Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pracownia architektoniczna: KLUJ architekci

Opracowanie: Monika Wach

KLUJ architekci to pracownia projektowa prowadzona przez architekta Piotra Kluja – absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, jednego z założycieli nieistniejącego już studia projektowego o nazwie „KILKORO architekci”, prowadzonego wraz ze wspólnikiem od 2009 roku do rozwiązania grupy w 2013 roku.

KLUJ architekci
Wizytówka pracowni - KLUJ architekci
KLUJ architekci

KLUJ architekci Sp. z o.o. - architekci@kluj.pl

Kontynuowana twórczość projektowa, pod obecną nazwą, została dodatkowo rozszerzona o działalność budowlaną obiektów zaprojektowanych w pracowni. Ta ma na swoim koncie projekty budynków usługowych oraz mieszkalnych, a jej prace wielokrotnie publikowano w prasie branżowej oraz na portalach internetowych.

Uczestniczenie w procesie budowlanym w roli generalnego wykonawcy to dodatkowy atut pracowni wykorzystywany przy dobieraniu odpowiednich rozwiązań projektowych. Poza znajomością procesu budowy pracownia może również dodać do swojego dorobku doświadczenie deweloperskie – jeden z jej projektów to nie tylko inicjatywa i generalne wykonawstwo obiektu, ale również rola inwestora oraz pośrednika przy późniejszej sprzedaży nieruchomości. Piotr Kluj należy do IARP (Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej) oraz jest członkiem SARP (Stowarzyszenia Architektów Polskich).

KLUJ architekci
Piotr Kluj - założyciel pracowni KLUJ architekci
KLUJ architekci

Dom z wycinanką

Idea:

Pierwotnie dom był typowym budynkiem bliźniaczym, jakie stawiano w Polsce w latach 70. Inwestor od razu założył, iż zostanie on przebudowany.

Z założenia budynek miał mieć współczesną formę. Jedyną rzeczą, jaka się z tym kłóciła, były stare, secesyjne meble, które kolekcjonował inwestor w swoim poprzednim miejscu zamieszkania, a które musiały zostać zaadaptowane w nowym. Dodatkowo konieczne były: garaż na 2 samochody, wyjście do ogrodu bezpośrednio z salonu, który mieścił się na podwyższonym parterze oraz wejście do budynku od frontu, a nie z boku, jak było do tej pory. Aby dodać budynkowi współczesnego charakteru całkowicie uproszczono bryłę, nadając jej kształt prostego sześcianu, po zbawionego jakichkolwiek balkonów czy wykuszy. Położenie domu w dość dalekiej odległości od linii frontowej działki dało możliwość stworzenia długiej, szerokiej rampy do garażu. Przy tej okazji pojawił się pomysł, aby dostęp do parteru budynku uzyskać podobnie jak do garażu – również poprzez rampę, z tym że ta miałaby otaczać budynek. Takie wyniesienie terenu rozwiązało problem bezpośredniego wyjścia z salonu do ogrodu oraz pozwoliło uniknąć budowania schodów zewnętrznych.

Aby ulokować wejście do budynku w elewacji frontowej, część parteru wysunięto niczym szufladę, co podzieliło rampę na wejściową oraz ogrodową – prywatną. Tym, co dodatkowo odmieniło charakter domu, są jego elewacje, które od strony frontowej oraz ogrodowej w dużej części przeszklono, dając w ten sposób możliwość przejrzenia budynku „na wylot”.

Do wykończenia nieprzeszklonych fragmentów użyto paneli fornirowanych naturalnym drewnem. Aby pomieszczenia sypialni oraz łazienki stały się bardziej intymne, w niektórych elementach wycięto wzór wycinanki i zakryto nimi okna. Kształty otworów wycinanki nawiązują do ornamentów roślinnych zaczerpniętych z secesyjnych mebli, które zgodnie z życzeniem inwestora stały się częścią wyposażenia nowego domu. Owe ażurowe ornamenty, pojawiające się w zaledwie dwóch miejscach na elewacji domu, są zarówno jedyną jego dekoracją, jak i jedynym połączeniem współczesnej bryły ze starymi, secesyjnymi meblami.

Dom podwójny

Idea:

Ten dom to alternatywa dla wszechobecnej, słabej jakościowo zabudowy deweloperskiej. Budynek, chociaż w swoim układzie funkcjonalnym stanowi tradycyjny układ (parter to strefa dzienna, a piętro nocna), jest obiektem nietypowym. To, co wyróżnia go spośród innych domów dwulokalowych, to charakterystyczna bryła, powstała poprzez odsunięcie od siebie stref nocnych poszczególnych mieszkań. Zabieg taki zapewnia tak ważny w tej części domu komfort akustyczny. Nadaje on również budynkowi indywidualny wygląd, sprawiający wrażenie, iż dom jest podwójny. Całości dopełniają charakterystyczne zadaszenia strefy wejściowej oraz ogrodowej chroniące użytkowników przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń latem oraz przed deszczem w pochmurne dni.

Dom Od-Nowa

Idea:

Przebudowany obiekt to typowy bliźniak z lat 60. Został zakupiony przez inwestora z myślą o wynajmie. Jako że powierzchnia obiektu była zbyt duża, aby go wynająć w atrakcyjnej cenie, trzeba było wyodrębnić w nim dwa osobne, mniejsze lokale. Ostatecznie udało się podzielić budynek w poziomie na niezależne kondygnacje i „wyposażyć je” w samodzielne mieszkania. Budynek został docieplony, a do jego wykończenia użyto białego tynku oraz szarych desek kompozytowych.

Inwestor, stawiając na recykling budynku, dał mu nowe życie. Adaptowanie istniejącego obiektu do nowej funkcji pozwoliło zaoszczędzić część zasobów naszej mocno eksploatowanej planety.

Dom w skrzynkach

Idea:

Głównym założeniem projektu było stworzenie ekonomicznego zarówno w budowie, jak i w późniejszym użytkowaniu domu dla 4-osobowej rodziny. Inwestorzy przyszli do pracowni ze ściśle określonymi wymaganiami co do liczby i rodzaju pomieszczeń.

Po ułożeniu funkcji budynku okazało się jednak, że dom nie mieści się w szerokości działki, i aby zachować pierwotne założenia dotyczące powierzchni użytkowej należy budynek rozciąć i jedną jego część cofnąć. Przy okazji wykorzystano możliwości, jakie daje plan zagospodarowania przestrzennego dotyczące wysokości budynku – w ten sposób na poddaszu została stworzona dodatkowa przestrzeń magazynowa (której w domu – jak wiemy – zawsze brakuje.) Dodanie „nadprogramowej” kubatury spowodowało, iż powstała nietypowa forma dachu dwuspadowego, która dodała budynkowi dynamicznego charakteru. Choć bryła budynku pozornie wydaje się skomplikowana, to jego konstrukcja jest bardzo prosta, a  materiały i  przyjęte rozwiązania, w postaci np. termoizolacji czy sposobu osadzenia okien, sprawiają, iż dom jest nowoczesny i spełnia kryteria stawiane obecnie budynkom energooszczędnym.

    Więcej o:

Skomentuj:

Pracownia architektoniczna: KLUJ architekci