Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Domy z efektowną elewacją

oprac. Monika Karda, Ewa Stroik, Monika Wach

Nie tylko bryła czy dach, ale i elewacja domu ma ogromny wpływ na to, jak prezentuje się budynek. To, w jaki sposób wykończymy zewnętrzne ściany, powinno zależeć m.in. od otoczenia i stylu, w jakim chcemy utrzymać wnętrza.

Domy z efektowną  elewacją
Domy z efektowną elewacją
Piotr Piątek

Dom na skarpie

Lokalizacja: pod Krakowem
Inwestor: prywatny
Projekt: Horizone Studio, www.horizone.com.pl
Autorzy: D. Darasz, B. Kisielewski, R. Strzeński
Współpraca: M. Szewczyk
Architekt krajobrazu: Land Arch
Architekt wnętrz: KKAT K.Kuchejda
Generalny wykonawca: A. Kostecki
Powierzchnia użytkowa: ok. 290 m2
Projekt: 2015-2017
Realizacja: 2017-2019

„Dom na skarpie” powstał pod Krakowem i wspaniale wpisał się w otaczający kontekst. Przy tym projekcie architekci mieli do dyspozycji działkę o pow. 1 ha, a jedynym utrudnieniem był duży spadek terenu – około 10 m z wypłaszczeniem w miejscu posadowienia domu. Początkowo miał być to dom weekendowy, ale podczas procesu projektowego właściciele postanowili, że zbudują dom całoroczny. W części przyziemia znajduje się alternatywne wejście do budynku, a także wszystkie pomieszczenia techniczne, spiżarnia, pralnia oraz mały hol wejściowy z windą. Jednobiegowe schody prowadzą do części mieszkalnej, rozdzielonej na część nocną z 3 sypialniami i łazienką z garderobą, oraz część dzienną. Korytarz stanowi też główne lobby wejściowe do domu. Pomysł rozplanowania budynku oparty jest na osiach widokowych, grze światła i cienia, zmienności charakteru w ciągu dnia. Główna ekspozycja widokowa w kierunku północnym zapewnia daleki widok ze wzgórza na którym zlokalizowany jest budynek. Wschodnia i zachodnia ekspozycja pomieszczeń skrajnych w budynku ograniczona jest przez perforowane stalowe żaluzje. Ich ciekawy wzór powoduje we wnętrzach animację światła i cienia. Od południa znajduje się tylko jedno okno z sypialni, które przez swoje obramowanie zapewnia komfort świetlny i termiczny. Jadalnia zlokalizowana jest w najbardziej wschodnim skrzydle, otoczona szkleniem z trzech stron, daje poczucie unoszenia się w powietrzu i panoramicznego widoku. Dzięki rozsuwanym skrzydłom szklanych drzwi możemy połączyć funkcjonalnie obie strefy dzienne. Całość otacza piękny ogród z różnymi strefami funkcjonalnymi.

Zastosowane rozwiązania

Konstrukcja
hybrydowa – przyziemie stanowi betonowa skrzynia stabilizująca posadowienie budynku, a część mieszkalna razem z dachem to szkielet stalowy wypełniony bloczkami ceramicznymi.
Materiały
stolarka okienna – Schüco z selektywnym szkleniem, powoduje mocniejszy refleks, odbijając otoczenie; oprawy okien i żaluzje oraz cała strefa wjazdowa wykonana jest z perforowanych cortenowych paneli z wycinanym wzorem, elewacja – brydlica – lokalny kamień o strukturze naturalnej, dach – zielony w systemie Optigruen, który zmienia swoje kolory zgodnie z porami roku, dopasowując się do otoczenia.

Dom na skarpie
Dom na skarpie
Piotr Piątek
Dom na skarpie
Dom na skarpie
Piotr Piątek

Dom ramowy

Dom: Dom Ramowy
Lokalizacja: Polska
Inwestor: prywatny
Projektanci: Awinci Architects
Realizacja: 2019

