Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Klej do płytek na zewnątrz - na co zwrócić uwagę?

MP

W projektowaniu tarasów często wykorzystuje się kamień naturalny, klinkier oraz płytki ceramiczne. Aby nasze starania zakończyły się sukcesem, potrzebujemy zaprawy klejącej, która zapewni trwałość i funkcjonalność w warunkach zewnętrznych.

Klej po płytek na zewnątrz
Klej po płytek na zewnątrz
Fot. Baumit

Tarasy i balkony, a także elewacje, zwłaszcza te pozbawione dachów, są narażone na działanie ekstremalnych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, silne słońce, śnieg, mróz i zmienne temperatury. Największym zagrożeniem dla okładzin z płytek ceramicznych wystawionych na działanie warunków zewnętrznych są obciążenia termiczne i wilgoć. Okładziny ceramiczne mogą nagrzewać się do 70-80°C, gdy są wystawione na intensywne działanie promieni słonecznych w lecie. Temperatura płytek może spaść o kilkadziesiąt stopni podczas burzy, w której pada ulewny deszcz lub gdy jest nieco chłodniej. Zmiany temperatury powodują, że okładzina z płytek "pracuje" rozszerzając się i kurcząc, co powoduje naprężenia na liniach płytka-podłoże. Zima to czas, kiedy w pęknięciach i szczelinach zamarza woda. Może to prowadzić do rozsadzeniem struktury użytych materiałów.

Jakie właściwości powinien posiadać klej do płytek na zewnątrz? 

Jak wszyscy wiemy, okładziny z płytek na zewnątrz narażone są na duże obciążenia, głównie termiczne, które mogą powodować uszkodzenia. Możemy zmniejszyć szansę na to, wybierając odpowiednią zaprawę klejową, która wytrzyma ekstremalne warunki zewnętrzne.

Kleje stosowane na zewnątrz powinny być zarówno wodoodporne, jak i mrozoodporne.

Tomasz Dzierwa, Baumit Polska, podpowiada, że zaprawa klejowa musi być odkształcalna (S), a także mieć wysoką przyczepność (C). Dzięki temu będzie mogła kompensować naprężenia wywołane przez warunki atmosferyczne lub duże obciążenia termiczne. Jeśli planujemy użyć zapraw

 

Aby zaprawa klejowa mogła efektywnie kompensować naprężenia powstające pod wpływem działania warunków atmosferycznych i dużych obciążeń termicznych, musi być przede wszystkim odkształcalna (S) i charakteryzować się wysoką przyczepnością (C) –podpowiada Tomasz Dzierwa z Baumit Polska. – Jeśli zamierzamy płytkami ozdobić elewację czy ogrodzenie, upewnijmy się czy zaprawa klejowa jest tiksotropowa (T), tzn. czy charakteryzuje się zredukowanym spływem z powierzchni pionowych. Dzięki temu montaż będzie łatwiejszy i do minimum zredukujemy ryzyko przesuwania się płytek podczas schnięcia zaprawy. Planując zatem układanie płytek na balkonie, tarasie, ogrodzeniu, elewacji lub w innych miejscach na zewnątrz budynków, powinniśmy szukać zaprawy z oznaczeniem np. C2 TE S1 jak np. Baumit FlexTop, która będzie pracowała razem z podłożem, minimalizując tym samym ryzyko powstania uszkodzeń.

Tomasz Dzierwa z Baumit Polska.

Ważne jest, aby wiedzieć o tym:

Podatność utwardzonego kleju pod wpływem naprężeń pomiędzy płytką ceramiczną lub podłożem na odkształcenia nazywana jest klasą (S) odkształcalności. Kleje S1 powinny mieć odkształcenie od 2,5 do 5 mm. Kleje S2 powinny mieć odkształcenie min. 5 mm.
Klasa (C), - Według normy EN-12004 istnieją dwa rodzaje przyczepności: C1 i C2. Klasa C1 określa minimalną wartość przyczepności na poziomie >= 0,5%, natomiast C2 to >= 1,0%. Wskazuje to na klej o znacznie wyższych parametrach. Kleje C2 powinny być stosowane na zewnątrz, szczególnie w miejscach bardziej wymagających i trudnych (np. do wykonywania warstw hydroizolacyjnych, jak tarasy czy balkony.
Klasa (T) wskazuje na rozpływność kleju =0,5mm

Jak prawidłowo nakładać klej do płytek na zewnątrz? 

Ważne jest, aby połączyć płytki z podłożem, aby okładzina z płytek była trwała. Ważne jest, aby usunąć wszelkie szczeliny, przez które mogłaby dostać się woda, co mogłoby spowodować odpadanie płytek. Ważne jest, aby zaprawę klejącą wiązać zarówno z podłożem, jak i ze spodem płytek, stosując tzw. metodę "buttering-floating". Metoda ta zapewnia wypełnienie wszystkich przestrzeni i dobrą przyczepność.

Obecnie istnieje wiele opcji wzorów płytek ceramicznych, klinkierowych i z kamienia naturalnego, dzięki czemu możliwe jest wykonanie efektownych tarasów, balkonów i wykończeń elewacji. Możemy zapewnić sobie trwałość efektu dekoracyjnego na wiele lat, wybierając odpowiednią zaprawę klejową. Warto zaufać sprawdzonym producentom i dążyć do uzyskania wysokiej jakości, sprawdzonych produktów. W praktyce poszukiwanie oszczędności na materiałach budowlanych często prowadzi do niespodziewanych wydatków związanych z koniecznością naprawy ewentualnych uszkodzeń, które zostały spowodowane przez dany produkt. Lepiej jest szybko zrealizować to zadanie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Klej do płytek na zewnątrz - na co zwrócić uwagę?