Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jaka jest gęstość oleju opałowego?

artykuł zewnętrzny

Wyróżniamy oleje opałowe lekkie, średnie i ciężkie. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, z którego dowiesz się, jaka powinna być gęstość oleju grzewczego w zależności od zastosowań.

Jaka jest gęstość oleju opałowego?
Jaka jest gęstość oleju opałowego?
Ekoterm

Olej opałowy można podzielić ze względu na jego gęstość i zawartość siarki. Podział ten jest określony przez normy i standardy przemysłowe. Olejem grzewczym o najniższej gęstości jest olej opałowy lekki, stosowany w urządzeniach grzewczych, które wymagają palenia paliwem o mniejszej lepkości. Wyróżniamy również oleje opałowe średnie i ciężkie, stosowane głównie w instalacjach przemysłowych. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, z którego dowiesz się, jaka powinna być gęstość oleju grzewczego w zależności od zastosowań.

Zastosowania poszczególnych rodzajów oleju opałowego

Olej opałowy ma szerokie zastosowanie w obiektach o różnej charakterystyce. Olej grzewczy jest powszechnie stosowany jako paliwo do systemów centralnego ogrzewania w nieruchomościach mieszkalnych. W wielu branżach przemysłowych, takich jak przemysł chemiczny, metalurgiczny czy spożywczy, olej opałowy jest używany do ogrzewania procesowego, podgrzewania cieczy, a także do zasilania kotłów przemysłowych. Niektóre elektrownie cieplne korzystają z oleju opałowego jako źródła energii do wytwarzania pary, która następnie napędza turbiny generujące energię elektryczną. Dowiedz się, jakie zastosowania mają poszczególne rodzaje oleju opałowego.

Lekki olej opałowy

Olej opałowy lekki charakteryzuje się niską gęstością, która wynosi 0,82-0,85 g/cm³. Zawartość siarki w lekkim oleju opałowym nie może przekraczać 0,1%. Ten rodzaj oleju jest powszechnie stosowany w przydomowych kotłowniach; korzystają z niego również przedsiębiorstwa, które wykorzystują kotły olejowe do celów grzewczych. Jego przetwarzanie nie wymaga zaawansowanej technologii, co sprawia, że używanie go w warunkach domowych jest bezpieczne. Warto wspomnieć jednocześnie, że olej opałowy lekki charakteryzuje się również niską temperaturą płynięcia, która oznacza najniższą temperaturę, w której olej jest w stanie płynąć. W tym przypadku mówimy o -30°C.

Istotną kwestią jest także wartość opałowa oleju opałowego lekkiego, co w praktyce oznacza jego kaloryczność, która wynosi  42,8 MJ/kg. Ponadto olej opałowy charakteryzuje się niską zawartością siarki - wynosi około 0,07%. To z kolei jednoznacznie wiąże się ze zmniejszoną emisją tego pierwiastka do środowiska naturalnego, gdzie wywierać może szkodliwy wpływ na organizmy żywe zamieszkujące otoczenie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie oleju opałowego?

Ogrzewanie olejem opałowym wiąże się z wieloma korzyściami. Wysokie bezpieczeństwo, dbałość o środowisko naturalne czy możliwość pełnej automatyzacji procesu ogrzewania to tylko niektóre z zalet wynikających z tego rozwiązania. Nim jednak zdecydujesz się na zakup oleju opałowego, poza właściwą gęstością oleju, należy zwrócić uwagę na kilka innych parametrów.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, olej opałowy można pogrupować także ze względu na zawartość siarki. Im mniejsza ilość siarki, tym bardziej efektywny proces spalania, a co za tym idzie - niższe koszty związane z eksploatacją systemu grzewczego. Aby mieć pewność, że Twój dom jest ogrzewany w najlepszy możliwy sposób, zdecyduj się na zakup oleju grzewczego Ekoterm, który spełnia wymagania normy Olej grzewczy Ekoterm, wyróżnia się wysoką wartością opałową (min. 42,6 MJ/kg), co przyczynia się do tego, że jest bardziej ekonomiczny od innych produktów opałowych dostępnych na rynku. Ponadto znikoma ilość siarki i niewielkie pozostałości po spalaniu nie wykazują negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Z kolei wysoka temperatura zapłonu oleju grzewczego jest gwarancją bezpieczeństwa.

Specyfikacja oleju opałowego jest istotna; nie mniej ważny jest przebieg procesu zakupowego. Warto zdecydować się na zakup oleju od dystrybutora, który znajduje się możliwie blisko Twojego miejsca zamieszkania. Wybierając dostawcę znajdującego się w Twojej okolicy, zapewnisz sobie dostawę oleju opałowego w możliwie krótkim czasie. Listę Autoryzowanych Dystrybutorów Ekoterm znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej, a dokładniej na podstronie “Kup olej”.

Pamiętaj, by przed podjęciem decyzji o zakupie oleju opałowego, zapytać m.in. o najbliższe terminy dostawy i dostępne formy płatności. Jeśli masz wątpliwości, jaką gęstość powinien mieć olej opałowy do Twoich zastosowań, również możesz skontaktować się z dystrybutorem.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jaka jest gęstość oleju opałowego?