Sąsiedztwo domu ramowego to osiedle z okresu PRL-u o charakterystycznej zabudowie „Polskiej Kostki”. Układ oraz charakter osiedla skłoniły do nawiązania zarówno bryłą, jak i wykończeniem materiałowym do tego regionu. Prosta bryła na planie prostokąta, zespolona w ramy, które okalają budynek, tworząc ażurowy prostopadłościan oraz materiały: cegła, która niesie ze sobą kawałek historii, kontrastujący kolor czarny tak mocno wpisany w Śląsk oraz beton – uosobienie ponadczasowej prostoty, to materiały, które charakteryzują ten budynek. Wnętrze budynku jest jego kontynuacją, w której przeplatają się te same materiały. Cegła ściśle łączy się z betonem pozostawionym na sufitach i podłodze, gdzieniegdzie do towarzystwa dołącza surowy dąb oraz rozświetlająca, odbijająca promienie słoneczne biel. Duże przeszklenia pozwalają na korzystanie z naturalnego światła ale sprytnie podzielone dają także prywatność na osiedlu, gdzie sąsiad zagląda do ogródka. Działka z uwagi na otaczające ją z wszystkich stron drogi tworzy swoistą wyspę na osiedlu dość mocno zabudowanym, stąd zaprojektowany został pełny mur częściowo z cegły, częściowo z betonu dla uzyskania trochę intymności na ogrodzie. Ogromny taras na całej długości domu pozwala na odwiedziny licznych gości, spełnia różne kaprysy, gdyż ramy wokół niego mają mnóstwo ukrytych funkcji, między innymi mają haki na huśtawki, hamaki nie tylko dla dzieci. Dom ramowy został doceniony w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2019 w kategorii obiekty prywatne, zdobywając nagrodę główną w głosowaniu publiczności.

Zastosowane rozwiązania

Konstrukcja
tradycyjna murowana oraz monolityczna żelbetowa;
fundamenty – płyta monolityczna żelbetowa
Materiały
stolarka (profile z PVC do okien i drzwi) firmy Deceuninck Poland Sp. z o.o.;
dach płaski pokryty membraną PVC
Instalacje
ogrzewanie: pompa ciepła gruntowa, ogrzewanie podłogowe w całym domu, wentylacja mechaniczna  z odzyskiem ciepła; na dachu panele fotowoltaiczne;
budynek dzięki zastosowanym technologiom i ociepleniu jest budynkiem zeroenergetycznym

 

Dom ramowy
Dom ramowy
awinci.pl

Fifny dom

Lokalizacja: Poznań
Projekt domu i wnętrz: Wartość Dodana
Architekci, www.wartoscdodana.com
mgr inż. arch. Jacek Łożykowski
mgr inż. arch. Piotr Kamiński
mgr inż. arch. Monika Mikołajczyk
mgr inż. arch. Weronika Wysocka
arch. wnętrz. Oliwia Riewe
Wykonawca: MARFIL Mariusz Filip
Dostawca systemu STEICO: Eneroo
Powierzchnia działki: 250 m2
Powierzchnia użytkowa domu: 155 m2

Zgodnie z ogólnymi wytycznymi inwestorów wnętrza ich przyszłego domu miały być wysokie, pełne światła i stonowane, ale zarazem funkcjonalne. Ale w tym wszystkim brakowało jeszcze jakiegoś wyróżnika. Na zakończenie rozmów projektowych inwestorka powiedziała: „To ma być taki fifny dom” i to określenie przyjęło się już do końca realizacji (dla osób spoza Poznania: fifny (język polski) znaczenia: przymiotnik (1.1) gw. (Poznań) zgrabny, szykowny; (1.2) gw. (Poznań) zręczny) Dom znajduje się w drugiej linii zabudowy w okolicy Poznańskiej Cytadeli. Działka o powierzchni 250 m2 była początkowo zabudowana małym budynkiem usługowym, w którego miejscu architekci zlokalizowali, w 3 granicach działki, piętrowy, energooszczędny i ekologiczny dom z garażem o powierzchni 155 m2. Takie dogęszczenie tkanki miejskiej pozwoliło wykorzystać istniejącą infrastrukturę i ograniczyło negatywne skutki ekonomiczne rozbudowy przedmieść. Dom powstał dla aktywnej 5-osobowej rodziny, w którym jedna z osób pracuje zdalnie. Realizacja zajęła jedynie 16 miesięcy – od rozpoczęcia procesu projektowego do zamieszkania, choć sam proces stanowił duże wyzwanie, ponieważ budowa nie miała miejsca na zaplecze, a pozostała wolna część działki została odcięta od drogi w trakcie wznoszenia budynku. Wnętrza domu są zaprojektowane w minimalistycznym stylu, z dbałością o zachowanie długich perspektyw, przebijających niewielki budynek, oraz widoków na zieloną tkankę dzielnicy. Świetliki budują klimat wnętrza, wprowadzając światło naturalne do salonu, nad klatkę schodową oraz doświetlając pralnię. Dzięki temu wszystkie pomieszczenia na piętrze są naturalnie oświetlone, a ich rozkład pozwala jednocześnie na otwarcie wybranych pomieszczeń i zachowanie prywatności. We wszystkich wnętrzach dominują biele i naturalne drewno, które zostały przełamane delikatnymi kolorami i szarościami. 

