Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Które instalacje w budynku warto ogrzewać za pomocą elektrycznych przewodów grzejnych?

Monika Michońska, marketing manager, branża elektrycznych instalacji grzewczych

Aby uniknąć awarii i kosztownych napraw instalacji wodnych i kanalizacyjnych, warto rozważyć zastosowanie elektrycznego ogrzewania z inteligentnym sterownikiem.

Które instalacje w budynku warto ogrzewać za pomocą elektrycznych przewodów grzejnych?
Które instalacje w budynku warto ogrzewać za pomocą elektrycznych przewodów grzejnych?
Fot.: NVENT THERMAL POLSKA

W wyniku zmian klimatycznych musimy się przygotować na częstsze występowanie ekstremalnych warunków pogodowych. Mroźna zima potrafi dać się we znaki nie tylko mieszkańcom, ale również pozostawia swoje piętno na budynkach i instalacjach. Wraz z nadejściem wiosny w całej okazałości pojawiają się uszkodzenia instalacji wodnych i kanalizacyjnych.

Możemy do tego nie dopuścić, pod warunkiem, że zabezpieczymy te systemy, właśnie teraz na jesieni. Najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie elektryczne z inteligentnym sterownikiem, który włączy tylko system, gdy na zewnątrz będzie ujemna temperatura. Działanie takiego systemu świetnie się sprawdzi w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną.

Budowa systemu

Elektryczny system grzewczy jest bardzo prosty w budowie – składa się z przewodów mocowanych bezpośrednio na rurach pod izolacją termiczną oraz sterownika z pomiarem temperatury otoczenia i/lub rurociągu. Podstawowym zadaniem takiego systemu jest:

  • ochrona przed zamarzaniem rur z ciepłą i zimną wodą użytkową, instalacji hydrantowej, systemów tryskaczowych oraz instalacji centralnego ogrzewania (zalecana temperatura utrzymania to ok. 5°C);
  • utrzymanie temperatury rur kanalizacji tłuszczowej w celu zapewnienia przepływu medium (zalecana temperatura utrzymania to ok 40°C).

Stosowanie samej izolacji cieplnej lub zwiększanie jej grubości często jest niewystarczające lub niekorzystne ze względów ekonomicznych. Dlatego szczególnie przy braku ciągłego przepływu czynnika w instalacji, stosowanie ogrzewania elektrycznego jest konieczne.

Montaż przewodów elektrycznych

Przewody mogą być montowane zarówno na rurach metalowych, jak i z tworzyw sztucznych. Układa się je wzdłuż rurociągu pod warstwą izolacji. Moc grzejna, jaką należy doprowadzić w celu skompensowania strat ciepła, a więc jaki przewód należy zastosować i jaką izolację cieplną – obliczamy lub dobieramy na podstawie gotowych tabel strat ciepła.

W zależności od przeznaczenia instalacji grzewczej należy zwrócić uwagę na parametry przewodu. Ważna jest odporność na długotrwałe działanie zadanej temperatury, trwałość oraz rodzaj płaszcza zewnętrznego, który musi być odporny na czynne substancje chemiczne. Przy doborze elektrycznego systemu grzewczego pamiętajmy również o odpowiedniej mocy przewodu oraz maksymalnej długości obwodu grzejnego.

Sterowanie

Sterowanie systemem ochrony rur przed zamarzaniem jest oparte na pomiarze temperatury otoczenia, co oznacza, że wystarczy jeden regulator, który może sterować pracą większej liczby obwodów grzewczych. W przypadku systemów grzewczych do rur kanalizacyjnych zawierających substancje tłuszczowe stosuje się pomiar na każdej rurze oddzielnie – wówczas potrzebny będzie oddzielny sterownik do każdego obwodu grzewczego.

 

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Które instalacje w budynku warto ogrzewać za pomocą elektrycznych przewodów grzejnych?