Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kwiat pieniążek - bogaty w znaczenie, tani w uprawie. Jak go pielęgnować?

AI/KJ

Jedną z najpiękniejszych roślin, zarówno pod względem kształtu, jak i tekstury, jest pilea. Ma tak wiele gatunków i odmian, że czasem trudno uwierzyć, że krzewy te należą do tego samego rodzaju. Co więcej, roślina ta jest łatwa w uprawie i codziennej pielęgnacji.

Kwiat pieniążek
Kwiat pieniążek
Fot. Shutterstock/DimaBerlin

Pilea peperomiowata - jak wygląda ten kwiat?

Rodzaj Pilea z rodziny pokrzywowatych ( Urticaceae ) łączy około 400 roślin zielnych, krzewów lub półkrzewów. W naturze kultura ta występuje w większości regionów tropikalnych i subtropikalnych na całym świecie, z wyjątkiem Australii i Europy Środkowej.
Spośród wszystkich przedstawicieli rodzaju tylko kilka gatunków zyskało uznanie w uprawie kwiatów w pomieszczeniach ze względu na ich ozdobne liście, które różnią się między gatunkami i odmianami pod względem wielkości, tekstury, kształtu i koloru. Oprócz atrakcyjnego wyglądu niewątpliwą zaletą pilei jest prostotaw pielęgnacji domowej i łatwość rozmnażania. Łodygi mogą być proste lub rozgałęzione. Wielkość liści jest bardzo zróżnicowana, od 7-8 cm, silnie teksturowanych liści do małych, sercowatych, gładkich listków. Kwiat pieniążek może być miniaturowe, ale niektóre krzewy dochodzą do 30-40 cm wysokości. W domu Pelea kwitnie rzadko.

Skąd pochodzi ta oryginalna roślina doniczkowa?

Pilea peperomioides to tzw. „azjatyckie zioło”, które pochodzi z prowincji Yunnan w południowych Chinach u podnóża Himalajów. Pilea są częścią rodziny pokrzywowatych, Urticaceae. Rośliny z tej rodziny mają zwykle kłujące liście wypełnione drażniącą histaminą. Kwiatostany składają się z kęp, niepozornych, jednopłciowych kwiatów. Wiele roślin z tej rodziny uważa się za chwasty. Niektóre Urtica są używane jako herbata ziołowa na różne dolegliwości związane z miesiączką.
W naturze żyją na wilgotnym, zacienionym dnie lasu na stosunkowo dużych wysokościach. Rośliny są gatunkiem zagrożonym w ich naturalnym środowisku. W kulturze chińskiej rośliny te kojarzą się z sukcesem finansowym i fortuną. Może to wynikać z ich listowia w kształcie monety. Uważa się, że umieszczenie Pilea peperomioides w północno-zachodnim rogu domu lub pokoju może pomóc przyciągnąć pozytywną energię.

Kwiat pieniążek - jak wygląda uprawa?

W domu pilea wymaga miejsca z jasnym rozproszonym światłem lub półcieniem. W bezpośrednim świetle słonecznym od strony południowej liście ciemnieją i wysychają. Najlepszym miejscem do uprawy będzie ekspozycja wschodnia, zachodnia, a nawet północna. Wskazane jest przestawienie doniczki na stronę południową na okres od połowy jesieni do wczesnej wiosny, aby kwiat uzyskał dostęp do światła.
Kwiat lubi ciepłe temperatury. Ta w ciągu dnia nie powinna spadać poniżej 20-24°C. Nocą może to być od 16-18°C. Zimą temperatura może spaść do 16-18°C, ale upewnij się, że liście nie mają kontaktu z zimną szybą, ponieważ wtedy brązowieją i obumierają. Ze wszystkich gatunków domowych, pilea jest najbardziej wrażliwy na zimno i nie toleruje temperatur poniżej 18 ° C.
Kwiat należy również trzymać z dala od grzejników, klimatyzatorów i zimnych przeciągów. Latem ceni sobie świeże powietrze i dobrze rośnie na tarasie lub balkonie w rozproszonym półcieniu.
Pielęgnacja Pilea w domu obejmuje prawidłowy schemat podlewania. Od połowy wiosny do lata gleba w doniczce powinna być zawsze wilgotna. Należy ją podlewać często, ale stopniowo - osiadłą lub deszczową wodą o temperaturze pokojowej. Pozwól, aby górna warstwa gleby wyschła między podlewaniami. Od połowy jesieni podlewanie należy ograniczyć, a zimą wystarczy raz w tygodniu nawadniać glebę. Bądź ostrożny, ponieważ nadmiar wilgoci prowadzi do rozwoju zgnilizny korzeni, szczególnie zimą. Brak wody powoduje więdnięcie liści, a jeśli brak wody trwa dłużej niż dwa dni, wówczas kwiat przestaje zakwitać.
W celu zwiększenia wilgotności zaleca się umieszczenie doniczki na tacy wypełnionej mokrymi kamykami lub ekspandowaną gliną, lub spryskanie doniczki wodą bez kontaktu z liśćmi. Jeśli kwiat jest uprawiany w chłodnych warunkach, nie ma potrzeby zwiększania wilgotności.

Pilea peperomioides- jak dbać o nią w domu?

Pilea przesadza się wiosną do doniczek z wylaną warstwą drenażową z keramzytu, na podłoże na bazie ziemi uniwersalnej, torfu i perlitu w proporcji 3:2:2. Ponieważ kwiat ma małe korzenie, które zmniejszają się wraz z wiekiem, wybierz małą doniczkę.
Przed posadzeniem pilea w nowej doniczce, odetnij pędy, a następnie wierzchołki. Zabieg stymuluje krzaczastość rośliny i utrzymuje jej zwartą formę. Pielęgnacja wymaga nawożenia co 2-3 tygodnie w fazie aktywnego wzrostu - od wczesnej wiosny do późnego lata. Od jesieni nawet raz w miesiącu. Pilea nie jest rośliną długowieczną. Po 1-3 latach zaczyna się degenerować, tracąc swoją atrakcyjność. Ale ze względu na łatwość reprodukcji nowe okazy można uzyskiwać co roku.
Roślina jest rozmnażana przez sadzonki. W gatunkach okrywowych pędy pełzające przyciśnięte do ziemi łatwo zakorzeniają się w węzłach liści. Sadzonki pilea peperomiodes pojawiają się na dole na pędzie środkowym lub w okolicy podstawy. Są oddzielane wraz z korzeniami i natychmiast sadzone w doniczkach. Rośliny szybko się zakorzeniają.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kwiat pieniążek - bogaty w znaczenie, tani w uprawie. Jak go pielęgnować?