Zastosowane rozwiązania

Konstrukcja
technologia: konstrukcja szkieletowa drewniana w systemie prefabrykatów STEICO. Przegrody zewnętrzne wypełniono zadmuchem z wełny drzewnej.
Materiały
elewacja: płyty włókno-cementowe Equitone oraz mineralne płytki klinkierowe Elastolith.
Instalacje
ogrzewanie: powietrzna pompa ciepła wspomagana wentylacją mechaniczną z rekuperacją, panele fotowoltaiczne, klimatyzacja.

Fifny dom
Fifny dom
Przemysław Turlej

Odwrócony dom z widokiem na jezioro

Nazwa: Dom odwrócony
Lokalizacja: Bory Tucholskie
Projekt: MAKA.STUDIO
Inwestor: indywidualny

Architektura domu nad jeziorem w Borach Tucholskich w mistrzowski sposób łączy indywidualne oczekiwania inwestorów z ponadczasową estetyką i naturalnym pięknem lokalizacji. Aluminiowa ślusarka w systemach Schüco zapewnia szeroki widok na akwen, wysoki komfort użytkowania oraz doskonale podkreśla ponadczasową estetykę budynku. Celem towarzyszącym architektom budynku było podkreślenie magii miejsca, a jednocześnie zapewnienie komfortu mieszkania. Droga do wymarzonego domu z widokiem na oddalone o zalewie 50 metrów malownicze jezioro prowadziła jednak przez wiele przeszkód. Pierwszą nich była niesprzyjająca orientacja i ukształtowanie działki, z wjazdem usytuowanym od południa i widokiem na akwen w kierunku północnym. Działka charakteryzuje się ponadto ostrym spadkiem terenu w kierunku jeziora. W efekcie widok z poziomu salonu zlokalizowanego na parterze domu byłby zasłaniany przez inny budynek. W tej sytuacji architekci wyszli z kreatywnym pomysłem „odwrócenia” strefy dziennej i nocnej. W realizacji niecodziennego założenia pomogły systemy aluminiowych okien, drzwi wejściowych i drzwi przesuwnych. – Dzięki odwróceniu strefy dziennej i nocnej salon z pięknym widokiem na panoramę jeziora jest ulokowany wyżej. W ten sposób ominęliśmy budynek i zieleń, które zasłaniały widok. Strefa nocna schowała się w skarpie pod wyciągniętą częścią salonu, która nadała jej bardziej prywatny charakter – mniej widoczny z brzegu jeziora – tłumaczy Wiktor Kurc z MAKA.STUDIO. Architekci starali się czerpać inspiracje z regionalnej architektury, w której dominują skośne dachy i naturalne materiały. Dom uzyskał dwuspadowy dach kryty blachą na rąbek, a jego elewację wykończono drewnianymi lamelami w górnej części z salonem oraz szarym betonem na wysokości parteru. Nowoczesny efekt architektoniczny kreują wielkoformatowe przeszklenia – okna Schüco AWS 75.SI oraz drzwi Schüco ADS 75 HD.HI z czarnymi ramami ciekawie akcentują geometrię bryły i wpuszczają do wnętrz obrazy otoczenia. Największym elementem jest szklany narożnik o imponujących wymiarach 4,1 x 2,8 m, który zapewnia możliwie najszerszy widok na zewnątrz.

Zastosowane rozwiązania

Konstrukcja
murowana
Materiały
aluminiowa ślusarka w systemach Schüco
wykończenie elewacji – drewniane lamele w górnej części z salonem oraz szary beton na wysokości parteru
pokrycie dachowe – blacha na rąbek

Dom odwrócony
Dom odwrócony
Jakub Nowakowski/Perspektywa
Dom odwrócony
Dom odwrócony
Jakub Nowakowski/Perspektywa

Okno na naturę - domy z drewna w rytmie slow life

Nazwa: osada domów Kalbornia Mazury
Lokalizacja: Kalbornia, nad brzegiem jeziora Dąbrowa Wielka
Projekt wnętrza: Boris Kudlička with Partners
Wykończenie pod klucz: Decoroom
Stylizacja: Wnętrza w Obiektywie
Powierzchnia użytkowa: 52 całoroczne domy o powierzchni 79-109 m2

