Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zapakować duży prezent? Pakowanie prezentu o nieregularnych kształtach

Red./C

Boże Narodzenie to czas spotkań z rodziną. Bardzo miłym zwyczajem związanym ze świętami Bożego Narodzenia jest obdarowywanie się prezentami. Każdy prezent niezależnie od tego, co zawiera w środku powinien być pięknie zapakowany. Efektownie i kreatywnie można zapakować każdy, nawet duży prezent – o nietypowych rozmiarach i nieregularnych kształtach. Przeczytaj, zanim zabierzesz się za zapakowanie dużego prezentu.

Jak zapakować duży prezent?
Jak zapakować duży prezent?
Shutterstock

Skąd wziął się zwyczaj pakowania prezentów i ich wręczania?

Zwyczaj wręczania prezentów z okazji świąt Bożego Narodzenia jest znany i praktykowany na całym świecie. W poszczególnych krajach zwyczaje z wręczaniem świątecznych podarunków są jednak bardzo różne. Także w poszczególnych regionach naszego kraju zwyczaje te mogą się od siebie różnić. Tradycja dawania bożonarodzeniowych prezentów znana jest w Polsce od XIX wieku. Przyjęto, że jest to nawiązanie do darów, które Dzieciątku Jezus przynieśli trzej mędrcy ze Wschodu. Bardzo dużą wagę do tej tradycji przykładają Hiszpanie. W tym kraju prezenty świąteczne wręcza się szóstego stycznia, a więc w dniu, w którym kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego bardziej znana jako święto Trzech Króli. Tradycja wręczania świątecznych prezentów nawiązuje też do postaci świętego Mikołaja. Ten żyjący na przełomie III i IV wieku biskup Mirry pomagał pod osłoną nocy biednym i potrzebującym. Jego święto przypada szóstego grudnia.

Jak zapakować duży prezent?
Jak zapakować duży prezent?
Shutterstock

Kto przynosi świąteczne prezenty?

Większość osób jest przekonanych, że prezenty pod choinką pojawiają się za sprawą świętego Mikołaja. Okazuje się jednak, że  nie w każdym regionie Polski tak się dzieje. Na  Górnym Śląsku prezenty przynosi Dzieciątko, które jest symbolem narodzonego Jezusa. Dzieciątko przynosi prezenty nie tylko  na Górnym Śląsku, ale także na Węgrzech i u naszych sąsiadów Czechów i Słowaków. W południowych regionach Polski (na przykład w Małopolsce i na Dolnym Śląsku) prezenty pod choinką zostawia Aniołek i Gwiazdka. Z kolei na Kaszubach, Kujawach, Pomorzu Zachodnim oraz w Wielkopolsce świąteczne prezenty przynosi Gwiazdor. Jego atrybutem jest długi kożuch i futrzana czapka.

Jak zapakować duży prezent?
Jak zapakować duży prezent?
Shutterstock

Jak pięknie zapakować prezent?

Prezent można dzisiaj zapakować naprawdę bardzo efektownie. W klasyczny sposób można zapakować książkę, płytę i każdy prezent o kwadratowym czy prostokątnym kształcie. Do klasycznego zapakowania prezentu potrzebny jest nam papier, taśma dwustronnie klejąca oraz wstążka. Docinamy papier do takiej wielkości, aby można było nim owinąć książkę czy pudełko. Z każdej strony zostawiamy pod pięć centymetrów zapasu. Prezent kładziemy na środku papieru górą do dołu. Zaginamy papier wzdłuż dłuższych boków i zakładamy na prezent. Ranty papieru powinny znaleźć się na środku prezentu. Sklejamy je od środka taśmą klejącą. Odwracamy i zginamy papier do dołu na krótszych bokach. Powstałe dwa skrzydełka zakładamy do wewnątrz tworząc trójkąt. Jego brzegi zaginamy do środka, mocujemy taśmą dwustronnie klejącą. W taki sam sposób postępujemy z drugim brzegiem.

Prezenty zapakowane - co dalej? Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak tylko obwiązanie go wstążką. Owijamy go tak, aby miejsce, w którym został połączony papier znalazło się na spodzie. Wstążkę zawiązujemy w ozdobną kokardę. Do zapakowania prezentu możemy wykorzystać nie tylko prezentowy papier z motywami świątecznymi, ale także zwykły szary. Do wstążki czy sznurka, którym przewiązaliśmy prezent możemy dokleić szyszki, gwiazdki, małą bombkę. Aby nie było wątpliwości dla kogo prezent jest przeznaczony, pamiętajmy o dołączeniu do niego bileciku. Bileciki do prezentów możemy kupić gotowe albo wykonać je samodzielnie.  Mnóstwo szablonów bilecików znajdziemy w Internecie.

Jak zapakować duży prezent?
Jak zapakować duży prezent?
Shutterstock

Sposób pakowania dużych prezentów

Zapakowanie prezentu o prostokątnym czy kwadratowym kształcie nikomu nie sprawi problemu. Trudności pojawią się, gdy będziemy chcieli ładnie zapakować prezent, który ma nieregularne kształty. Okazuje się jednak, że są sposoby na tak, aby taki prezent zapakować starannie i pięknie. Przyda nam się do tego na przykład folia celofanowa. W sprzedaży znajduje się zarówno transparentna folia, jak i taka z nadrukowanymi świątecznymi motywami. Z folii celofanowej wycinamy kwadrat o wielkości dostosowanej do rozmiarów prezentu i rozkładamy go na podłodze. Na środku kwadratu kładziemy prezent, zbieramy rogi i związujemy na górze ozdobną wstążką. Dołączamy bilecik i mamy pięknie zapakowany prezent.

Duże prezenty. Sposób pakowania prezentów o nietypowych kształtach. W celofan można zapakować także prezent, także ten o okrągłym kształcie. Prezent o nietypowym kształcie można zapakować także w cukierek. Wystarczy owinąć go papierem i związać na obu końcach. Powstanie w ten sposób kształt przypominający cukierka. Bardzo dużych prezentów, na przykład roweru, nie da się w żaden sposób zapakować. Jeśli zamierzamy wręczyć komuś prezent o dużych gabarytach, zawiążmy w widocznym miejscu tylko dużą kokardę. Każdy podarek, a więc także ten o nietypowych kształtach i gabarytach, warto urozmaicić. Za wstążkę można wsunąć laski cynamonu, plasterek suszonej pomarańczy czy gałązką świerku, na której zawiesiliśmy malutką bombkę.

Jak zapakować duży prezent?
Jak zapakować duży prezent?
Shutterstock

Pakowanie prezentów - jak zapakować duży prezent i nie tylko? Zobacz także:

Skomentuj:

Jak zapakować duży prezent? Pakowanie prezentu o nieregularnych kształtach