Polska.

CrystalSet
CrystalSet
Fot. Baumit

Każdy chce, aby fasada jego domu utrzymywała jasny kolor jak najdłużej. Wybierając mądrze rozwiązanie, które nie tylko prezentuje się estetycznie po pierwszym remoncie, ale również zapewnia czystość i trwałość elewacji przez wiele lat.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak zabezpieczyć jasne elewacje przed ich szarzeniem?