Kalbornia Mazury to realizacja 52 domów zaprojektowanych przez pracownię Boris Kudlička with Partners. Inwestycja, położona w sercu Warmii i Mazur, nad brzegiem jeziora Dąbrowa Wielka, powstająca w poszanowaniu naturalnego krajobrazu, z wykorzystaniem zaawansowanych ekologicznie technologii, wykończona zostanie na zewnątrz i od wewnątrz głównie drewnem. W ramach pierwszego etapu wybudowanych  zostanie 35 całorocznych domów o powierzchni 79-109 m2 , ulokowanych na odrębnych działkach. Ich drewniana architektura z ogromnymi przeszkleniami „otwiera” przestrzeń na otaczającą naturę, a połączenie starannie dopracowanych linii i wysokiej klasy materiałów wykończeniowych, buduje nowy wymiar wypoczynku w rytmie slow life. W przestrzeniach mieszkalnych, łączących wyrafinowanie projektów autorstwa studia Boris Kudlička with Partners z sielską mazurską atmosferą, można odkryć prawdziwe oblicze spokoju zatopionego w luksusie. Inwestycję rozpoczął dom pokazowy, którego kompleksowym wykończeniem i wyposażeniem wnętrz zajęli się specjaliści z pracowni Decoroom. W ścisłej współpracy ze studiem odpowiedzialnym za projekt całości powstało wnętrze doskonale współgrające z założonym zamysłem przygotowanym dla osady domów Kalbornia Mazury. Pomieszczenia zostały wykończone materiałami, które nawiązują do lokalnego ekosystemu. Dominuje tu drewno w różnych postaciach i to właśnie jego niepowtarzalna uroda nadaje ton realizacji. Nawiązuje ono do piękna okolicznej przyrody, ale też architektury domków, które wykonane zostały w technologii drewnianej prefabrykacji, przekładając się na niski ślad węglowy inwestycji. Duże przeszklenia, poprowadzone na wysokość dwóch kondygnacji, wprowadzają do wnętrz naturalne światło i pozwalają cieszyć oko mazurskim krajobrazem. Widok, ujęty w drewniane ramy okien i drzwi tarasowych, stanowi swoisty pejzaż – zmieniający się razem z porami dnia i roku. Można się nim delektować także na przestronnym tarasie, gdzie za pomocą zestawu mebli ogrodowych marki BoConcept udało się zaaranżować ekskluzywną i komfortową strefę wypoczynku. Elegancką bazę aranżacji wnętrz domu stanowi drewniana podłoga z oferty marki Barlinek, idealnie korespondująca z wykonaną z tego samego surowca stolarką okienną. Kojący klimat wprowadza drewno sosnowe z naturalnymi sękami i nieregularnym wybarwieniem, które zdobi część ścian, skosów i sufitów. Oryginalne fronty szaf i zabudów meblowych wieńczy fornir sosnowy z dekoracyjnym usłojeniem, podkreślającym charakter inwestycji. Zdobi on zabudowy stałe w całym wnętrzu, poza zabudową kuchenną. W kuchni postawiono bowiem na matową, stonowaną zieleń frontów, która stanowi mocny akcent stylistyczny i zgrabnie koresponduje z naturą za oknami. Poza pierwiastkiem naturalnym, wprowadza do wnętrz harmonię i kolorystyczny element ożywiający przestrzeń. Podobną rolę pełni sofa w kolorze wina, usytuowana tak, by stworzyć domownikom punkt do odpoczynku z widokiem na las i jezioro. Aranżację wnętrz dopełniają starannie dobrane dodatki, nawiązujące do lokalnych tradycji rękodzielniczych nie tylko materiałami, ale także i swoją formą i techniką wykonania. Wzorzyste dywany, plecione lampy i ceramiczne naczynia oraz wazony o obłych liniach z kompozycjami roślin z okolicznych łąk wprowadzają do wystroju element sielskości. Prywatna sauna, kominek, ogrzewanie podłogowe czy klimatyzacja dają wyraz funkcjonalnemu podejściu do idei prawdziwego wypoczynku. Świadczy o tym także nowoczesne wyposażenie kuchni i łazienek. W tych ostatnich komfort i wygodę zapewniają rozwiązania marek Roca, Omnires i Radaway. Oprawę dla nich stanowią wielkoformatowe płytki z oferty Paradyż w ciemnoszarym kolorze. Urok imitujących kamień płytek wydobywa dopasowane do projektu oświetlenie AQform. Charakter wnętrza buduje także szafka pod umywalkę, wykonana z wspomnianego już forniru sosnowego, którą wieńczy zielony blat. Nowi właściciele domów będą mogli cieszyć się walorami starannie przemyślanej koncepcji, łączącej atrakcyjną, nowoczesną infrastrukturę z niepowtarzalnym kontaktem z lokalną przyrodą. Przystań z pomostem i możliwością cumowania łódek, plaża, SPA, siłownia oraz podgrzewany basen zewnętrzny, pozwolą na aktywne spędzanie czasu. Amfiteatr, kino plenerowe czy szklarnie zapewnią gospodarzom i gościom dodatkowe możliwości. Będzie tu można żeglować, wypoczywać nad basenem i oglądać klasyki światowego kina pod gwiazdami. Zaplecze stanowić ma recepcja, sala konferencyjna oraz stacje do ładowania e-samochodów. To miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie – prywatność i spokój w domu oraz bogatą infrastrukturę, znajdującą się tuż obok.

