Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jaki kredyt wybrać na remont? Gotówkowy czy hipoteczny?

Artykuł sponsorowany

Remont to niekiedy finansowa studnia bez dna. Zdarza się, że podczas prac nieustannie okazuje się, że trzeba zająć się jeszcze innymi awariami. Zwykle wiąże się to z bardzo wysokimi kosztami. Jaki kredyt najlepiej zaciągnąć na renowację nieruchomości – gotówkowy czy hipoteczny?

Jaki kredyt wybrać na remont? Gotówkowy czy hipoteczny?
Jaki kredyt wybrać na remont? Gotówkowy czy hipoteczny?
Smart

Kredyt gotówkowy a hipoteczny

Warto na początek dowiedzieć się dokładnie, czym różnią się oba zapożyczenia. Kredyt gotówkowy to usługa bankowa, której uzyskanie nie wymaga zbyt wielu formalności. Każdy, kto wykazuje zdolność kredytową, ma prawo pożyczyć od placówki maksymalnie nieco ponad 250 tysięcy złotych i spłacić dług w comiesięcznych ratach. Nie trzeba wskazywać celu swoich zakupów za pozyskane pieniądze.

Kredyt hipoteczny jest ściśle związany z inwestycją w nieruchomość. Może być przeznaczony tylko na zakup, budowę lub remont domu czy mieszkania. Nieważne jest, czy miejsce pochodzi z rynku wtórnego, czy pierwotnego. Zobowiązanie charakteryzuje się dłuższym okresem spłaty (nawet 35 lat), a także wyższą kwotą maksymalną. Właściwie nie ma tu żadnych ograniczeń, a wymaga się jedynie dopasowania sumy do zdolności kredytowej klienta.

Najczęściej hipoteka ma niższe oprocentowanie, ale wymaga również wkładu własnego. Każdy bank wyznacza własną wartość procentową tego, ile całkowitej wartości inwestycji konsument musi wnieść ze swoich oszczędności. Wszystko to oznacza, że kredyt hipoteczny nieco trudniej uzyskać. Ponadto bank musi być informowany o tym, na co są wydawane poszczególne transze pieniędzy.

Decyzja zależy zatem od wielu czynników, ale przede wszystkim od faktu, jak duży ma być remont. Czasami zmiana przestrzeni to koszt kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. To z pewnością wystarczy na pomalowanie ścian i zakup kilku nowych mebli. Jeśli ktoś chce odnowić całkowicie stary dom, tzn. wymienić elektrykę, rozprowadzić nowy system ogrzewania, wykończyć ściany i podłogi, a także wyposażyć wnętrza, to musi liczyć się z kosztem kilkuset tysięcy złotych. Czasami kredyt gotówkowy okazuje się zbyt niski.

Gdzie szukać ofert kredytowych?

Kiedy klient dobierze już rodzaj kredytu do swoich potrzeb, musi rozpocząć poszukiwania najkorzystniejszej dla siebie oferty. Do tego niezwykle przydaje się ranking na stronie internetowej Bankier.pl. Tworzą go analitycy, którzy porównują ze sobą wszystkie dostępne na rynku propozycje bankowe. Wyodrębniają kluczowe parametry każdej opcji i dzięki temu te układają się w kolejności od najlepszej.

Porównaj kredyty gotówkowe na remont czy kupienie wyposażenia właśnie w rankingu online. W przypadku tego rodzaju finansowania przy każdej ofercie znajduje się nazwa banku, RRSO, kwota do spłaty (po doliczeniu wszystkich kosztów dodatkowych) i rata miesięczna. Tuż nad rankingiem widnieje kalkulator, w którym wpisuje się preferowaną kwotę pożyczki i okres kredytowania. Na tej podstawie system dobiera propozycje, które spełniają parametry i pasują do wymagań klienta.

Przy każdej pozycji w zestawieniu znajduje się przycisk przekierowujący do formularza kontaktowego z bankiem. Dzięki temu można w kilka chwil wysłać wiadomość do placówki, aby poznać więcej szczegółów i wymagań od konsultanta. Bankier znacznie ułatwia i zdecydowanie przyspiesza cały proces poszukiwania kredytu skrojonego do potrzeb użytkownika.

Na co zwracać uwagę przy wybieraniu kredytu?

Podczas poszukiwań idealnej oferty trzeba mieć na uwadze sumę, jaka będzie potrzebna do remontu. W tym celu należy wykonać szacunki, które pomogą określić to jeszcze przed rozpoczęciem prac. Warto wybrać się do sklepów budowlanych czy meblowych, a także porozmawiać z wykonawcami o ich kosztach.

Gdy orientacyjna cena remontu jest już znana, powinno się wprowadzić ją do kalkulatora kredytowego. To szczególnie ważne przy poszukiwaniu pożyczki gotówkowej, ponieważ nie wszystkie banki pozwalają na zaciąganie aż kilkuset tysięcy złotych kredytu. W niektórych placówkach limity wynoszą np. 40 tysięcy złotych. Po wprowadzeniu kosztów remontu do systemu narzędzie samodzielnie odrzuca niepasujące oferty, więc nie trzeba sprawdzać z osobna propozycji każdej placówki.

Kredyt na remont – jakie dokumenty złożyć?

Dokumenty wymagane do zaciągnięcia kredytu zależą przede wszystkim od wybranego zobowiązania. Hipoteka oznacza znacznie więcej formalności niż kredyt gotówkowy. W obu przypadkach trzeba złożyć wniosek o świadczenie i przedstawić dane pozwalające na wyliczenie zdolności kredytowej. Wykaz szczegółowych plików różni się w zależności od placówki, ale zwykle wymaga się m.in.:

  • dowodu osobistego;
  • zaświadczenia o dochodach;
  • umowy o pracę;
  • dokumentacji miesięcznych wydatków.

Bank weryfikuje także historię kredytową klienta i sprawdza, czy nie ma on żadnych zalegających długów. Jeśli okaże się, że w przeszłości zdarzało mu się spóźniać ze spłatą rat, to jego zdolność może być zaburzona. Znaczenie ma także fakt, czy dana osoba chce zaciągnąć pożyczkę samodzielnie, czy z kimś. Ze względu na różny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn liczy się także to, ile konsument ma lat i jakiej jest płci.

W przypadku kredytu hipotecznego bank ma prawo wymagać dowodów na zakup wszystkich materiałów budowlanych do remontu. Może się zdarzyć, że przy dużych kwotach będą one wypłacane w transzach. To znaczy, że dopiero po udowodnieniu postępów remontowych klient otrzyma środki na dalszą pracę i kolejne zakupy. Na przeprowadzenie każdego etapu ma określony czas.

Czy warto brać kredyt na remont lub zakup wyposażenia?

To, w jakiej przestrzeni się mieszka, bardzo mocno wpływa na komfort życia. Niekiedy remonty przeprowadza się ze względu na minioną modę aranżacyjną, a innym razem z powodu większych awarii, usterek i zniszczeń. Jeśli wykazuje się zdolność kredytową i chce się przeprowadzić renowację swojego domu czy mieszkania, to zdecydowanie warto to zrobić.

Trzeba być gotowym na nieco pracy i nierzadko przedłużający się czas wykończenia, ale efekt jest tego wart. Estetyczna i funkcjonalna przestrzeń to klucz do komfortu na co dzień. Warto połączyć środki zaciągane z kredytu z własnymi oszczędnościami.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jaki kredyt wybrać na remont? Gotówkowy czy hipoteczny?