Zastosowane rozwiązania

Konstrukcja
drewniana prefabrykowana
Materiały
okna drewniane; elewacja drewniana w naturalnym i grafitowym kolorze;
posadzka marki Barlinek;
wykończenie wnętrz – drewno sosnowe, płytki Ceramika Paradyż;
wykończenie łazienki – wyposażenie marek Roca, Omnires i Radaway;
oświetlenie AQform;
meble ogrodowe BoConcept
Instalacje
sauna, kominek, ogrzewanie podłogowe, klimatyzacja

Osada domów Kalbornia
Osada domów Kalbornia
Kamila Markiewicz-Urbańska/Wnętrza w obiektywie
Osada domów Kalbornia
Osada domów Kalbornia
Kamila Markiewicz-Urbańska/Wnętrza w obiektywie

Dom "Rudy"

Nazwa: Dom 'rudy'
Projekt: doomo studio architektoniczne (doomo.pl)
Autorzy: Jarosław Krysiak, Barbara Borowik-Krysiak
Lokalizacja: Warszawa
Projekt: 2020
Realizacja: 2022
Powierzchnia zabudowy 223,57 m2
Powierzchnia całkowita 398,23 m2
Rodzaj i kąt dachu: dach dwuspadowy symetryczny; nachylenie połaci: 30° = 57,74% oraz stropodach z minimalnymi spadkami 2%

Budynek mieszkalny to obiekt dwukondygnacyjny, zaprojektowany na rzucie w kształcie litery „L”. Część dwukondygnacyjną przykrywa symetryczny dach dwuspadowy (spadek połaci 30 stopni), część jednokondygnacyjną – stropodach. Nad strefą wejścia i tarasem zewnętrznym na gruncie zaprojektowano „ramy” płynnie wnikające w bryłę budynku. Elewacje domu to kompozycja kilku uzupełniających się materiałów nadających „rudy” charakter całości. Wyróżniającym się materiałem jest blacha Corten, którą charakteryzuje naturalna rudawa rdzawość. Do blachy kolorystycznie nawiązuje również okładzina drewniana z desek oraz konstrukcja drewniana zadaszenia tarasu. Rude są również okna. Tłem dla wymienionych materiałów jest okładzina z beżowej cegły klinkierowej. Południowa, najbardziej widoczna połać dachu w całości pokryta jest zintegrowanymi z połacią ogniwami fotowoltaicznymi SunRoof.

Zastosowane rozwiązania

Konstrukcja
budynek posadowiony jest na płycie fundamentowej i w całości zaprojektowany w konstrukcji drewnianej prefabrykowanej –  szkieletowej w systemie STEICO.
Materiały
blacha Corten; okładzina drewniana, cegła klinkierowa.
Instalacje
wodociągowa, kanalizacyjna, centralnego ogrzewania (pompa ciepła), elektryczna, odgromowa, teletechniczna, wentylacja mechaniczna z rekuperacją i gruntowym wymiennikiem ciepła oraz instalacja fotowoltaiczna zintegrowana z południową połacią dachu.

Dom rudy
Dom rudy
doomo
    Więcej o:

Skomentuj:

Domy z efektowną elewacją